Fanlar

Havalandırma Fanı Nasıl Takılır? 2022

Sıcak havaların gelmesiyle birlikte banyo havalandırma fanı ve aspiratörlerine talep artıyor. Özellikle tavan arası, bodrum, boyahane, imalathane gibi yetersiz havalandırma çözümleri, sağlığımız için ciddi tehdit oluştururken aynı zamanda enerji tüketimimizi de arttırıyor.

Klimalar her ne kadar serinletme ihtiyacını karşılasa da fiyat olarak pahalı olması, havayı yeterince yenileyememesi ve yüksek elektrik faturalarına sebep oluyor.

Bu gibi durumlar için daha ekonomik olan fan ve aspiratör tercih edebilirsiniz. İnternetten ya da perakende mağazalardan satın aldığınız havalandırma fanlarının kurulumu da oldukça kolaydır. Hadi birlikte inceleyelim.

Havalandırma Fanı Kurulumu

Havalandırma fanı montajı
 • Eğer bir fan aldıysanız ya da almayı düşünüyorsanız muhtemelen nereye kurulum yapacağınızı biliyorsunuzdur. Pencere tipi, duvar tipi, çatı tipi, kanal tipi fan seçeneklerinden kullanacağınız alana göre bir model belirleyebilirsiniz.
 • Fan seçimi nasıl yapılır? için ilgili makalemize bakabilirsiniz.
 • Fan modeline karar verdikten sonra montaj yapılacak yerlerin ölçüsünü doğru bir şekilde almaya özen gösterin. Dekoratif plastik fanlar 100 mm’den başlarken, aksiyel aspiratörler 150 mm, sanayi tipi aspiratörler 300 mm’den başlamaktadır.
 • Montaj yapılacak alana fana uygun bir delik açınız.
 • Aspiratörü açılan deliğe yerleştirip, montaj aparatının kulakçıklarını dışarıya doğru itiniz.
 • Eğer varsa montaj sırasında kullanmanız gereken vidalarla aspiratörü sabitleyiniz.
Banyo aspiratörü havalandırma fanı kurulumu

Genellikle almış olduğunuz fan ve aspratörlerin kutusundan kurulum ve montaj talimatarı yer almaktadır. Tüm havalandırma fanları yapı itibariyle birbirine benzediği için montaj işlemleri de birbirine benzemektedir.

Havalandırma fanı kurulumu
Yukarıda farklı ebat ve modellerde üretilmiş dekoratif plastik banyo, tuvalet, mutfak aspiratörleri görüyorsunuz.
Çalışma ortamının temiz havaya sahip olması önemli
Ayrıca bu aspiratörler ofis, oda gibi alanların havalandırılmasında da kullanılır.

Banyo, Tuvalet ve Mutfak Aspiratörleri

Solumuş olduğumuz hava insanların en önemli ihtiyaçlarından biridir. Her gün ortalama 24000 kez nefes alıp verdiğimiz düşünülürse hava temizliğinin insan sağlığı açısından ne denli önemli olduğu anlaşılır.

İnsanlar günlük yaşamlarının ortalama %85 ini ev veya iş yeri gibi kapalı ortamlarda geçirmektedir. Bu ortamlarda solunan havanın toz, sigara dumanı, rutubet, küf, polenler, ağır metaller ve virüsler gibi olumsuz etkilerle kirlenmesi bir çok sağlık sorununa yol açmaktadır.

Bu nedenle insan sağlığı ve çalışma verimini doğrudan etkileyen iç ortam hava kalitesinin iyileştirilmesi, diğer bir ifadeyle solunan havanın temizlenmesi ve en önemlisi tazeliğinin korunabilmesi açısından Aspiratörlere yani fanlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu küçük plastik aspiratörler mutfak, banyo, tuvalet gibi küçük hacimli ortamların havalandırmasında kullanılırlar. Dekoratif aspiratörler şık ve zarif bir görünüme sahip olmalarından dolayı kullanıldıkları ortamlarda görüntü kirliliğine sebep olmazlar.

Aynı zamanda sessiz bir yapıda olmaları büyük avantajdır çünkü sürekli iç ortamda çalıştıkları için ortama rahatsızlık vermemek için düşük ses seviyelerinde çalışırlar, ortalama bir aspiratör 30 desibel civarında ses üretir.

Banyo,Tuvalet, Mutfak Aspiratörü Fiyatları

Banyo, tuvalet, mutfak aspiratör fiyatları her üründe olduğu gibi boyut ve özelliklere göre değişkenlik göstermektedir.

Kampa.com.tr sitemizde bütün ürünlerin ayrıntılı özelliklerini kullanım alanlarını ürün görsel ve ölçülerini ayrıntılı olarak inceleyerek, kullanacağınız alana göre uygun olan aspiratörü en doğru şekilde seçebilirsiniz.

