Ev Tipi Su Arıtma İçin Kartuş Filtre Seçimi 2024

Kartuş filtre, düşük maliyetli olma, kolay kurulum, elektrik kullanmama ve atık su üretmeme avantajına sahiptir.

Bununla birlikte, kartuş filtrelerin dezavantajları, sonunda çökelti kartuş zarının gözeneklerini tıkayacağı için basınç düşmesine neden olur.

(Yukarıda ki fotoğrafta solda görünen beyaz filtre temizken, sağ tarafta bulunan filtre kirlenmiş durumdadır.)

Kartuş filtrelerinin değiştirilmesi kolaydır ve bazı kıvrımlı kartuşlarda temizlenmesi ve yeniden kullanımıda söz konusu. Ev tipi su arıtma cihazının şebeke suyunuz üzerinde insan sağlığı açısından çok fazla faydası var.

Pompalı su arıtma cihazı veya pompasız su arıtma cihazına takacağınız filtre seçimini kullanım alanları dikkate alarak uygun olan filtre sistemini seçmenizi öneririz.

Filtre sistemi ve filtre çeşitleri su arıtma cihazı modellerinde farklılık gösterir. Filtre ihtiyacını kartuş tip filtreler ile sağlayabilirsiniz.

Sediment giderimi için kartuş filtreleri birçok boyutta ve türde satışı mevcut ancak genellikle iki türe ayrılır: Süzme Filtresi ve Filtre Kartuşu.

Su Süzme Filtresi Nedir?

Su süzme filtreleriyle yapılan filtrasyon, sadece filtrenin yüzeyinde gerçekleşir. Polipropilen, naylon veya Teflon vb. çarşaflar yüksek filtrasyon alanı sağlamak için kıvrımlıdır.

Kirletici maddeler tabakanın yüzeyinde tutulur ve sonunda temiz sudan kendi içinde filtrelemeye yardımcı olacak bir tabaka oluşturur.

Ev tipi su arıtma kartuş filtre

Basınç düşüşü arttıkça, filtre kartuşu filtre yuvasından çıkarılabilir ve yıkanabilir. Yüzey filtrelerinin bir avantajı, bunların yıkanabilmesi ve kartuşun yeniden kullanılabilmesidir.

Su Süzme filtreleri, genellikle 50-100 mikron aralığında kaba ön filtreler olarak kullanılırken, tanımlanabilir.

Gözenek boyutları ve yapıları nedeniyle daha ince ve tutarlı filtrasyon sağladıkları için mikron altı uygulamalarda da kullanılabilirler.

Filtre Kartuşuna kıyasla, su süzme filtreleri derinlik yokluğunu telafi etmek için çok daha yüksek bir filtrasyon alanına sahip olacaktır. Filtreleme oranları, normal bir 10 x 2.5 ″ kartuş veya daha yüksek bir kartuşta göre daha fazla olabilir.

Kartuş Filtre Nedir?

Ev tipi su arıtma kartuş filtre parçaları

Filtre Kartuşları su süzme filtrelerin filtreleyemeyecek kadar küçük parçacıkları filtreler. Su süzme filtrelerinin altında daha küçük parçacıkları sarılmış ip, sıkıştırılmış sediment filtre gibi kartuşlar olarak görülür.

Çeşitli parçacık boyutları filtrelendiğinde en iyi şekilde çalışırlar. Filtre Karuşları daha fazla tortuyu temizler ve genel olarak, bir yüzey filtresi kartuşundan ziyade, basınç kaybetmeden daha fazla tortu tutar.

Hangi Tür Filtreyi Seçmeliyim?

Evinizde ya da işletmenizde kullanacağınız filtreler için öncelikli olarak ihtiyaçlarınızı belirlemeniz gerekir. Bunu deneme yanılma yoluyla yapabilirsiniz. Ayrıca su arıtma yöntemleri için önceki makalemize bakınız.

Genellikle, ön filtreler için 30 ila 50 mikron aralığında kıvrımlı yüzey filtreleri öneririz.

1 ila 5 mikron aralığında çok ince tortular için, çift dereceli sediment filtreleri öneririz. Çift dereceli sediment filtreleri dışta 50’de başlar ve içte 5 mikrona kadar süzülür, bu da çok çeşitli sediment parçacıkları üzerinde çok etkilidir.

Çift dereceli sediment filtre kartuşları, standart bükülmüş veya ip sargılı filtrelerin çıkardığı tortu miktarının 2.3 katı tortu çıkartır.

Tortuyu suyunuzdan uzaklaştırmak hakkında daha fazla bilgi için, 7 Adımda Su Arıtma sayfamızı ziyaret edin. Su arıtma cihazı fiyatları ve satın almak için tıklayınız.

Hala sorularınız varsa, yorum kısmından soru sormaya çekinmeyin, yada direk bizlerle iletişime geçerek en iyi su arıtma ile ilgili kişisel çözümler bulmak için ücretsiz yardım alabileceğinizi unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu