Dalgıç Pompalar

Kuyu Pompası Seçimi 4 Püf Nokta

Özel bir su kuyunuz varsa ev ve arazilerinizi bu kuyudan temin ettiğiniz su ile besliyorsanız bu makale tam size göre. Kuyu pompası seçimi teknik donanım ve deneyim gerektiren bir konu. Yanlış seçilmiş bir dalgıç pompa hem sağlıklı çalışmaz hemde maliyet arttırır.

Kaliteli malzemelerden üretilen pompaların 15 ile 25 yıl arasında ömrü vardır fakat yanlış pompa seçimi bu süreyi 1 güne kadar düşürebilir. Elinizdeki kuyu pompasını değiştirmeyi ya da yeni bir kuyu pompası seçimi yapmayı düşünüyorsanız dikkatlice okumaya devam ediniz.

1- Kuyu Ne Kadar Derin?

Kullanacağınız pompa, kuyunun derinliği ile bağlantılıdır. Her pompanın maksimum daldırma derinliği birbirinden farklıdır.

 • Kazma kuyusu : Elinizle kazarak açtığınız yada küçük çaplı bir kuyu varsa 6 metre derinliğe kadar olan kuyularda Santrifuj Pompa kullanabilirsiniz. Santrifüj pompalar, sulama alanlarında kullanılan tek ve çift kademeli olarak üretilen mekanik pompalardır. Özellikle tarla alanlarında sıklıkla ihtiyaç duyulan bu pompalar verdiği fazla su debileri sayesinde de hidrofor görevinde de kullanılmaktadır.
 • Orta Ölçekli Kuyu : 6-10 metre arası olan kuyularda ise Jet Pompa kullanabilirsiniz. Tarla ve bahçe sulamada da kullanılırlar diğer pompalara göre avantajı 9 metreye kadar emiş yapabilen derinden emişli pompalardır. Santrifüj pompalara göre daha basınçlı su veren verdikleri için daha çok hidrofor olarak da kullanılır…
 • Derin Kuyu : 10 metreden daha derin kuyularda ise kuyu çapına bağlı olarak Keson Kuyu Pompaları yada Derin Kuyu Dalgıç Pompalarından tercih yapılabilir.

Keson Kuyu Pompası Seçimi, Nasıl Çalışır

Keson kuyu betondan yapılmış silindirik bir sandığın, altı kazıldıkça aşağıya doğru indirilmesi ve üste bir yenisinin konularak aynı işlemin tekrarlanması yoluyla açılan ve daha çok kumlu zeminlere uygulanan bir kuyu çeşidir. (bknz) Eskiden sık karşılaştığımız bahçelerdeki geniş kuyular diyebiliriz.

Keson kuyu pompası bu kuyularda kullanılmak için dizayn edilmiş flatörlü pompalardır. Derin kuyu pompalarına göre çapları daha geniştir. 10 mss ile 40 mss arasında basma yüksekliği değişkenlik gösterir.

Derin Kuyu Dalgıç Pompası Nedir?

Derin kuyular,keson kuyulardan farklı olarak daha çok sondaj ile açılan dar ve derindir.

Derin kuyu dalgıç pompa, kuyu içerisine gönderilen dalgıç pompalardır. Bu pompalar kuyu içerisinde ki suyun çıkarılmasını sağlar. Kuyu dışarısına çıkarılan sular bu sayede çeşitli amaçlarla kullanılabilir.

Yukarıdaki bilgilerden yola çıkarak öncelikle ne tür bir pompa ihtiyacınız olduğuna karar verin!

2- Pompa Kaç Metre Yüksekliğe Su Basacak?

Kuyu pompası seçimi bittiyse ikinci adım suyun kaç metre yüksekliğe basılacağı. Örneğin bir tarlanın sulama sistemi için kuyudan su temin edeceksiniz. 5 metre derinliğe pompanızı daldırdınız.

Pompanın basma yüksekliği 5 metre olduğunda anca kuyunun çıkış kısmına kadar su basacaktır. Tarladaki sulanmak istenen alanda ölçülerek 10 metre ise 5+10 metre şeklinde bir hesaplama yapılmalı.

Eğer tarlada eğim varsa basma kaybıda ayrıca hesaplanmalı.

3-Ne Kadar Suya İhtiyaç Var?

Genelde sulama sistemleri kurulumu yapılırken kuyu pompası seçimi için sistemin saatte kaç ton su ihtiyacı olduğu hesaplanır. Sıvı debisi, saatte kaç ton su ihtiyacı olduğu ile ilgilidir.

4- Ne Tür Elektrik Kullanılacak?

Ülkemizde 220 volt monofaze yani ev elektriğiyle birlikte 380 volt trifaze yani sanayi elektriği de kullanılır. Pompanın çalışması için kullanılacak elektrik bilinmeli bu doğrultuda kuyu pompası seçimi yapılmalı.

