Pompalar, bir sıvıyı bir yerden başka bir yere aktarmak için kullanılır. Bahçe sulamadan tutunda, yağ aktarmaya kadar pek çok alanda pompalar kullanılmaktadır. Mekanik yapılara sahip olan pompalar, uzun süre sağlıklı çalışmasını sağlamak üzere tasarlanmıştır. Fakat uygun şartlar yerine getirilmediğinde aniden bozulabilir. Motoru yanabilir, salmastra dağılabilir.

Sulama ve pompalama istasyonları çevresinde bulunduysanız, muhtemelen her şeyin planlandığı gibi gitmediğinin farkındasınızdır. Aşağıda, pompa arızalarını önlemek adına bir kaç ip ucu yazdık.

Emiş Suyu Eksikliği

Su eksikliği, bir dizi farklı faktörden kaynaklanabilir. Suya aç kalan bir sulama pompası, pompanın ömrünü önemli ölçüde kısaltır. Emiş kısmında su yetersiz gelebileceği gibi tıkanabilir.

Örneğin, plastik çuvallar, bir emmişinde bulunan pervaneleri sarabilir. Kurbağalar (veya balık veya…), tortular, yabani otlar ve döküntüler de emme süzgeçlerini tıkayabilir. Bu sorunu önlemek için pislik tutucu kullanabilirsiniz.

Diğer faktörler de düşük su kaynağına neden olabilir:

  • Bazen havuz, dere, kuyu, yada depodan temin edilen su, pompanın emmiş miktarından daha düşüktür.
  • Kuyulardaki su seviyesi pompalanırken düşebilir ve pompanın susuz çalışmasına sebep olabilir.
  • Son olarak, hidrofor pompaları, boru hattında bir sorun olması durumunda susuz kalabilir.

Düzensiz Elektirik Akımı

Motorlar pompaları çalıştırabilmek için elektrik akımına ihtiyaç duyarlar. Motorun gücüne göre monofaze yada trifaze elektirik kullanılır. Ama şehir şebekelerinde anı elektirik kesintileri sebebi ile voltaj hareketlilik gösterebilir. Bu ani voltaj değişikliği sulama pompa arızaları için sebep olur.

  • Voltaj düşük gelirse, motor zorlanarak çalışacağı için aşırı ısınmadan yanar.
  • Yüksek voltaj geldiğinde de içindeki elektrikli parçalara zarar verir, sargıyı patlatır.

Özellikle dalgıç pompa arızası bu durumdan kaynaklanır. Elektrik akımına bağlı pompa arızalarını önlemek için koruma ve kontrol panosu kullanabilirsiniz.

Kirli Su

Su çeşitli şekillerde kirlenebilir. Büyük parçacıklar emme süzgeçlerini tıkayabilir. Silt ve kum gibi küçük parçacıkların filtrelenmesi çok zor ve maliyetlidir. Üstelik çok aşındırıcıdır. Bu küçük parçacıklar, pompanın ve valflerin ömrünü önemli ölçüde kısaltabilir. Suda bulunan kimyasallar k pompa malzemelerine ve contalara zarar verebilir. Pompa satıcısı, pompa malzemelerini belirtmeden önce su kalitesini çok iyi anlamalıdır.

Suyun kirliliğine göre pompa seçimi yapılmalıdır. Aksi halde kısa sürede pompa arızası ile karşılaşmanız mümkün olacaktır.

Yetersiz Sistem Tasarımı

Bazı pompalama sistemleri, zayıf tasarım nedeniyle devreye alındıkları günden itibaren sorunlara maruz kalmaktadır. Pazar, özel amaçlara hizmet eden pompa tasarımları ve konfigürasyonları ile doludur. Bir pompa bir uygulamada mükemmel çalışabilir ve başka bir uygulamada aniden şekilde arızalanabilir. Herhangi bir pompalama sisteminin başarısında kontroller ve yardımcı ekipmanlar oldukça önemlidir.

Pompaların kullanım amacına göre yardımcı ekipmanlarının seçilmesi, güneş ışığı ve yağmur suyu almayan uygun yerlere konumlandırılması gerekir.

Kısacası sulama pompa arızaları pompaya uygun donanım ve kullanım eksikliğinden kaynaklanır. Pompanın çalışma şekline uygun şartlar sağlandığında herhangi bir problem yaşanmayacaktır.

Pompa üretimi yapan tüm firmalar olası arızalar için 24 ay garanti vermektedir. Fakat bu garanti fabrikasyon hatalarına karşı garantilidir. Kullanıcı hatasına bağlı hasarlarda garanti kapsamına girmemiş olur. Özellikle motor yanması garanti kapsamına girmez.

Pompa tamir fiyatı, sıfır değerinin 3/1 fiyatı ile 3/2 fiyatı arasında değişmektedir. Bu fiyatların belirlenmesinde değiştirilecek parça fiyatı, işçilik gibi giderler hesaplanarak yapılır.

Pompa tekbikerlerimizle 444 5 622 den iletişime geçerek pompa motor arızaları için destek ve öneri almanızda mümkün.

Bir sonraki makaleden anında haberdar olmak için bültenimize abone olabilir, faydalı bulduysanız sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.Soru ve görüşlerinizi yorum yaparak belirtebilirsiniz.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Usta-Müşteri Platformuna Bakın