Dünya da gıda ihtiyacının artması ve tarımsal alanların azalmasıyla birlikte, artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılayabilmek için mevcutta bulunan tarımsal alanlardan maksimum verim alınması gerekmektedir. Tarımda suyun sürdürülebilir şekilde kullanılması, sürekli değişen iklim koşullarında doğal gıdaların üretimi için temel koşuldur. Değişkenlik gösteren yağış miktarlarının az ya da çok gelme durumları dengelenmelidir. Bu nedenle sulama pompalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Sulama pompaları ile bir yerden çıkarılan suyun, istenilen tonajda ve istenilen metrajda çıkarılması sağlanabilmektedir. 

Tarımsal sulama pompaları, yağışlarda ihtiyaçlarını karşılamayan bitki ve ağaçlar için gerekli suyun verilmesini sağlayan pompalardır. Tarımsal sulama pompaların amacı tüm sulama alanına eşit miktarda suyun dağıtmaktır. 

Tarımsal Sulama Pompası Seçimi

Birçok pompayla tarımsal sulama yapılabilmektedir. Önemli olan ihtiyacın karşılayabilir bir pompa olmasıdır. Bunun için farklı tipte pompalar üretilmektedir. Elektriğin olmadığı alanda kullanabilecek olan dizel ve benzinli pompalar kullanılabilirken solar panellerle birlikte de elektriğin olmadığı alanlarda dalgıç pompalar çalıştırılıp su ihtiyacı karşılanabilmektedir. Pompa seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus suyun çıkartılacağı yer ve basma mesafesidir. Suyun çıktıktan sonra ki dağılacağı mesafeler hesaplanarak bir pompa seçimi yapılır. Her pompanın bir karakteristik eğrisi bulunmaktadır. 

Bu karakteristik eğrilerde;

Pompanın basma mesafesi,

Basma mesafesinde vereceği su tonaj miktarı,

Pompanın çıkışının kaç inç olduğu, Pompanın HP (güç) bilgileri yer almaktadır. 

Yukarıda ki görselde dalgıç pompa çeşitleri yer almaktadır. Görüldüğü üzere, kademe sayıları, pompa çıkış bilgisi, saatlik tonaj ve basma mesafe yüksekliği bulunmaktadır. Buna göre bir örnek verecek olursak. 

50 metrelik bir sondaj açtırdınız, istediğiniz mesafeye saatte 2 ton su ihtiyacınızın karşılaması için bir dalgıç pompa arayışına girdiniz. 50 metre derinlikten suyu çekecek ve 50 metre yatay mesafede sulama yapacaksınız. Size toplamda 55 mss de 2 ton su verebilecek bir pompa gerekli. Buna uygun model aşağıda görüldüğü üzere 1.5 hp lik bir dalgıç pompadır.

Tarımsal Sulama Hesabı

Verimli tarla sulaması için yapılması gereken hesaplar bulunmaktadır. Bu hesaplar sayesinde tarlanızda ekmiş olduğunuz mamulleri aynı oranda sulayıp hem sudan hem de elektrikten tasarruf edebilir ve verimli mamuller elde edebilirsiniz. Peki, tarımsal sulama hesabı nasıl yapılır ve bunları yaparken nelere dikkat etmeliyiz. Öncelikle su kaynağınız (kuyu vs.) saatte kaç ton su veriyor. Bunu tespit etmek çok önemlidir. Kuyunuzdan kaç ton su çıktığını su sayacı ile tespit edebilirsiniz. Kuyunuzdan geçen su miktarı olarak debi olarak adlandırılmaktadır.

Kullanılan damlatıcıların debisi. Damlatıcılar ile saatte akıtacağınız su miktarını belirleyebilirsiniz. Damlatıcılar 1.6 lt/saat., 2.5 lt/saat. veya daha fazla debisi olanlar mevcuttur.

Damlatıcı aralığı belirlenmelidir. Borunun üzerinde belirleyebileceğiniz damlatıcı aralığı ile daha verimli sonuçlar alabiliriz. Bu mesafe kısa tutulursa bir damlatıcı arızalandığın da fazla metre uzunluğu olmayacağı için kaybınız bulunmayacaktır. Fakat damlatıcılar için ayarladığınız aralık ne kadar fazla olursa o kadar riskiniz artacaktır.  

Son olarak tarımsal sulama için hesaplama da faktör olan sıra aralığıdır. Bilindiği üzere sulamalar bir dolu bir boş olarak sulanırlar. Her sıraya damlama borusu döşenmemektedir.

Şimdi örnek bir hesaplama yapalım;

Kuyunuz saatte 55 ton su verebilme kapasitesine sahip olsun.

Damlatıcı deniniz 1,6 lt/saat.

Damlatıcı aralığınızı 0.30cm olarak belirlediniz.

0.9 cm sıra aralığı.

Formül;

Bu formüle göre siz bu sistem ile bir seferde maksimum 9.2 dekarlık bir alanı sulama yapabilirsiniz. Yani 30 dekarlık bir tarlanız var ise bu sistem ile sulama yapabilmeniz için tarlanızı 3 bölüme ayırmalısınız. Bu durumda tek seferde alabileceğiniz su miktarıyla birlikte tarlanızda verimli bir sulama işlemi yapabilirsiniz.

Sulama pompalarımı daha detaylı incelemek ve bilgi edinmek için bırakmış olduğum linke tıklayarak bilgi edinebilirsiniz. http://blog.kampa.com.tr/pompalar/sulama-pompalarini-inceliyoruz/

Ana Sayfa Diğer Yazılarımıza Burdan Ulaşabilirsiniz…

instagram: kampaticaret

Sorularınız ve canlı destek için https://www.kampa.com.tr/ web sitemizden bize ulaşabilirsiniz.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Usta-Müşteri Platformuna Bakın