Kartuş filtreler, düşük maliyetli olma, kolay kurulum, elektrik kullanmama ve atık su üretmeme avantajına sahiptir. Bununla birlikte, kartuş filtrelerin dezavantajları, sonunda çökelti kartuş zarının gözeneklerini tıkayacağı için basınç düşmesine neden olur. (Yukarıda ki fotoğrafta solda görünen beyaz filtre temizken, sağ tarafta bulunan filtre kirlenmiş durumdadır.)

Kartuş filtrelerinin değiştirilmesi kolaydır ve bazı kıvrımlı kartuşlarda temizlenmesi ve yeniden kullanımıda söz konusu.

Sediment giderimi için kartuş filtreleri birçok boyutta ve türde satışı mevcut ancak genellikle iki türe ayrılır: Süzme Filtresi ve Filtre Kartuşu

Su Süzme Filtresi Nedir?

Su süzme filtreleriyle yapılan filtrasyon, sadece filtrenin yüzeyinde gerçekleşir. Polipropilen, naylon veya Teflon vb. çarşaflar yüksek filtrasyon alanı sağlamak için kıvrımlıdır. Kirletici maddeler tabakanın yüzeyinde tutulur ve sonunda kendi içinde filtrelemeye yardımcı olacak bir tabaka oluşturur.

Basınç düşüşü arttıkça, filtre kartuşu filtre yuvasından çıkarılabilir ve yıkanabilir. Yüzey filtrelerinin bir avantajı, bunların yıkanabilmesi ve kartuşun yeniden kullanılabilmesidir.

Su Süzme filtreleri, genellikle 50-100 mikron aralığında kaba ön filtreler olarak kullanılırken, tanımlanabilir gözenek boyutları ve yapıları nedeniyle daha ince ve tutarlı filtrasyon sağladıkları için mikron altı uygulamalarda da kullanılabilirler.

Filtre Kartuşuna kıyasla, su süzme filtreleri derinlik yokluğunu telafi etmek için çok daha yüksek bir filtrasyon alanına sahip olacaktır. Filtreleme oranları, normal bir 10 x 2.5 ″ kartuş veya daha yüksek bir kartuşta göre daha fazla olabilir.

Filtre Kartuşu Nedir?

Filtre Kartuşları su süzme filtrelerin filtreleyemeyecek kadar küçük parçacıkları filtreler. Su süzme filtrelerinin altında daha küçük parçacıkları sarılmış ip, sıkıştırılmış sediment filtre gibi kartuşlar olarak görülür. Çeşitli parçacık boyutları filtrelendiğinde en iyi şekilde çalışırlar. Filtre Karuşları daha fazla tortuyu temizler ve genel olarak, bir yüzey filtresi kartuşundan ziyade, basınç kaybetmeden daha fazla tortu tutar.

Hangi Tür Filtreyi Seçmeliyim?

Evinizde ya da işletmenizde kullanacağınız filtreler için öncelikli olarak ihtiyaçlarınızı belirlemeniz gerekir. Bunu deneme yanılma yoluyla yapabilirsiniz. Ayrıca su artıtma yöntemleri için önceki makalemize bakınız.

Genellikle, ön filtreler için 30 ila 50 mikron aralığında kıvrımlı yüzey filtreleri öneririz.

1 ila 5 mikron aralığında çok ince tortular için, çift dereceli sediment filtreleri öneririz. Çift dereceli sediment filtreleri dışta 50’de başlar ve içte 5 mikrona kadar süzülür, bu da çok çeşitli sediment parçacıkları üzerinde çok etkilidir. Çift dereceli sediment filtre kartuşları, standart bükülmüş veya ip sargılı filtrelerin çıkardığı tortu miktarının 2.3 katı tortu çıkartır.

Tortuyu suyunuzdan uzaklaştırmak hakkında daha fazla bilgi için, 7 Adımda Su Arıtma sayfamızı ziyaret edin.

Hala sorularınız varsa, yorum kısmından soru sormaya çekinmeyin, yada direk bizlerle iletişime geçerek en iyi su arıtma ile ilgili kişisel çözümler bulmak için ücretsiz yardım alabileceğinizi unutmayın

Please follow and like us:

Categories:

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Usta-Müşteri Platformuna Bakın