Yaz aylarının etkisiyle güneş etkilerini her alanda görmemiz mümkün. Kişisel bakımdan toprağa kadar güneşin yararları kadar zararlarıda olduğunu göz ardı etmeden rutin bakımlarımızı şekillendirmemiz oldukça önemli.

Bu yazımızda biraz bahçe bakımından ve sulama sistemlerinden bahsetmek istiyorum. Çünkü ülkemizde hem tarımsal faaliyetlerin olması hem de evlerimiz için bahçelerin yaygınlaşması sebebiyle bahçe bakımı merak edilen konulardan.


Öncelikle her mevsimden önce bahçelerin yenilenmesi gerekiyor. Örneklendirecek olursak son bahar ve kış aylarında yaprak dökümü diye tabir ettiğimiz bir döneme girerken, ilkbahar ve yaz ayları yeşerme dönemidir. Her iki döneminde ihtiyaçları bu doğrultuda farklılık göstermektedir. Her mevsim dinamik bir bahçeye sahip olmak için doğru zamanda doğru müdahaleler yapmak gerekir.


Mevsim itibari ile ülkemizin en sıcak olduğu Haziran Temmuz ve Ağustos aylarına girmiş bulunmaktayız. Su vücudumuz için ne kadar gerekliyse bahçemiz içinde o kadar gereklidir. Bitkilerin sağlıklı olarak büyümesi ve fotosentez yapabilmesi için su olmazsa olmazlardan. Fakat suyu da doğru kullanmak önemli bir faktör.

Sağlıklı bir sulama yapılması için;
1- Toprağa suyu eşit dağıtın. Böylece bitkilerinizin tamamı suyu eşit miktarda alacağından bahçeniz daha sağlıklı görünecektir. Bunun için farklı sulama yöntemlerini kullanabilirsiniz.
2- Bol su seyrek sulama: Çiçek bahçelerinde en çok kullanılan sulama şeklidir.
3- Gece ya da sabah sulama yapın : soğumuş toprağı sulamak daha verimli olur çünkü su buharlaşmayacağı için bitkiler yeterince su alabilir.
4- Yaprakları ıslatmayın. Önemli olan bitkinin kök kısımlarını sulamak. Ayrıca yapraklar ıslandıklarında hastalıklara sebep olabilir.
5- Topragın suyu çekmesine izin vereverek kısa molalar halinde sulama yapın
6- Tabiki son olarak mineral bakımdan zengin bir toprak kullanmaya özen gösterin.


Her bitkinin kendine göre bakım şekli birbirinden farklılık gösterebilir. Kimi bitkiler daha çok suya ihtiyaç duyarken kimileri ise çok daha suya ihtiyacı vardır.

Santrifuj Pompalar genellikle tarla sulama, bahçe sulama da kullanılan su pompalarıdır. Santrifüj pompa fiyatı denince kampa.com.tr ye bakmadan su pompası almayın. Bu pompalar 6 metreye kadar derinlikten emiş yapabilirler, yapıları itibariyle bol su veren pompalardır. Küçük bahçe uygulamaların dan endüstriyel alanlara kadar kullanılabilen çok geniş çeşitliliğe sahiplerdir.

Please follow and like us:

Categories:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Usta-Müşteri Platformuna Bakın