Yukarıdaki 4 ana soruya vereceğiniz cevaplarla daha dar bir filtreleme yapmış olacaksınız. Bu süreçten sonra marka ve boru bağlantı çaparına da karar vererek en doğru sonuca ulaşabilirsiniz.

kampa.com.tr’de ürün kategorilerinin sol tarafında geniş filtreleme seçeneği bulunur.

Yukarıda sorulan sorulara vereceğiniz cevaplarla doğru pompayı kolaylıkla filtreleyebilirsiniz.

Dalgıç Kuyu Pompa Fiyatları

Ülkemizde satılan dalgıç pompalar, genellikle yurtdışı ithal ürünler olduğu için dolar ve euro kuruna göre değişkenlik gösterir. Fakat daha ekonomik fiyatlı yerli ürünlerde bulmak mümkün.

Kuyu pompası seçimi için marka dışında fiyatı etkileyen diğer faktörlerde pompaların kapasite ve gücü ile alakalı. Daldırma derinliği, basma yüksekliği, motor gücü gibi faktörlerde fiyatı etkiliyor. Kampa’da en uygun kuyu pompa fiyatları bulmanız için 4 mevsim kampanya mevcut.

Kuyu pompası nasıl değiştirilir öğrenmek için diğer makalemizi okuyabilirsiniz.

Yukarıda anlatılmayan yada kuyu pompası seçimi konusunda aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlere iletebilir 444 5 622’den bizlere ulaşarak bilgi ve öneri alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

14 Yorum

  1. Merhaba,
   Size uygun dalgıç pompa önerebilmemiz için bizimle iletişime geçiniz.
   444 56 22 den ulaşabilir misiniz?

 1. Merhabalar.
  Sulama şirketlerinde damlama-yagmurlama projesi yapılmadan önce kuyunun kaçlık oldugu sorusu sorulmaktadır.3 lukmu 4 lukmu 5 lik mi vs diye bunun anlamı nedir acaba.Teşekkur ederim.

  1. kuyunun çapından bahsedilmektedir, 3″ 4″ vs gibi sizde kuyu çapınızı cm olarak ölçüp bilgi verebilirsiniz.

 2. 60 metrede olan kuyudaki sudan 80 metre den hangi dalgıç kullanarak su almalıyız sulayacağımiz arazi 15000 metrekare

 3. Kuyu derinliği 30 metre en fazla 200 metre yatay şu basacak 5 inç kuyu çapı saatte 40 ton gibi şu düşünüyorum ne tür kaç kw dalgıç olması gerekir

 4. Selamlar,

  124 m derinliğinde ki bir sondaj kuyusu için dalgıç motor sağlıklı olarak maksimum kaç metre derinliğe koyulması uygun olur? Su 80 metrelerden çıkıyor ve su miktarı zayıf. Bundan dolayı koyabileceğimiz en derin noktaya koymak istiyoruz.

  Teşekkürler.

  1. Pompalar genelde sondaj açılırken sondajcılar kuyunun en verimli noktası neresiyle orayı söyler ona göre koyulur bunu bilmiyorsak kuyunun verimine kuyudaki su seviyesine göre konumlandırılabilir. Diğer seçenek ise kuyunun dibinden birkaç metre yukarıda bırakarak montaj yapmaktır tabandan çamur balçık kum çekmememsi için.

 5. İyi Günler,
  çapı 4 metre derinliği 6 metre olan bir kuyudan suyu çekip 40 metre ilerideki depolama tankına basmak için bir dalgıç pompa lazım, kap HP bir pompa almalıyım

  1. Merhabalar bahsetmiş olduğunuz mesafelerde 0,5 hp ilede basabiliriz 10 hp ilede basabiliriz önemli olan orada sizin ne kadar su aktarmak istediğinizdir. Detaylı görüşmek için 444 5622 nolu telefondan arayın daha net bir ürün seçebiliriz.

 6. Merhaba,
  320 metre derinliğinde kuyum var, 30cm çapında. Malesef sadece kuyuda biriken sızma suyumuz var oda 24 saatta 4 ton kadar birikiyor. Kuyucu arkadaşlar kuyunun derinliğinden dolayı çok büyük pompa koydular. 45 dakikada kuyu boşalıyor. Bu büyüklükteki pompa kısa zamanda dur/kalklara uyumlu değil gibi ve çabuk bozuluyor. Daha az debide 300 metrede çalışacak hangi pompalar önerirsiniz? 4 ton suyu mesela 10 saatta atacak kadar az debili.
  Teşekkürler.

  1. impo S4SP 2 / 65 komple paslanmaz tek dalgıç pompa 4 hp 1853 usd
   impo 4″ inç 4 hp tek dalgıç motor bronz başlıklı 424 usd
   toplam 2277 usd

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu