Hidroforlar

Musluktan Su Az Akıyor Çözümü Nedir? 2022

Günün yorgunluğunu iyi bir duş alarak atmak istiyorsunuz. Musluktan su az akıyor, su akmıyor veya su neden az akar sebeplerini incelediğimiz yazımızı mutlaka okuyun.

Musluktan su az akıyor olmasının iki sebebi vardır. Birincisi, temiz su tesisatında bir tıkanma yaşanmış olabilir.

İkinci sebep ise üst katlarda oturuyorsanız komşularınızla birlikte suyu en çok kullanacağınız zaman diliminde suyun üst katları ulaşamamasıdır. Su basıncı yeterli seviyede olmadığı için üst katlara ulaşamaması sorununu çözümü için hidrofor kullanabilirsiniz.

Eğer binalarda üst katlarda oturuyorsanız apartmanda özellikle akşam ve sabah saatlerinde su tesisatından gelen suyun az aktığını görebilirsiniz. Bu sorunu çözmek ve sudaki basıncı yükseltmek için hidrofor kullanılır.

Hidrofor kurulmasının nedeni bulunduğunuz binada şehir şebekesinden gelen suyun basıncının yetersiz olmasından dolayı üst katlara musluktan su az akıyor sorununu çözmektir.

Hidrofor Nasıl Kurulur?

Musluktan su az akıyor sorunu ile karşılaştığınızda ilk kontrol edeceğiniz musluk ve tesisatın sudaki pislikler nedeniyle tıkanmış olabileceğidir. Bu tip tıkanıklıklar suyun dairenize ulaşmasını engeller.

Arıtmadan su az akıyor veya musluktan su akmıyor sorunu çözümleri de benzerdir. Musluk filtrelerini kontrol edin. Şebeke suyunun arıtma musluğundan veya ara musluktan su az akıyor veya gelmemesi sonrası yapılması gerekenler yazımızda.

Soğuk su tesisatı zamanla kirli tortu ve kireç birikintisi sonucunda tıkanabilir. Bu sorun musluktan su az akıyor problemine neden olur. Bu sorunun çözümü için tesisattaki tıkanıklıklar açma cihazları ile temizlenmelidir.

Musluktan su az akıyor ise binanıza şehir şebekesinin gelen suyunun basıncı yetersizdir. Üst katlara çok az gelen su miktarını arttırmak, yetersiz basınç sorununu çözmek için apartmanınıza hidrofor sistemi kurabilirsiniz. Hidrofor sistemi kurularak pompa sayesinde musluk suyu basıncı yükseltilir.

Hidrofor Sistemi Nasıl Çalışır?

Şehir şebekesinden gelen suyun iletilmesi için kurulan su tesisatının başlangıcına iki adet filtre takılır. Şebekeden gelen sudaki pislikleri önlemek için kurulan bu filtreler kirlendikçe değiştirilmesi gerekir. Filtrelerden geçen su depoya dolar.

Depoya dolan su hemen arka tarafına kurulan hidrofor pompasına iletilir. Buradaki pompa çalıştığı zaman depodaki denge tankının içindeki basınçlı havanın yardımıyla su tesisata verilir.

Hidrofor üzerinde bulunan sensör sistemi tank içinde basınç azaldığı zaman uyarı verir. Bu uyarı üzerine pompa harekete geçerek sistem içindeki basıncı gerekli seviyeye yükseltir.

Yüzde 50’si basınçlı hava ve yüzde 50’si su seviyesi olarak tesisata basınçlı su verilebilir. Hidrofor sistemi olmadığı zaman üst katlara yeterli su akışı sağlanamaz.

Hidrofor, yüksek binalarda ve su kesintisine karşı su deposunun kullanıldığı binalarda kullanıcıya konforlu bir şekilde suyun ulaştırılması sağlar.

Evinize en uygun hidrofor sistemi seçerken en önemli kriter pompanın kapasitesini belirlenmesidir. Bu kapasiteyi belirlerken konuttaki daire ve kat sayısı önem arz eder.

Hidroforlar sadece şebeke su sorunu için değil, tekne ve karavan gibi yerlerde güneş enerjisi sistemlerinde de suyu basınçlandırmak için kullanılmaktadır. Karavanınızda musluktan su az akıyor ise çözüm için hidrofor almayı düşünmelisiniz.

Musluktan Su Az Akıyor
Musluktan Su Az Akıyor Çözümü Nedir? 2022 7
 • Güneş enerjisi yada sıcak su basınçlandırma için sıcak su hidroforları,
 • Tekne, yat, karavanlar için akü ile çalışan DC hidroforlar kullanılır.
Karavan hidroforu ile musluktan su akmıyor çözümü
Musluktan Su Az Akıyor Çözümü Nedir? 2022 8

Evsel kullanım için 3 farklı tip hidrofor vardır.

 • Hidromatlı hidroforlar
 • Tanklı Hidroforlar
 • Kontrol Panolu Hidroforlar

Hidrofor satın almak için buraya tıklayınız.

Hidroforun Sağladığı Faydalar ve Özellikleri

 • Pompanın devreye giriş çıkışını kontrol eden akış kontrol cihazı pompanın devamlı çalışmaması ve pompanın ihtiyaca bağlı olarak enerji tüketmesini sağlar.
 • Basılan suyun geri dönmesini ve kuru çalışmayı önleyen ekipmanlar sayesinde sistem daha uzun ve iyi performansla çalışır.
 • Yatay tanklı hidroforlar az katlı ve villa tarzı evlerde kullanılır. Bu modeller, maksimum 9 kat ve 27 daireye kadar kullanılan hidrofor tipleridir.
 • Akış kontrollü hidroforlara göre yatay tanklı hidroforların bazı faydaları vardır. Gün içinde kullanımın az olduğunda pompa yerine tank devreye girer. Bu sayede enerji maliyetleri düşer. Pompa daha az devreye girdiği için arızalanma ihtimali azalır.
 • Kontrol kanallı hidroforlar daha yüksek katlı binalar için kullanılır. Birden fazla pompası ve kontrol panosu nedeniyle diğer hidroforlara göre daha avantajlıdır.
 • Birden fazla pompa kullanılan hidroforlarda pompa arıza yaptığında diğer pompa devreye girer ve kullanıcı bu arızayı hissetmez.
 • Hidrofor kontrol panosunda yer alan arıza ve çalışma ışıklarıyla güvenli bir işletim sağlanır.
Genleşme tanklı hidrofor çeşitleri
Musluktan Su Az Akıyor Çözümü Nedir? 2022 9
Hidrofmatlı hidrofor modelleri
Musluktan Su Az Akıyor Çözümü Nedir? 2022 10
Apartman, katlı bina kontrol panolu paket hidrofor çeşitleri
Musluktan Su Az Akıyor Çözümü Nedir? 2022 11

Kısaca musluktan su az akıyor probleminin en bariz nedeni suyun istenilen basınca sahip olmamasından kaynaklanır. Suya yeterli basıncı verebilmek için hidrofor kullanılması gerekmektedir. Hidroforlar suyu basınçlandırmaya yarayan cihazlardır.

Hidroforlar hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu