Gider Tıkanıkları Nasıl Açılır? 2023 Güncel!

Lavobo gider tıkanıklarıyla hiç beklemediğiniz bir anda karşılaşabilirsiniz. Böyle bir durumda ne yapacağınız hakkında bir kaç püf noktayı anlatacağım.

Açıkçası gider tıkanıklarını açmanın en güvenilir yolu bir tesisat ustasından yardım almanız olacaktır. Fakat bu durum biraz maliyetli biraz da zaman kaybına yol açabilir. İşte tam da bu anlarda kullanabileceğiniz acil 6 çözüm metodunu sizlerle paylaşıyorum.

Gider Tıkanıkları için Pompalama

Tüm tıkanıklar da denenmesi gereken ilk yöntem pompalamaktır. Tıkanıklığı açmak için öncelikle bir pompa temin edin. Haznede biriken suyu tahliye edin.

Gider kısmını gözünüzle muayene ederek katı parçacıklar varsa temizleyin. Pompa göbeğini giderin tam ortasına oturacak şekilde yapıştırın ve pompalamaya başlayın.

Pompayı 30 saniye ile 1 dakika arasında yukarı ve aşağı pompalayın. Su açarak tıkanıklığın giderilip giderilmediğine bakın.

tıkanık gider nasıl açılır pompa ile açmak
Gider Tıkanıkları Nasıl Açılır? 2023 Güncel! 5

Sirke ve Karbonat

Bu ninelerden kalma eski bir yöntem olsa da klasik bir drenaj temizleme yöntemidir. Yıllardan beri itina ile kullanılır ve sonuç verir. Bir miktar kabartma tozunu gidere dökün. Kabartma tozunu mümkün olduğunca eşit miktarda dökmeye dikkat edin.

Ardından kabartma tozuna eş değer miktarda sirkeyi boşaltın. Sirke ve kabartma tozu reaksiyona girerek köpürmeye başlayacaktır. Endişelenmeyin! Bu çözelti tıkanıkları ve biriken yağları eriterek tahliye edilmesine yardımcı olacaktır.

Fışkıran çözeltinin bir kaç dakika giderde kalmasına izin verin. Ardından sıcak su dökerek birikintilerin tahliye edin. Bu işlem sonuç vermezse bir kaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Gider Tıkanıkları için Giderin Azındaki Birikintileri Temizleyin

Saç, kağıt, gıda atıkları gibi katı malzemeler giderin ağız kısmında birikerek tıkanıklıklara sebep olur. Bu tıkanıklığı temizlemenin en iyi yolu birikintileri temizlemektir. Bunu yapmanın bir kaç farklı yöntemi var.

 • İlk olarak elinizle almayı deneyebilirsiniz.
 • Saç, ip gibi birbirine titişik yapıları temizlemek için metal bir elbise askısının bir ucunu bükerek kanca şekline getirin. Kanca ucunu kullanarak saçları vb atıkları toparlamaya çalışın.
 • Bu iki yöntem dışında tıkanıklık açıcı makineler ile giderlerdeki tıkanıklıkları açabilirsiniz. Fakat acil bir durumda hemen tıkanıklık açıcı bir makine bulamayacağın için bir tesisatçıdan yardım alabilirsiniz.

Dirsekli Boruları Temizleme

tıkanık gider nasıl açılır tesisatı temizleme
Gider Tıkanıkları Nasıl Açılır? 2023 Güncel! 6

Her lavabonun altında dirsekli, bükme borusu vardır. Lavabodan delen tahliyeyi duvardaki gidere bağlar. Bu boruların kıvrımlarında her zaman su az miktarda su tutulur.

Çünkü kanalizasyondaki gazların borular ile eve yayılmasını önler. Fakat kıvrımlı bölgeye genelde pislikler tıkayabilir. Döküntü, çay atıkları, yağ, saç gibi… Dolayısıyla giderde tıkanıklar meydana gelebilir.

Dirsekli borularda meydanı gelen tıkanıklığı temizlenin en iyi yolu boruyu sökerek içini temizlemekten geçer. İşe başlamadan önce mutlaka eldiven takınız. Lavaboya giden suyu kapatın.

Borunun altına bir kova yerleştirin. Borunun sabitlenmesinde kullanılan somunları sökün. Boru tesisattan ayrıldığında parçayı güzelce temizleyin. Evet bu biraz kirli bir işlem!

Gider Tıkanıkları için Kaynar Su

Açıkçası bu yöntem her zaman işe yaramaz, ancak denenebilecek en kısa yöntemdir. Bir tencerede suyu kaynatın ve gidere mümkün olduğunda fazla miktarda kaynar su dökün Hızlı olmamaya dikkat edin.

Suyun sıcaklığı tıkanıklığa sebep olabilecek yağlı birikintinin parçalanmasına yardımcı olacaktır. Biraz bulaşık deterjanı ve pompalamayı da deneyebilirsiniz.

Gider Tıkanıkları için Tıkanıklık Giderici Bakteriler

tıkanık gider nasıl açılır koku ve tıkanıklık giderici bakteriler
Bio-Pure Koku ve Tıkanıklık Giderici

Evsel ve endüstriyel uygulamalarda kullanılan bu tıkanıklık giderici bakteriler;

 • Yavaş drenaja ,boru tıkanıklıklarına ,atık birikintilerine son verir.Düşük maliyetli, verimli ve ekonomiktir.
 • Bio-pure kullanımıyla kimyasal uygulama gereği ve bu kimyasalların meydana getirdiği korozyon etkisi ortadan kalkar.
 • Bio-pure kullanmak oldukça basittir,el ile temizliği ortadan kaldırarak size zaman kazandırır.
 • Doğal pH’a sahiptir ve geri dönüşümlüdür.
 • Bio-pure enzim ve bakterileri BİRLEŞMİŞ MİLLETLER sponsorluğunda 2 yıllık bir çalışmayla 132 seçenek arasında 1. seçilmişlerdir.

Tıkanıklık giderici Bakteriler Nerelerde Kullanılır?

 • Yağ birikintilerinde,
 • Drenaj tıkanıklarında,
 • Tuvalet,banyo tıkanıklıklarında,
 • Çöp Çıkışları,
 • Belediye Atıksu Havuzlar, Atıksu Sistemleri,
 • Yemek Hizmet Operasyonu, gibi alanlarda kullanılır.

Küçük 30 gramlık paketlerde ev tipi satışı mevcuttur. Alışveriş listenize ekleyin ve acil durumlar için evinizde muhafaza edin. Gider tıkanıklarının en büyük sebebi suda bulunan kireç, suyunuz fazla kirieçli ise su arıtma cihazı satın almak için tıklayın. Su arıtma cihazları hakkında bilgi için tıklayınız.

Bio-Pure Satın Almak İçin Buraya Tıklayın.

5 Yorum

 1. Emeginize Sirket olarak Tsk ediyorum. Bizde Kendimizi devamli gelistirmek zorundayiz ve son zamanlarda okudugum en ise yarar yazilarda bitanesi. Ellerinize Saglik. Rohrreinigung-Ruhr

  1. Bizleri onurlandırdığınız için çok teşekkür ederiz. Sitemize üye olarak hırdavat ve tesisat, havalandırma ve sulama sistemleri konusunda yayınlamamızı istediğiniz güncel bilgiler için bizlere önerilerde bulunabilirsiniz. seo@kampa.com.tr adresine görmek istediğiniz tüm güncel bilgiler hakkında dönüş sağlayabilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu