Basınç ŞalteriDijital Basınç ŞalteriHırdavat/TesisatManometre

Manometre Nedir? Neyi Ölçer? 2022 Güncel

Manometre nedir, pakkens manometre fiyatları Kampa Ticaret

Merhaba sevgili okurlarım. Bugün sizlere günümüzde hala kullanılan en eski basınç ölçüm cihazlarından biri olan manometreyi tanıtacağız.

Düşük aralıklarla basıncı ölçmek için kullanılır. Daha yalın bir dille anlatacak olursam; basınç ölçer modelleri basıncı ölçen bir parçadır.

Gaz veya sıvı akışkanların basıncını ölçmek için kullanılır. Genelde kapalı bir kaptaki gazın basıncını ölçmekte kullanılır.

Bina tesisatında kullanılan manometre çeşitleri genelde kazan dairesinde yer alan basınç değerini göstermeye yardımcı olur. Sıvı ve gazlar bulundukları kaba basınç uygular.

İçerisindee sıvı bulunan çeşitleri uygulanan basınca bağlı olarak hareket eder ve seviye değiştirir. Seviye yüksekliği bize sıvı veya gazın basıncı hakkında bilgi verir.

Endüstriyel uygulamalarda sistemin ihtiyaç duyduğu basıncın sağlanma durumunu kontrol etmek için kullanırız. Manometre olarak maksimum ve minimum değerleri mevcut olup üzerinde mutlaka bilgilendirme olur.

Lpg ürünlerin takılması ve kullanımının takibinde, doğalgaz ürünlerin montaj, değişim ve tamirinde güvenlik sağlama amacıyla kullanılır. Sıvı manometre veya farklı manometrelerin kaliteli ve ihtiyacımıza yönelik olması oldukça önemli.

Bu basınca bağlı olarak farklı monometre çeşitleri üretilir. Solunum basıncını sıvı monometre olarak yüksek olup olmadığını kısa sürede görebilirsiniz.

Kısmen sıvı ile doldurulmuş U şeklinde bir cam tüptür. U- Tüp basınç ölçerdir. Genellikle şeffaf plastikten yapılırlar. Kısmen sıvı ile doldurulmuş U şeklinde bir tüpü ifade eder.

Fizik ve kimya alanında karşımıza çok fazla çıkar.

Manometre Ölçüm Grafiği Manometre Nedir

Hava basıncının sıvı bir kolon üzerindeki etkisini göstermek için bir laboratuvar deneyinin parçası olarak bu tür basınç ölçeri kolayca oluşturabilirsin.

Basınç Nasıl Hesaplanır ?

Bir akışkan sütunun uyguladığı basınç P=hdg denklemi ile verilebilir. Bu denklemde;

P= Hesaplanan basınç

H= Sıvının yüksekliği

G= Yerçekimi kuvveti

D = Sıvının yoğunluğu

Monometre mutlak bir basınçtan ziyade, basınç farkını ölçtüğü için, P= Pa-P0 ikamesini kullanıyoruz. Bu ikamede, Pa test basıncı ve P0 referans basıncıdır.

Basınç Ölçer Kullanım Alanları ?

  • Hava şartlandırıcıları
  • Basınçlı hava hatları
  • Sağlık cihazları
  • Hidrolik sistemler
  • Kalorifer tesisatları
  • Su pompaları
  • Su sirkülasyon sistemleri, v.b
  • Isıtma ve iklimlendirme makinelerinde
  • Makine üretimlerinde

Monometre Seçimi ?

Barınız kaç ise ona göre almanız gerekiyor. Bar; Hava basıncı demek, kaç bara ihtiyacınız var ise ona göre bir alım sağlayarak konforlu bir kullanım sağlayabilirsiniz.

Gliserinli Basınç Ölçer Nedir ?

Gliserin sıvı dolu göstergelerde en yaygın kullanılan sıvıdır. Gliserin dolgulu göstergeler iyi bir değerdir ve oda sıcaklığındaki uygulamalar için en iyi titreşim sönümlemesi sağlar.

Yani; Sürekli titreşim olan, ani basınç düşümü veya yükselmesi olan, sarsıntılı alanlarda gliserinli tip monometre tercih edilir. Ani yüklerin olduğu, basınç dalgalanmalarının olduğu en zor koşullarda çalışmak üzere dizayn edilmiştir. Yüksek basınçlı ve titreşimli sistemlerde kullanılır. Pompa çıkışında, titreşimleri absorbe ederek basıncı kararlı bir noktada gösterir.

Çalışma İlkeleri Nelerdir?

Pascal prensibine göre çalışan cihaz, hava basıncına göre uzayıp kısalan sistemi ve bunu kullanıcıya gösteren göstergesi ile çalışır. 

Mekanizmaya basıncı ileten elemanlarda agresif, buharlı çevre şartlarına karşı korunmuş olmalıdır.

Gliserinli basınç ölçer pompalarda, kompresörlerde, preslerde, hidrolik tesislerde kullanıma uygundur.

Blog yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

@kampaticaret olarak instagram da beğeni ve yorumlarınızı bekliyoruz.. 

Bizimle iletişime geçmek için linke tıklamanız yeterli olacaktır. Kampa İletişim

Diğer blog yazılarımızı okumak için hırdavat ve tesisat hakkında bilgi tıklamanız yeterlidir. Manometre fiyatlarını incelemek için tıklayınız.

Hoşçakalın sağlıklı ve iyi günler dileriz…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu