Piyasa da bir sürü su artıma seçeneği mevcuttur. Ters osmoz sistemleri, serbest granül aktif karbon, katı karbon blok filtreler ve su arıtma cihazlarının tümü temiz su vaat ediyor, ama hangisinin gerçekten en iyisi olduğunu nereden biliyorsunuz? Sizin için ideal su arıtma sistemini bulabileceğiniz küçük bir araştırma yaptık.

 1. Kaynak Bulun. Belediye tarafından arıtılmış su yerine mülkünüzdeki bir kuyudan su alıyorsanız, ihtiyaçlarınız çok farklı olacaktır.
 2. Kuyu suyunuz klorlu mu? Klorlama tüm bakteri ve virüsleri öldürür. Mutfağınızdaki su arıtma cihazları ile banyonuz da bulunan çeşmelerdeki armatörler suyu klordan ayıracağı için güvenle kullanabilirsiniz.
 3. Klor ucuzdur; tüm su sistemini daha temiz ve yosun, bakteri gibi borulardaki kirletici maddeleri daha temiz tutar. 
 4. Kuyu veya kaynak suyunuzda kir, bulanıklık veya başka organik maddeler var mı? Evdeki musluklara dokunmadan önce bu büyük parçaları çıkarmak için iyi bir 10 ila 15 mikron ön filtre koyun.
 5. Ters osmoz ve damıtma yöntemi, virüs ve bazı kimyasal maddeleri çıkarmaz; Bu istenmeyen maddelerin uzaklaştırılmasını sağlamak için her zaman iyi karbon filtrasyonu, tercihen karbon bloğu ile zenginleştirilmiş su arıtma cihazı kullanmaya dikkat edin.
 6. Bölgenizde bulunan şebeke suyu hakkında bilgi edinin. Suda bulunan kirlilikler hakkında bilgi sahibi olursanız, bu kirliliklerle daha kolay mücadele edebilirsiniz. Su filtreleri kullanarak kirlilik seviyesini minimuma düşürebilirsiniz.
 7. Bölgenizde kimyasal kullanılıyor mu? Yer altı sularının ya da akarsuların bir kısmı genellikle fabrikaların kimyasal atıkları dolayısıyla kirlenmektedir.  Zehirlenmemek ve hasta olmamak için kullandığınız suyun yakınlarında kimyasal olup olmadığını mutlaka kontrol edin.
 8. Bölgenizdeki su;  yüzey suyu veya yeraltı suyu kaynaklarından olup olmadığından belirleyin. Yeraltı suyu genel olarak daha temizdir ve sadece evsel bir su filtresiyle yumuşak bir işleme ihtiyaç duyabilir. Fakat sığ kuyular veya kuyu çukurları, pestisitler, petrol döküntüleri ve hayvan dışkılarıyla kirlenebileceği için daha dikkatli filtrelemek gerekir.
 9. Topluluğunuzun suyunu florlamadığını öğrenin. Florür özellikle yaşlılara zarar verebilir ve Alzheimer hastalığı vakalarıyla ilişkilendirilmiştir. Florürün tamamen kaldırılması sizin için bir sorun ise, florür içermeyen içme suyunu garantilemek için karbon bloklu bir su filtresi kullanabilirsiniz. (Aktif Karbon Filtre: genel olarak organik bileşiklerin uzaklaştırılması ve / veya serbest sklorun sudan ayrıştırılması işleminde kullanılır, böylece suyun deşarjı veya imalat işlemlerinde kullanılması uygun hale getirilir.)
 10. Ailenizin ihtiyaçlarını değerlendirin. Ailenizde biri astım veya solunum yolu hastalığına yatkınsa, evinize giren klorun% 80 + sini kaldırabilen bir ön filtre kullanarak evinizdeki klor oranını azaltmak isteyebilirsiniz. ayrıca armatörlerinizi de filtreli olarak değiştirmeniz gerekebilir. 
 11. Bazılarının damıtmanın suyun arıtılma için tek yöntem olduğunu düüşünür. Düşünce, saf su için tek gerçek tanımın, herhangi bir kirletici madde içermeyen “H20” olduğu yönündedir. Damıtma, hidrolojik buharlaşma döngüsünü taklit eder. Fakat damıtmanın kendi başına tüm kimyasal kirliliği ortadan kaldıramaz. Bazı kimyasallar, tıpkı su gibi buharlaşır ve yeniden yoğunlaşır. Tüm saygın damıtma cihazlarının, üniteden gelen tüm suyu tamamen temizlemek için karbon blok gibi filtreleri vardır.
 12. Damıtılmış su ile ilgili diğer sorun, suyun iyon içermemesidir ve vücuttaki kalsiyum gibi diğer minerallere agresif bir şekilde yapışır. Ömür boyu bir içecek için damıtılmış su, zaman içinde aslında sağlıksızdır ve iz minerallerine bağlı olan dişleri, kemikleri ve diğer vücut süreçlerini olumsuz yönde etkileyebilir. En azından bu faktörü önlemek için mineral takviyesi almanız gerekir.
 13. Bir su arıtma sistemini araştırırken ve satın alırken yukarıdaki tüm faktörleri dikkate alın. Unutmayın ki sadece su içmekle kalmaz, dişlerinizi fırçalarsınız ve meyve ve sebzelerinizi ve bulaşıklarınızı yıkarsınız.
 14. Test, suyunuzun içme ve diğer kullanımlar için uygun olup olmadığını belirlemenin tek yoludur. Testin bir kimyager veya sertifikalı laboratuar tarafından yapılmasını sağlayabilirsiniz; Yerel su dağıtıcısına gidebilir ve halka sundukları en son su kalitesi test raporlarını alabilirsiniz.
 15. Testin yalnızca su numunesi alındığı anda suyunuzda ne olduğunu test eder. Bir gün, bir hafta, bir ay veya daha sonra, borularınızdan çıkan herhangi bir kaynaktan kirlenme olabilir ve bunu asla bilemezsiniz. Test verileri o an için doğrudur. Ama sonraki süreçte sıkıntı yaşamamak adına mutlaka su arıtma cihazı kullanılması bunlarında periyodik bakımları yapılması gerekmektedir.
Please follow and like us:

Categories:

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Usta-Müşteri Platformuna Bakın