Kombi, Petek Temizliği Nasıl Yapılır? 10 Püf Nokta

Evde petek temizleme nasıl yapılır? Isıtma tesisatında verimli ısı elde etmek için olmazsa olmaz bir iştir. Radyatörler zamanla ısı kayıpları yaşar ve istenilen seviyede ısı elde edilmez. Kombi temizleme ve profesyonel petek temizleme işi birbirinden farklı işler ve karıştırılmamalı.

Petek temizliği; bu alanda uzmanlaşmış firmalar tarafından yapılan ısıtma sistemine ait bütün boruları ve petekleri kapsayan bir çalışmadır. Petek temizliği bir takım özel petek temizleme kimyasallar ve koruyucular kullanılarak yapılır.

Kombi temizliği ise profesyonel ustalar tarafından petek temizliğinden bağımsız olarak kombi içindeki parçaların temizlenmesi şeklinde yapılır. Aynı zamanda kombi bakımı da yine yetkili servisler tarafından yapılmalıdır.

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek temizliğine başlamadan önce ilk iş kombiyi kapamak. Daha sonra petekte biriken suların tahliye edilmesi gerekir.

Banyolardaki tahliye vanaları bu iş için kullanılabilir. Tahliye vanalarının bulunmaması halinde radyatörlerde bulunan purjör vanasından kalorifer peteklerinde yer alan su dışarı boşaltılabilir.

Sistemde yer alan su tamamen çıkışı sağlandıktan sonra kombi peteklerinin rekorlarını açarak boru ile olan bağlantıları ayrılmalıdır.

petek temizleme makinasi

Radyatörleri duvardan sökerek yıkama yapılacak yere taşınması gereklidir. Tazyikli su yardımı ile peteklerin içine su gönderilerek yıkaması sağlanabilir.

Kirli su temizlenene kadar tazyikli temizlik suyu gönderilir. Tazyikli temiz su bütün peteklere uygulanmalıdır. Daha sonra kombinin altında yer alan su takviye vanası açılarak kombiye su geçişi sağlanır.

Bütün peteklerin havası ayrı ayrı alınarak artık kombi kullanımına başlanabilir. Bunun dışında uzman bir usta tarafından bir petek temizleme cihazı, kimyasal madde ve koruyucu kimyasal kullanılarak benzer işlem yapılabilir.

Petek temizleme ustaları ile iletişime geçin link aşağıda.

petek temizleme
Petek temizleme makinesi ile temizlik işlemi.

 Uzman bir usta tarafından yapılacak kombi petek temizliğinde ise sırasıyla şu işlemler takip edilmelidir;

 • Kombinin kapatıldığından emin olunur. Kombinin içerisindeki malzemeler, tesisattaki kirli sudan etkilenebileceği için mutlaka kombi gidiş dönüş vanası kapatılmalıdır.
 • Daha sonra banyoda yer alan havlupan sökülerek cihazın havlupan girişinden makine bağlanır.
 • Kirli suyun giderinin sağlanabilmesi için çıkış vanasına bağlanan hortumun diğer bir ucu en yakın lavabo veya klozete koyulur.
 • Kombi temizleme makinasına su verilerek kombi temizleme makinası çalıştırılır.
 • Sistemdeki pis su tahliye edilirken, sisteme temiz su basılır.
 • Tüm radyatörlerin çıkış ve giriş vanaları kapatılır. Kalorifer temizliği birer birer kapatılacağından dolayı hangi petek temizlenmeye başlanacaksa o peteğe ait çıkış ve giriş vanaları açık bırakılır.
 • Petek temizleme kimyasalı ısıtma sistemine gönderilirken, bu işlemin sonunda koruyucu madde kullanımı ihmal edilmemelidir.  Yapılacak bütün bu işlemler bir uzman usta yardımıyla yapılması uygun olacaktır.
 • Petek temizliğinin ardından peteklerin havası alınmalıdır.

Kombi Temizliği Nasıl Yapılır?

kombi temizleme
Kombi temizleme, kombi temizliği…

Kombi temizleme de petek temizliği ile aynı mantıkla yapılır. Fakat dikkat edilmesi gereken konu kullanılan makinenin düşük basınçlı olmasıdır.

 • Radyatör temizliği yapıldıktan sonra kombinin giriş çıkış vanalarının olduğu yere makine bağlanır.
 • Makineye temiz su verilir. Makine kombideki kirli suyu tahliye eder.
 • Isıtıcılı bir cihaz kullanılıyorsa makine deposundaki su ısıtılır. Yarım litre kombi temizleme kimyasalı makinanın deposuna eklenir.
 • Makine sıcak su ve ilaçla yaklaşık yarım saat devirdaim yapar.
 • Ardından ilaçlı su kombiden durulanır.
 • Son olarak pislik tutucular bir fırça yardımıyla temizlenir.
 • Tesisata su basılarak kombi çalıştırılmaya başlanmalıdır.

Petek temizleme makinelerini incelemek için buraya tıklayın.

Petek ve Kombi Temizliği Neden Önemlidir?

Kombi ve petek temizliği neden önemli olduğu hususunda birkaç maddeden bahsedecek olursak;

 • Yapılan temizlik ve bakım sayesinde düşük enerjide yüksek ısı verimi elde edilmiş olur.
 • Odalarda yer alan bütün peteklerden yüksek ısı elde edilmiş olur.
 • Kombide doğalgaz tüketimi azalırken faturalarda tasarruf elde edilmiş olur.
 • Kombi aksanları en başta sirkülasyon pompası olmak üzere daha az çalışarak kombinin kullanım ömrünü uzatır.
 • Temizlik sırasında kullanılacak kimyasal koruyucu ile paslanmanın önüne geçilmiş olur.
 • Petek kalorifer temizliğinin diğer önemli bir faydası ise boruların içinde alt kısımlarda biriken tortunun kimyasallar yardımıyla açılmasını ve tıkanıkların giderilmesini sağlar.
 • Tesisat hattının, peteklerin ve kombinin kullanım ömrü uzatılmış olur.

Pratik Kombi Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Tüm işlemler için gerekli kolaylığı sağlayacak bir makineye sahip işinde uzmanlaşmış bir petek temizleme ustası ile pratik bir şekilde petek temizliği yapılabilir.

Doğalgaz petek temizliği nasıl yapılır? Kalorifer peteği temizleme, petek yıkama nasıl yapılır? Kalorifer petek temizliği nasıl yapılır gibi tüm sorulara net cevapları sayfamızda sizler için açıkladık.

Petek Temizleme Fiyatı Ne Kadar?

Ortalama bir temizlik için ödeyeceğiniz fiyat petek sayısı ve temizleme işleminin bir önceki zamanına göre değişebilir ancak 500-1000TL civarında seyreder.

Kalorifer petek temizleme uygun fiyatlara petek temizleme işleminin gerçekleşmesi, kombi petek temizleme, petek bakım, petek temizliği fiyatlarımız için tıklayınız.

Daha fazla petek temizleme makine makalesi için. Varil pompaları hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu