Menfez Nedir? Ne İşe Yarar? 2023 Güncel

Havalandırma menfezi: Temiz hava girişi ve kirli havayı dışarı atmaya yarayan sistem. Bir ortamda istenilen yön neresi ise hava giriş-çıkışını yani hava devir daimini sağlar.

Genelde evlerde, banyo ve tuvaletlerde kullanılır, cama veya pencere takılan kanalcıklara sahip olan bir parçadır. Dış ve iç havanın birbiri ile sirkülasyonunu sağlamak için ince ya da kalın kanallara sahiptir.

Bu kanallar sayesinde ortam içerisinde bulunan nem ya da havanın geçişini sağlar. İçerisindeki fileler sayesinde bulunduğunuz ortama haşere ve böceklerin girmesini de önler.

Ev ve iş yeri havalandırma sistemlerini farklı boyutlara sahip birbirinden farklı banyo menfez çeşitleri ile hava akış işlemini başarılı şekilde yapabilirsiniz. Kapağı bulunan menfez modelleri tercih ederek, soğuk havanın içeri girmemesini sağlayabilirsiniz. Menfez kapağı bazı modellerde sadece bir tarafta yer alır.

Menfez temizliği

Kullanım Amacı Nedir ?

Banyo, tuvalet ve mutfaklarda havalandırma için kullanılır. Banyo ve tuvaletlerde koku, buhar ve nemin atılması için ortamın havasız kalmaması için kullanılır. Mutfaklarda ise içerideki nem, koku ve istenmeyen ısının atılması için kullanılır.

Mutfaktaki cam menfezleri hiçbir zaman naylon, poşet yada hava geçişini engelleyen malzemelerle kapatılmamalı. Mutfaklarda kullanılan doğalgaz menfezleri karbonmonoksit yada gaz kaçaklarında hayati öneme sahiptir.

Ortamdaki madde geçişlerini sağlar. Bulunduğumuz ortamdaki havanın dışarıdaki hava ile karışmasını sağlar.

Can sağlığımız açısından önem arz eder çünkü; doğal gaz hafif ve uçucu gazlardan biridir. Bu nedenle yükselen gaz üst havalandırmadan yani dışarıya çıkar. Hem ortamın oksijen ihtiyacını hem de gaz zehirlenmesi durumunda gazın dağılmasını sağlar.

Mutfaktaki istenilmeyen kötü koku, buhar dışarıya atılır. Herhangi doğal gaz ya da gaz kaçağı gibi bir durumda mutfağınızdan gazın çıkmasını sağlar.

Banyolarımızda bulunan istenmeyen koku nem ve buhar gibi istenilmeyen hava içerisinden geçer ve dışarıya atılır.

Menfezin Özellikleri Nelerdir?

  • Açınabilir ve kapanabilir.
  • Havanın istediğiniz yöne giriş ve çıkışını kontrol edebilirsiniz.
  • İsteğe bağlı yön değiştirebilirsiniz.

Kullanım Alanları Nerelerdir?

  • Banyo ve tuvalet
  • Evlerde
  • Mutfakta
  • Her iş yeri ve dairelerde

Ölçüsü Nasıl Alınır?

Duvarınızda bulunan boşluk miktarı hesaplanarak geçme modeli olanlarda dışarıda kalan kısım planlanmalı. Tamamen kapatan sistemlerde ölçü aynı olmalı. 

Alüminyum Cam Menfez

Alüminyum Cam Menfez

Günümüzde insanlar evlerinde ve yaşam alanlarında çoğunlukla doğalgaz  kullanılır.

Doğal gaz, tüp gazı gibi yapısında “karbon” bulunan yakıtların yanması veya tam olarak yanmaması sonucunda oluşan dumanda yer alan karbonmonoksit zehirli bir gazdır.

Tatsız, renksiz, kokusuz olması ve tahriş etme özelliğinin olmaması nedeni ile fark edilmediği için “sessiz katil” olarak bilinir.

Bu nedenle doğalgaz kullanılan ortamların mutlaka havalandırılması gerekir.

Doğalgaz kullanılan ev ve yaşam alanlarında doğalgaz (çiğ ve atık gaz) kaçağı halinde; sağlık için olmazsa olmaz, hayat kurtaran bir üründür.

Ayrıca doğalgaz firmalarının şart koştuğu piyasada satılan ürünler plastik olup, zamanla çevresel faktörlerden dolayı sararır ve kırılır. Bu durum ürünün işlevini kaybetmesine ve ayrıca görüntü kirliliğine neden olur.

Alüminyum cam menfezler metal olduğu için plastik olan tiplerine göre daha çevrecidir. Zira plastik tiplerin doğada yok olmaları yaklaşık 400 yılı bulur.

Bununla birlikte alüminyum tipi insan ve doğa için herhangi bir zararı olmadığı düşünülerek tarafımızdan Türkiye’de ilk defa üretilerek piyasaya sürülmüş bulunmaktadır.

Üretmiş olduğumuz ürünler hem görünüm olarak son derece şık hem de yıkanma özelliğine sahip ve uzun ömürlüdür.

Blog yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Ürünlerimizi incelemek için linke tıklayabilirsiniz Menfez

2024 güncel fiyatlarını incelemek için tıklayınız.

@kampaticaret olarak instagram da beğeni ve yorumlarınızı bekliyoruz.. 

Bizimle iletişime geçmek için linke tıklamanız yeterli olacaktır. 

Diğer blog yazılarımızı okumak için Fan ve menfez hakkında bilgi tıklamanız yeterlidir.

Hoşçakalın sağlıklı ve iyi günler dileriz…

Başa dön tuşu