Bilinen 3 Kazan Fanı Arızası

Kalorifer kazan fanı çalışmıyor, kalorifer kazan fanı arızası neden olur, kalorifer kazan fanı az üflüyor, ses yapıyor gibi çeşitleri gibi sorularınıza yanıt verecek kapsamlı içerik sizlerle.

Soğuk havalar dalga dalga etkisini göstermeye başladı. Evlerde kış hazırlıkları için tüyolar vermiştik daha önce  şimdi de sıra kalorifer kazan fanı arızalarında. 

Kalorifer Kazan Fanı Arızası

Doğal gazın henüz ulaşmadığı, çoğu merkezi ısıtma sistemlerinde  odun kömür gibi katı yakacaklar  kalorifer  kazanlarıyla birlikte kullanılıyor.

Elbette bu ürünlerde arızalanabilir. Soğuk bir evde kim yaşamak ister ki?

Kazan fanı arızası, düzeltilmesi ve değişim masrafları için 3 dakikalık klavuzumuza hoş geldiniz.

Radyatör fanı veya fan motoru ile alakalı sorun varsa, hava akışı ısıtma ve soğutma sistemlerinde düzgün sağlanmaz. Motor arıza yaptığında, kısa devre olduğunda fan devreye girmez. Fan müşürü aşırı ısınma yapar, kalorifer motoru kademeli olarak durur.

Kazan Fanı Nedir?

Kazan fanları, kazandaki yanma bölümüne hava üfleyerek yanmayı sağlayan yada yanmayı artıran fan. Kömürlü, katı yakıtlı, strokerli kazanlarda olmak üzere kalorifer kazanlarının büyük çoğunluğunda bu fanlardan kullanılır.

Kalorifer kazanlarında radyal tip basıncı yüksek ve sıcaklığa dayanıklı fanlar kullanılır. Küçük kalorifer kazanların da metal ve alüminyüm gövdeli radyal fanlar kullanılır.

Büyük kazanlarda genellikle döküm gövdeli alüminyum yüksek basınçlı radyal fanlar ve körükler kullanılır.

Kazan Fanları Nasıl Çalışır?

kampa kazan fani
Kazan Fanı Çalışma Şekli

Kazan fanları, bir kazanın içindeki bileşenleri soğutmaz. Yanıcı maddelere hava üfleyerek yanmayı sağlar. 

Bilinen 2 tip kazan fanı arızası vardır. Doğrudan fanın çalışması ile ilgili arızalar ve fanın çalışmasını engelleyen hava arızaları.

Bazı Problemler Kazan Fanı Arızası Olmadan Gerçekleşir

Eğer fanınız çalışıyor ve yeterli miktarda yanma olmuyor, kömürü yakmadan dışarı atıyor ise, kazan fanınız kazan daireniz için küçük geliyor olabilir. Bu durumda eğer eski kazan fanınızın ömrü bittiyse daha büyük bir modeli tercih edin.

Aşırı ısınma sözkonusu ise kazan fanınızın kısa sürede yakıtı tüketerek ısınmaya son vermesi gibi bir problem sözkonusu olacak. Bu durumda ise daha küçük model bir kazan fanı tercih etmeyi düşünün.

Fan değiştirme maliyetleri kazanınızın büyüklüğüne bağlı olarak değişkenlik gösterir. Fakat bazı durumlarda yapacağınız ufak dokunuşlarla fanlarınızı kendinizde tamir edebilirsiniz. 

Şimdi bu arızalara ve çözümlerine birlikte bakalım.

Kazan Fanı Arızası ve Çözümleri

#1 Kazan Fanı Arızası Fan Hızı Çok Düşük

Kazan yanmaya başladıktan bir süre sonra sönüyorsa genellikle fanın hızı ateşi körüklemeye yetmiyor.

Fanın hızını kontrol edin ve hava üfleyen bölümünde herhangi bir tıkanıklık var mı yok mu bakın. Kazan fanı arızası nedeniyle fan hızını ayarlamak için kazanı aldığınız firmanın teknik servisiyle iletişime geçin.

#2 Kablo Bağlantılarının Gevşemesi

Fanlar titreşimli çalıştığı için yıllar içerisinde kablo bağlantılarında gevşemeler meydana gelebilir. Kazan fanı arızası nedeniyle fan sağlıklı çalışmadığı zamanlarda boyler kilitlenebilir.

Sinyal sorunlarına neden olabilir. Fanın kablo bağlantılarını kontrol ettikten sonra hasarlı bölgeleri tespit edin. Elektrik tesisat ustasıyla birlikte kablo bağlantılarınızı yenileyin.

#3 Teknik Servis

Kazanınız 5 yaşından büyükse kazan fanı arızası nedeniyle fanınız tamamen arızalanmış olabilir. Teknik servisinizden yardım alın.  Yeni bir fan alıp, kurulumunun nasıl yapılacağını öğrenin.

kampa kazan fani
Kazan fanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

En başında söylediğimiz gibi kalorifer kazanının büyüklüğüne göre fan tercihi yapmalısınız. Teknik servis size uygun olan kazan fanını söyler.

Kazan fanı arızası ile ilgili başka sorunlarınız mı var? 

Bahsedilmeyen kazan fan problemleri var mı?

Yorum yaparak belirtebilirsiniz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu