Karbon Filtre Nedir? Nasıl Çalışır? 2023

Granül aktif karbonlu (GAC) , davlumbaz, aspiratör için özellikle organik kimyasalları sudan çıkarmak için kullanılan filtreye aktif karbon filtre denir.

GAC filtreleri ayrıca hidrojen sülfür veya klor gibi suya uygunsuz koku veya tat veren kimyasalları uzaklaştırmak için kullanılabilir .

Karbon Filtreleri Nasıl Çalışır?

Su arıtma, zararlı maddeleri sudan uzaklaştırır. Kirli maddeleri fiziksel olarak bloke eden veya kimyasal olarak gideren filtrasyon, suyu yarı geçirgen bir zardan filtreleyen ters ozmozdan ve kirletici maddelerden ayırmak için suyu damıtmadan farklı bir arıtma tekniğidir. Karbon filtrasyonu, suyu arıtmanın nispeten ucuz ve etkili bir yoludur.

Karbon Filtre içinde kullanılan karbonlar

Granüler veya blok formunda , son derece gözenekli olarak işlem görmüş küçük karbon parçalarıdır.

Sadece bir gram aktif karbonun yüzey alanı 500-3000m2’dir. Karbon filtrelerinin kirleticileri ve diğer maddeleri adsorbe etmede çok etkili olmasına izin veren yüzey alanı mevcuttur.

Yüzey alanına ek olarak, aktif karbon filtreleri çıkardıkları kirleticilerin boyutu bakımından farklı yeteneklere sahiptir. Aktif filtre yaklaşık 50 mikron ila 0,5 mikron arasındadır. Daha etkin ve küçük gözenekler ne kadar küçükse su akışını da o oranda azaltabilir!

Su, karbon filtrelerden akarken, kimyasallar karbona yapışarak daha saf su çıkışı elde edilir . Etkililik suyun akışına ve sıcaklığına bağlıdır. Bu nedenle çoğu küçük aktif filtre düşük basınçlı ve soğuk suyla kullanılmalıdır.

Aktif karbon genellikle hindistan cevizi kabuğu, odun veya kömürden yapılır ve granül aktif karbon veya karbon bloklar olarak satılır.

Daha temiz ve güzel kokulu su için filtreleme şart

Karbonun Filtreleyemediği Şeyler Nelerdir?

*Mineraller, tuzlar veya kirletici olarak kabul edilmeyen demir gibi metaller gibi çözünmüş katılar,
*Çoğu mikrobiyolojik madde kist, koliform ve bakteri içerir,
* Kurşun, arsenik ve asbest gibi inorganik kirleticiler,
* Radyonüklidler , bunlar azaltılmış olmasına rağmen aktif karbon filtreleri tarafından filtrelenemez.

Daha spesifik olarak aktif karbon, aşağıdaki maddelerin çıkarılmasında yeterli olmayabilir.

Kurşun


Yumuşak su ve eski borulara sahip alanlarda ve binalarda, musluk suyunda kurşun riski olabilir. Normal aktif karbon, bunun çıkarılmasında etkili değildir, ancak TAPP 2 gibi kurşunu çok etkili bir şekilde çıkaran özel filtreler vardır .

Mikrobiyolojik Kirleticiler


Bu, az gelişmiş ülkelerde en yaygın içme suyu sorunlarından biridir. Özellikle su kaynaklı gastrointestinal hastalıklar için (örneğin, ziyaretçilerle gelen ishal gibi). Aktif karbon filtreleri kendi başlarına bu kirleticileri çıkarmak için genellikle yeterli değildir.

Arsenik

Yeraltı suyunun kirlendiği bazı yerlerde yaygındır. Aktif Karbon arsenikin% 30-70’ini temizler ancak bunun gerçek bir problem olarak vurgulandığı yerlerde yeterli değildir.

Yerel suyunuzda bu maddelerden bir veya daha fazlasını içeriyorsa, filtrenin onları güvenli bir seviyeye düşürdüğünden emin olmalısınız.

Çoğu zaman bu, aktif karbonu İyon Değişimi gibi diğer filtre türleriyle birleştirmek anlamına gelir . En iyi filtreleme teknolojileri hakkında daha fazla bilgi edinin .

Karbon Filtreleri Neleri Filtreler?

Karbon filtreler çok sayıda zararlı kimyasal maddenin giderilmesinde etkilidir. İçme Suyu Arıtma Cihazlarında ve su filtre sistemlerinde kullanılır.

Bazı kimyasal maddeler; klor, benzen, radon, çözücüler trihalometan bileşikleri, pestisitler ve herbisitler gibi uçucu organik kimyasallar ve sistemden ilerledikçe musluk suyu ile temas edebilecek yüzlerce insan yapımı kimyasal bulunmaktadır.

Karbon filtreler ile bu maddeleri filtrelemek mümkündür. Ek olarak, filtreler sudaki kötü tatları ve kokuları giderir.

Karbon Filtre Çeşitleri Nelerdir?

Su arıtma sistemleri için aktif granül karbon
Su arıtma sistemleri içim aktif-granul karbon

Genel olarak iki tip karbon filtrasyonu vardır: granül aktif karbon ve blok karbon. Aktif karbon biraz pozitif yüke sahiptir, bu nedenle yabancı maddeleri çekebilir, ancak blok karbon daha yüksek kirletici temizleme oranına sahiptir.

Bununla birlikte, bu oranı etkileyen, birimdeki karbon miktarı, su akışı, kirletici maddelerin karbon ile temas halinde harcadığı zamanın uzunluğu ve parçacık büyüklüğü gibi birçok faktör vardır.

Karbon, parçacıkları 50 mikrometreden 0,5 mikrometreye kadar çıkarabilir.

Sonuç olarak Karbon, su filtreleme için güzel bir teknolojidir ve birçok sorunu çözer, ancak hepsini çözmez. Bu nedenle, belirsizlik durumunda, sorularınız için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

4 Yorum

  1. rengi koyu olan meyve suyunu filitre ederek rengimi acabilirmiyim.bunu yaparken meyve suyunda bulunan sekeri yoaxaltirmiyim

    1. Temel olarak aynı işlevi görürler yapıları farklıdır sadece ikiside ev kullanımına uygundur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu