Konforlu Bir Kamp İçin Malzeme Seçimi 2024

Kamp için malzeme seçimi yaparken, kamp yapacağınız yerin iklimi, mevsimi, zorluğu ve süresi gibi faktörleri göz önünde bulundurun. Ayrıca, kamp malzemelerinizin hafif, dayanıklı, pratik ve fonksiyonel olmasına dikkat edin.

Kamp manzarası çok önemli

Kamp İçin Gerekli Malzeme Listesi

göl kenarı kamp manzarası
 • Sırt çantası: Kamp için yanınıza alacağınız sırt çantası hafif, suya dayanıklı bir yapıda olmalı. Sırt çantanızın boyutu ve kapasitesi kamp sürenize ve ihtiyaçlarınıza göre değişir.
 • Kampa giderken alınacaklar listesinde sırt çantanızın içindeki eşyalarınızı düzenli bir şekilde yerleştirmek için organizer çanta veya vakumlu poşet kullanın.
 • Çadır: Kamp için en önemli malzemelerden biri de çadır. Çadır seçerken, kaç kişi kullanacağınız, kurulum kolaylığı, hava koşullarına uygunluk, ağırlık ve boyut gibi özelliklere bakmalısınız. Çadırınızın altına mutlaka bir branda veya mat sermelisiniz. Çadırınızın içine de uyku tulumu, yastık, battaniye gibi uyku malzemelerini almalısınız.
 • Kamp ocağı ve kartuşu: Kamp yaparken yemek pişirmek veya su ısıtmak için kamp ocağı ve kartuşu ihtiyacınız olacak. Kampta gerekli malzemelerde kamp ocağı seçerken, alev gücü, yakıt türü, ağırlık ve boyut gibi faktörleri göz önünde bulundurun. Kamp ocağınızın yanında mutlaka bir kibrit veya çakmak da olmalı.
kamp manzarası ve uyku tulumu
 • Mutfak malzemeleri: Kamp yaparken yemek pişirmek veya hazır yemekleri ısıtmak için mutfak malzemelerine ihtiyacınız olacak.
 • Kampa giderken alınması gerekenlerde mutfak malzemeleriniz arasında tencere, tava, bardak, tabak, çatal, bıçak, kaşık gibi temel eşyaların yanında; açacak, rende, kesme tahtası, bulaşık süngeri ve deterjanı gibi yardımcı eşyalar da bulunmalı.
 • Mutfak malzemelerinizin hafif, katlanabilir ve kolay temizlenir olmasına dikkat edin.
 • Su ve yiyecek: Kamp yaparken su ve yiyecek en temel ihtiyaçlarınız. Su ihtiyacınızı karşılamak için yanınıza yeterli miktarda su almalısınız. Su kaynağına yakın bir yerde kamp yapıyorsanız; su arıtma tabletleri veya su filtreleri kullanarak doğal sudan faydalanın.
 • Yiyecek ihtiyacınızı karşılamak için ise; bozulmayan, kolay pişen veya hazır olan yiyecekleri tercih edin. Yiyeceklerinizi saklamak için ise; termos çanta veya soğutucu dolap kullanın.
 • İlk yardım seti: Kamp yaparken her zaman bir kazaya veya yaralanmaya karşı hazırlıklı olmalısınız. İlk yardım setinizde; bandaj, pansuman, antiseptik mendil, yara bandı, makas, cımbız, ateş düşürücü, ağrı kesici, alerji ilacı gibi temel malzemeleri olmalı.
 • Bunların yanında; böcek ısırığına karşı krem veya sprey, güneş kremi, dudak kremi, el dezenfektanı gibi koruyucu malzemeler de bulunmalı. İlk yardım setinizi kolay ulaşılabilir bir yere koyun.
 • Kamp bıçağı: Kamp için malzeme seçimi listesinde kamp bıçağı çok işinize yarar ve fonksiyonel tipleri seçerseniz birçok işinizi kısa sürede olmuş bilin
 • Kamp bıçağı seçerken, keskinliği, dayanıklılığı, ergonomisi ve güvenliği gibi özelliklere dikkat edin. Kamp bıçağınızı kullanmadığınız zamanlarda kılıfında saklayın.
 • Kafa feneri veya el feneri: Kamp eşyalarını seçerken karanlıkta aydınlatma ihtiyacınızı unutmayın. Kafa feneri veya el feneri seçerken, ışık gücü, pil ömrü, suya dayanıklılık ve ağırlık gibi özelliklere dikkat edin.
 • Kafa feneri ellerin serbest kalmasını sağladığı için karanlıkta iş yapmayı kolaylaştırır. Yine de pek çok kampçı kafa fenerine ek olarak yanında el feneri ve yedek pil de bulundurur.
Kamp İçin Malzeme Seçimi duş çadırı

Kamp için malzeme seçimi listesi temel kamp malzemelerini içerir. Bunların dışında, kamp yapacağınız yer ve süreye göre; uyku matı, hamak, şişme yatak, şişme yastık, battaniye, sandalye, masa, çöp poşeti, tuvalet kağıdı, havlu, sabun, diş fırçası, diş macunu, şampuan, deodorant gibi kişisel bakım malzemeleri olmalı.

Ayrıca şarj cihazı, powerbank, kamera, fotoğraf makinesi gibi elektronik eşyalar; kitap, oyun kartları, müzik aletleri gibi eğlence malzemelerini de Kamp için malzeme seçimi listenize alabilirsiniz.

Kamp Malzeme Listesi Su Hidroforu

Kamp İçin Malzeme Seçimi Su hidroforu

Kamp hidroforu, su basıncının yetersiz kaldığı yerlerde basınçlı su sağlamak için kullanılan cihaz. Lavabo veya banyo konusunda yeterli su ihtiyacınız karşılanmıyorsa mutlaka karavan hidroforu satın alın.

Kamp için malzeme seçimi listesinde önemli yer tutan kamp hidroforu seçerken dikkat etmeniz gereken bazı faktörler şunlar:

 • Debi: Su ihtiyacınızın miktarını belirleyen faktör. Debi hesabı yaparken kullanıcı sayısı, su tüketimi ve eşzamanlı kullanım faktörü gibi etkenleri göz önünde bulundurun. 
 • Basma yüksekliği: Su kaynağı ile hidrofor arasındaki yükseklik farkını ve suyun ulaştırılması gereken mesafeyi ifade eder. Basma yüksekliği hesabı yaparken emiş yüksekliği, basma yüksekliği, boru sürtünme kaybı ve güvenlik payı gibi etkenleri dikkate almalısınız. 
 • Denge tankı: Hidroforun sık sık açılıp kapanmasını önlemek ve su basıncını sabit tutmak için kullanılan bir depolama tankı. Denge tankı seçerken basınç sınıfı, hacim ve ön gaz basıncı gibi özelliklere dikkat edin. 
 • Su kaynağının yakınında iseniz ve suyunuz temiz ise sintine pompası yardımı ile suyu karavan veya kamp alanına kolay bir şekilde taşıyabilirsiniz.

Kamp, karavan ve tekne hidroforu hakkında detay bilgi için tıklayınız.

Kamp Malzemeleri Listesi Portatif Tuvalet

Kamp için malzeme seçimi listesi portatif tuvalet seçimi yaparken, tercih edeceğiniz modelin iç haznesinin büyüklüğü fiyat politikasını etkileyebilir. Bütçenize uygun olan modelleri tercih ederek satın alabilirsiniz. 

Kamp İçin Malzeme Seçimi portatif tuvalet çadırı
 • Kamp yapacağınız alanı belirledikten sonra, tuvalet yerinizi belirlemeniz gerekir.
 • Tuvalet yapılacak bölgeye giden yol üzerinde; çalı, çırpı, sivri dal ve taş gibi engelleri temizleyin.
 • Kampta tuvalet ihtiyacının giderileceği alan yürüyüş rotasına, yola ve su kaynaklarına yakın olmasın.
 • Kamp tuvaleti seçerken karşımıza çıkacak 4 tip tuvalet mevcut:
 • Marin Tuvalet (Yat tipi tuvalet olarakta anılıyor),
 • Kompost Tuvalet,
 • Sabit Kasetli Tuvalet
 • ve Portatif Tuvalet satın almak için tıklayın.
 • Kamp tuvaletiniz için foseptik deponuzu kamp yerinden uzağa taşımak için maceratör pompası kullanın.
 • Kamp tuvaletiniz, duş ve giyinme için kapalı giyinme çadırı kullanabilirsiniz.