Sitemizde piyasadaki en hesaplı fiyatları bulacağınızdan emin olabilirsiniz, aynı zamanda en hızlı kargo süresiyle siparişiniz çok kısa sürede elinize ulaşacaktır.

Banyo,Tuvalet, Mutfak Aspiratör Çeşitleri

Ekonomik fiyatlı banyo, tuvalet ve mutfak aspiratör çeşitleri

 • Dekoratif aspiratörler,
 • Otomatik panjurlu aspiratörler,
 • Mekanik panjurlu aspiratörler,
 • Plastik kanal tipi aspiratörler,
 • Çift yönlü aspiratörler,
 • Kapaklı aspiratörler
Kapaklı ve uzaktan kontrollü havalandırma fanı
İçinde pervanelerin dönsüğü bu tip aspiratörler ise aksiyel aspiratörlerdir.

Aksiyel Fan Nedir?

Aksiyel fan, içinden pervanelerin döndüğü şafta paralel olarak havanın aksiyel bir yönde akmasına neden olan bir fan türüdür. Bir eksen etrafında dönen pervaneler havayı bu eksene paralel olarak çeker ve havayı aynı yönde dışarıya iter.

Fan, bir basınç farkı oluşturarak, fan boyunca bir akışa neden olacak şekilde kuvvet üretmek üzere tasarlanmıştır. Aksiyal fanlar, yüksek akış hızına sahip hava akımı oluşturur, bu da büyük miktarda hava akımı yaratır.

Ancak, oluşturdukları hava akımları düşük basınçtadır. Üfleyici ve soğutucu aksiyel fanlar ise adından da anlaşıldığı gibi sıcak havaya üfleyerek soğutucu etkisi yaratırlar.

Aksiyel Aspiratör Çeşitleri

Sanayi tipi aksiyel aspiratör çeşitleri, fanın gövdesine göre değişir. Genellikle gövde metal gövdeli ya da plastik gövdeli olur. kampa.com.tr’de yerli markalara ait aksiyel fan çeşitleri bulabilirsiniz.

Aksiyel fanlar orta ölçekli ve büyük mekanlarda kullanılmaktadır.

Boru tip kanal tip havalandırma fanı
Aksiyel aspiratörlerin yetersiz kaldığı, boyahane, imalathane, fabrika gibi yerlerde ise sanayi tipi aspiratörler kullanılır.

Sanayi Tipi Aspiratör Fan

Sanayi, endüstri ve büyük mekanların pek çoğunun havalandırmasında ekonomik fiyatları ve işlevselliği göz önüne alınarak sanayi tipi aspiratör kullanılır. Bu aspiratörlere aksiyel fan denir. 

Sanayi Tipi Aksiyel Aspiratör Çeşitleri

Sanayi tipi aksiyel aspiratör çeşitleri, fanın gövdesine göre değişmektedir. Genellikle gövde metal gövdeli ya da plastik gövdeli olur. kampa.com.tr’de yerli markalara ait aksiyel fan çeşitleri bulabilirsiniz.

Havalandırma fanı modelleri ve çeşitleri

Kanal Tipi Fan

Kanal tipi fan, iki kanal arasına monte edilen, içerideki pis havayı ya da sigara dumanı gibi zararlı havaları dışarı atmaya yarayan fan modelleridir. Bu modeller kullanış amacına göre farklı yapılarda üretilmektedir. 

Boru tipi kanal fanları dairesel olup boruya monte edilebilirken, dikdörtgen tipli kanal fanları ise dikdörtgen kanallara uygun olarak üretilmektedir. Kanal tipi fanların gövde kısımları kullanılış amacına göre farklı türde üretilmektedirler.

Plastik, metal ve alüminyum olarak bulunmaktadırlar. Plastik kanal tipi fan modelleri kimyasaldan etkilenmedikleri için kimyasal ile alakalı fabrikalarda sıklıkla tercih edilmektedirler.

Kanal Tipi Fan Fiyatları

Kanal tipi fan fiyatları; marka, model, boyutları ve m³ değerlerine göre farklılık göstermektedirler. Plastik kanal tipi fan modelleri metal ve alüminyum gövdeli fan modellerine göre daha pahalı olmaktadır.

Boru kanal tipi fanları ve dikdörtgen kanal tipi fanlarına sahip olabilmek için kampa.com.tr adresine ulaşabilir ve avantajlı fiyatlarla fan size en uygun fan modellerini satın alabilirsiniz.

Yukarıda anlatılmayan yada aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlere iletebilir 444 5 622’den bizlere ulaşarak bilgi ve öneri alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.