Haziran, Temmuz ve Ağustos mevsiminde hava sıcaklığı hepimizi rahatsız ediyor. Ev, bahçe ve iş yerlerimizde serinletici çözümler arıyoruz. İşletme sahipleri de aynı şekilde mekanları için serinletme cihazlarına ihtiyaç duyuyor. Bildiğiniz gibi, piyasadaki en yaygın iki soğutma çözümü vantilatörler ve klimalardır. Fakat hangisini alacağız? Vantilatör ve klimalar hakkında ip uçları karar vermeniz konusunda size yardımcı olacaktır.

Vantilatör mü Klima mı?

Cihaz maliyeti, elektrik tüketimi gibi farklı sebeplerle vantilatör ve klima tercihi değişkenlik gösterebilir. Ancak önemli olan sizin için hangisinin daha iyi olduğuna karar vermektir.

Para bilincine sahip ev sahipleri, “ekstra klima maliyeti rahatlığa değer mi, yoksa vantilatör yeterli mi?” diye düşünür

Maalesef bu duruma kesin bir çözüm yok…Ancak, biraz araştırma, sizi aileniz ve bütçeniz için daha iyi bir seçim yapmanız konusunda yönlendirebilir.. Kim bilir, hem klimalar hem de vantilatörler arasında kazanan bir denge bile kurabilirsiniz.

Vantilatör mü Klima mı Daha İyi ?

Klimalar yaklaşık 100 yıldır hayatımızda. Kapalı alanlarda çalıştırıldığı andan itibaren soğutucu etkisi his edilebilir. Genelde bulunduğu alanı soğuturlar fakat kanal sistemli klimalarla daha geniş alanı soğutan modelleri de mevcut.

Klimaların vantilatörlerden farkı daha fazla enerji kullanır, bu nedenle enerji tasarrufu sağlamak için yalnızca gerçekten ihtiyacınız olduğunda çalıştırıması gerekir

Klimanızı kullanımı da önemlidir: termostatı 23 ° C ile 26 ° C arasında tutun; çünkü 23 ° C’nin altındaki her derece , soğutma maliyetlerinize yüzde 10 ekleyebilir.

Klima maliyeti en belirgin dezavantajdır. Cihaz, kurulum ve enerji maliyeti. Bozulduğunda ya da tamir bakım gerektiren durumlarda da maliyet vantilatörlere göre artmakta.

Vantilatörler ise klimalara göre daha mütevazi ürünlerdir. Bir çok ev ve işletmede tercih edilir. Vantilatörler çalışma şekli itibariyle aslında havayı soğutmaz, iterek serinlik hissi verir. Biraz da gürültülü olabilir.

Vantilatör maliyeti de klimalara nazaran çok daha ekonomiktir. Daha düşük enerji tüketirler. Ayrıca çabuk bozulmazlar. Uzun ömürlüdürler. Kurulum ve montajı kolaydır. Ekstra maliyet çıkartmazlar.

Vantilatör çeşitleri klimaya göre daha çeşitlidir. Her alan ve ihtiyaca göre farklı özellikler sunmaktadır.

Vantilatör ve Klima Karşılaştırması

ARTILARIEKSİLERİ
KLİMALAREtkili soğutma,
Alan soğutmasında etkili,
Kısa sürede etkisi hissedilir,
Belirli bir sıcaklığı korumak için ayarlanabilir,
Kışın da ısıtma için kullanabilirsiniz.
İşletme maliyetleri açısından pahalıdır,
Yüksek enerji tüketir,
Saatte 2.200 watt kadar kullanabilirsiniz,
Filtrelerin temiz ve çalışır durumda kalması için düzenli bakım gerekir,
Tamir ve bakımı maliyetlidir,
Havayı kurutabilir,
Açık alanlarda verimsiz.
VANTİLATÖRLERKlimadan daha ucuzdur
Saatte sadece yaklaşık 65 watt kullanır,
Bakım gerektirmez ve kırılması veya arızalanması olası değildir,
Daha açık alanlarda da kullanılabilir,
Havayı kurutmaz.
Alanın etrafındaki havayı iterek, üflediği yeri soğutur,
Tam olarak faydalanmak için doğrudan bir fanın altında durmanız gerekir,
Sınırlı sıcaklık kontrolü vardır,
Genelde odanın her köşesine ulaşma gücü yoktur

Klima mı Vantilatör Mü Almalıyım?

Her yöntemin ilgili avantajlarına ve dezavantajlarına baktığımızda, seçenekler şekillenmeye başlıyor

  • Vantilatörler Düşük Risklidir : Devam eden bakım masrafı olmadan çalıştırmak daha ucuz olacaktır ve kırık bir fanı tamir etmek için büyük para harcamak zorunda kalmazsınız.
  • Klimalar Yüksek Risklidir : Bir klima sizi soğutmakta ve sizi rahatlatmakta çok daha etkili olacaktır; ancak, enerjiye harcanan daha fazla paraya, devam eden bakım çabalarına ve potansiyel olarak ağır harcamalara ihtiyaç duyacaktır.

Günün sonunda kararınız sıcaklıktan duyduğunuz rahatsızlığa bağlı olacaktır. Kendinizi sürekli olarak sıcaklara dayanamamış şekilde hissediyorsanız, en iyi seçiminiz kesinlikle klima olmalıdır. Ancak sıcak havalarda çok fazla sıkıntı çekmiyorsanız ve daha büyük enerji faturaları ödemek istemiyorsanız, vantilatör kullanabilirsiniz.

Yine de karar vermekte zorlanırsanız her ikisini de kullanmayı deneyebilirsiniz. Çok sıcak havalarda klima, orta sıcaklıktaki havalardan vantilatör kullanırsınız.

Umarım bu makale klima mı vantilatör mü sorunuza cevap verecek nitelikte olmuştur.

Bizlerle 444 5 622 den iletişime geçerek destek ve öneri almanızda mümkün. Bir sonraki makaleden anında haberdar olmak için bültenimize abone olabilir, faydalı bulduysanız sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi yorum yaparak belirtebilirsiniz.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Usta-Müşteri Platformuna Bakın