Sulama pompaları, genellikle kış mevsiminde çalıştırılmadıkları için uzun bir süre boşta kalırlar. Dolayısıyla sulama pompalarının tekrar çalışmasını sağlamak için öncelikle bakım yapılaması gerekir: tekrar pompalamaya başlamak için doldurulması ve yeterli basınç oluşturması için suyun tekrar boşaltılması gerekir. Her ne kadar farklı tipteki su pompaları için yöntemler biraz değişse de, aşağıdaki adımlar size bu tip su pompasının nasıl başlatılacağına ilişkin temel adımları gösterecektir. Öncelikli olarak pompayı tesisat hattından söküp iç aksamını yıkıyoruz.

1- Sulama Sisteminin Yaza Hazırlanması


-Pompaya giden elektrik gücünü kapatın. Kontrol paneldeki pompaya ve sisteme giden tüm elektrik enerjisini kapatın.

-Sistemde hasar olup olmadığını inceleyin. Tüm borularda ve bağlantı parçalarında herhangi bir çatlak olup olmadığını veya hasarı olup olmadığını, özellikle de kış mevsiminde sistemi kapattığını kontrol edin. Tekrar sıkılması gerekip gerekmediğini görmek için her bir tahliye tapasını kontrol edin ve vanaları manuel olarak çalıştırın. Pompalama sisteminin tüm somunlarının, cıvatalarının ve ankraj bağlantı elemanlarının yerinde olduğundan ve düzgün şekilde sıkıldığından emin olun. Ayrıca, olabilecek güvenlik korumalarını, kayışları ve makaraları da incelemelisiniz.

-Bağımsız bir su kaynağına bağlanabilen bir hortum hazırlayın. Herhangi bir birikintiyi gidermek ve temiz suyunuz olduğundan emin olmak için hortumu yıkayın. Kapatmadan önce birkaç saniye boyunca sabit bir akımı koruyarak suyu akıtın. Bu özellikle rutin olarak kullanılmayan veya henüz bu sezon kullanılmamış hortumlar için önemlidir.

-Pompa sistemindeki tahliye vanalarını açın. Bu baskı oluşmasını önleyecektir. Her şeyin plana uygun olduğundan emin olmak için manometre‘yi izleyin.

2-Sistemi Yıkama

-Hortumu sıhhi tesisat armatürüne yerleştirin. Bir havuz pompasında süzgeç sepetine yerleştirin.Bina yada sulama pompasının temizliğini yapacaksanız da hortumu pompanın yakınlarına yerleştirin.

-Hortuma giden suyu açın. Pompanın çıkış kısmından su doldurmaya başlayın. Başlangıçta hava sesi duyacaksınız bu oldukça normal bir durum. Pompayı dolduran suyun sesini duymalı veya manometre varsa, su seviyenin yükseldiğini takip edin.

-Hortuma giden suyu kapatın. Pompanın çıkış kısmından su aktığını gördükten sonra, suyu kapatın.

3-Final

-Pompaya giden gücü tekrar verin ve pompa sistemini açın. Bir dakika kadar çalıştırın.
Eğer tahliye vanalarını açtıysanız, sular tahliyeden sızıncaya kadar bekleyin ve ardından kapatın.

-Pompanın devir işlemini bitirmesini bekleyin. Doğal olarak kapanırsa, astarlanır. Eğer pompanız hava yaptıysa havasını alın.

Su Pompası Havası Nasıl Alınır?

Pompanız kullanıma hazır. Yukarıda anlatılmayan yada aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlere iletebilir 444 5 622’den bizlere ulaşarak bilgi ve öneri alabilirsiniz.

Please follow and like us:

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Usta-Müşteri Platformuna Bakın