Kamp İçin Malzeme Seçimi Karavan Havalandırma

 • Kamp için malzeme seçimi listesi havalandırma fanının çalışacağı ortama bağlı olarak fan tipine (aksiyal, radyal, çatı, duman tahliye vb) karar verilmeli ve belirlenmiş olan debi-statik basınç ikilisine göre uygun fan eğri üzerinden seçilmeli.
 • Her ortama kullanıma uygun havalandırma fanı seçimi, dar ve kasvetli mekanlar için optimum oksijen akışı sağlar.
 • Dc modeller kullanarak akü veya güneş enerjisi ile çalıştırabileceğiniz dc fan modelleri için tıklayınız.

Kamp Malzemeleri Listesi aşınabilir Akü Takviye Cihazı, Powerbank

Kampa giderken taşınabilir akü şarj cihazı (portatif power bank) götürmenin birçok faydası vardır:

Elektronik cihazları şarj etme imkanı: Taşınabilir şarj cihazı, cep telefonları, fotoğraf makineleri, tabletler, el fenerleri ve diğer taşınabilir elektronik cihazları şarj etme imkanı sağlar. Böylece kamp sırasında iletişimi ve diğer önemli işlevleri kesintiye uğratmadan cihazlarınızı kullanabilirsiniz.

Acil durumlar için güvenlik: Kamp yaparken, acil durumlar için iletişime geçme ihtiyacı doğabilir. Taşınabilir şarj cihazı sayesinde telefonunuzun şarjı biterse dahi iletişimi sürdürebilir ve güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

Navigasyon ve harita kullanımı: Kamp alanları genellikle doğada ve yeni bölgelerde bulunur. GPS cihazları veya harita uygulamaları, doğru yolu bulmak ve güvenliğinizi sağlamak için şarjlı cihazlara ihtiyaç duyar. Taşınabilir şarj cihazı, bu cihazların şarjını doldurarak navigasyon kolaylığı sağlar.

Eğlence ve aktiviteler için: Kamp sırasında eğlence ve aktiviteler için elektronik cihazlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Örneğin, müzik dinlemek için bir taşınabilir hoparlör veya fotoğraf/video çekmek için bir kamera kullanmak isteyebilirsiniz. Taşınabilir şarj cihazı sayesinde bu cihazları şarj ederek keyifli bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz.

Grup içi iletişim ve organizasyon: Eğer kamp arkadaşlarıyla birlikte gidiyorsanız, şarjlı cihazlarınız sayesinde grup içi iletişimi ve organizasyonu kolaylıkla yönetebilirsiniz.

Ekstra güç rezervi: Uzun süreli kamp deneyimlerinde, elektronik cihazların pil ömrü tükenebilir. Taşınabilir şarj cihazı, cihazlarınızın pil ömrünü uzatarak ekstra güç rezervi sağlar.

Hatıra kaydı: Kampa götürdüğünüz cihazlarla fotoğraf ve video çekerek, kamp deneyiminizi hatıra olarak kaydedebilirsiniz.

Einhell CE-JS 12 Fonksiyonlu Taşınabilir Akü Takviye Cihazı, Powerbank 12v için tıklayınız

Kamp Malzemeleri Fiyatları

Kamp için malzeme seçimi listesinde yer alan kamp malzemelerinin fiyatları, ihtiyaç duyulan ürün, fonksiyonel özelliklerine ve kalitesine göre değişkenlik gösterir. Çadır için düşünürsek kişi sayısı, malzemesi ve doğa şartlarına uygunluk fiyatı etkileyen en önemli kriterler.

Uyku tulumu ve şişme yatak için düşünürsek yine kişi sayısı ve materyal kalitesi çok önemli ve kaliteli ürünleri tercih etmeniz konforlu bir kamp ortamı için vazgeçilmez.

Masa ve kamp sandalyesi için özellikle belirtmemiz gereken unsur set halinde sunulan ürünleri tercih ederseniz sizin için daha uygun fiyatlı bir alışveriş şansı yakalarsınız.

Su, yiyecek ve tuvalet ihtiyacı gidermek kamp için en önemli konular olduğu için su hidroforunuz ve kamp tuvaletinizi en kaliteli malzemeye sahip olan ürünlerden seçmeniz ve kamp hidroforu fiyatları ve portatif tuvalet fiyatları için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Güneş Enerjili Su Pompası EKO Set Kurulumu 2023 için tıklayınız.

Konforlu bir kamp için malzemeler

Kamp için malzeme seçimini anlattığımız yazımızın sonuna geldik. Sizlerde kamp için malzeme seçimi konusunda eksik bilgiler için yorum kısmından bizimle iletişime geçerseniz sizlere sunduğumuz hizmetin daha iyi olmasına yardımcı olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu