Güneş Enerjisi Nedir? Ne İşe Yarar? 1 – gunes enerjisi

Güneş Enerjisi; Özetle, Güneşten dünyamıza ulaşan yenilenen enerjidir. Çeşitli şekillerde ve amaçla kullanılabilir ve yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Temiz enerji geleceğimizin önemli bir parçası. Bu nedenle çevre için de çok daha iyidir.

Güneş Enerjisi Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Güneş Enerjisi Nedir?
Güneş Enerjisi Nedir? Ne İşe Yarar? 5

Güneş enerjisi güneş tarafından üretilen ışık biçimindeki enerjidir. Yer yüzünde en çok kullanılan enerji kaynağıdır. Güneş enerjisi yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Ücretsizdir ve çevreye zarar vermez.

Çoğu elektrik karbondioksit ve kirlilik salan fosil yakıtlarının yakılmasıyla yapılır. Güneş enerjisi havaya hiç bir şey salmaz, bu nedenle temiz bir enerji kaynağıdır, ve gezegenimize zarar vermez.

Güneş enerjisi, fotovoltaik veya güneş enerjisi kollektörleri ile kullanılabilir ve enerjiye dönüştürülür. Güneş enerjisi, genel küresel enerji kullanımının yalnızca küçük bir miktarını oluşturur. Ancak güneş panelleri kurmanın düşük maliyeti, daha fazla yer ve insanın güneş enerjisinden yararlanabileceği anlamına gelir. Güneş, temiz, yenilenebilir bir enerji kaynağıdır ve küresel enerji geleceğinde önemli bir rol oynayacak rakamlara sahip.

Güneş dünyada ki en hızlı büyüyen ve en ucuz enerji kaynaklarından biridir ve önümüzdeki yıllarda hızla yayılmaya devam edecektir.

Güneş Enerjisi Nasıl Elektriğe Dönüşür ?

Işık bir güneş paneline çarptığında, bir elektrik akımı üretmek için her bir güneş panelindeki silikon kristalleri ile reaksiyona girer.

İki Tür Güneş Enerjisi Vardır:

  • Fotovoltaik ( PV )
  • AC ( Alternatif Akım )

Fotovoltaik: En çok güneş panellerinde kullanılan PV’ ye aşinasınızdır. Güneş bir güneş paneli üzerine parladığında, güneş ışığından gelen enerji paneldeki PV hücreleri tarafından emilir. Bu enerji, hücrede ki dahili bir elektrik alanına tepki olarak hareket eden ve elektriğin akmasına neden olan elektrik yükleri yaratır.

AC ( Alternatif Akım ): AC elektriği ile elektronlar itilir ve çekilir, tıpkı bir araba motorunun silindiri gibi periyodik olarak yön değiştirir. Jenaratörler, bir tel bobini olduğunda AC elektriği oluşturur.

Güneş Enerjisi Nedir? Ne İşe Yarar? 2 – photovoltaic system 2742302 1920
Güneş Enerjisi Nedir? Ne İşe Yarar? 6

Hava Durumu Güneş Enerjisini Nasıl Etkiler ?

Güneş Enerjisi Nedir? Ne İşe Yarar? 3 – gunes enerjisi solar cell
Güneş Enerjisi Nedir? Ne İşe Yarar? 7

Hava koşulları, bir güneş sisteminin ürettiği elektrik miktarını etkileyebilir, ancak tam olarak düşündüğünüz şekilde değil.

Havaların kapalı olduğu günlerde enerji kesintileri yaşanmaması için sisteme tüketime göre seçilecek aküler takılır.

Bu aküler sayesinde güneşli olmayan günlerde de enerjinizde bir aksama yaşanmaz.

Solar İnvertör Ne İşe Yarar ?

Bir güneş invertörü, DC elektriği güneş dizisinden alır ve bunu AC elektriği oluşturmak için kullanılır. İnvertörler sistemin beyni gibidir. DC’ yi AC gücüne çevirir. Ek olarak AC ve DC devrede voltaj ve akım, enerji üretimi ve maksimum güç noktası takibi dahil arıza koruma ve sistem istatistiği sağlar.

Güneş Enerjili Sulama Sistemleri Nedir ?

Biz Kampa ekibine en çok sorulan sorulan sorulan sorulardan biri de Güneş enerjili sulama sistemleri nedir ? Nasıl uygulanır ?

Kısacası değinecek olursak ; Güneş enerjili sulama sistemlerişebekeden bağımsız sistem. Sulama alanı, tarım arazisi yanı sıra konut ve ticari kullanımda yaygın olarak görülür.
Solar Pompalar güneş panelleri sayesinde enerji maliyetinide ortadan kaldırır. Suyu pompalamak için güneşten gelen enerjiyi yakıt yakma malzemelerinden değil, güneşten gelen enerjiyi
güneşten kullanarak daha uygun bir seçenek sağlar.

Solar pompalar, basittir ve enerji gibi tasarruflu bir alternatif sağlar.
Tarımda çevre dostu bir parçadır. Her bölgeyi sulamak için kullanılabilir.

Verimli ve kullanışlı olduğu için tarımsal verimlilikte de harika potansiyele sahiptir. Bundan dolayı güneş enerjili su pompaları ( Solar Pompalar ) artık daha fazla tarım projesine yardımcı olmaktadır.
Ek olarak, solar pompalar kendi aralarında 2’ye ayrılır; Su altında ve su hattının üzerine bağlı olarak yani dalgıç ve yüzey pompaları olarak sınıflandırılır.

Solar pompalar daha detaylı bilgi edinmek için aşağıda bırakmış olduğum linke tıklayabilirsiniz.

Güneş Enerjisi Nerelerde Kullanılır ?

Aslına bakarsanız Güneş enerjisinin çok geniş bir yelpazesi var diyebiliriz genel olarak bahsedicek olursak ;

Tarım, hayvancılık, hizmet sektörü, çeşme ve sulama sistemleri, hayvan sulama, yer altı suyu, içme suyu temini kullanılır. Ayrıca kuyu suyu alımı, enerji ve ısı kaynakları , elektrik enerjisinin ulaşamadığı bölgelerde güneş enerjisi paneli kurulacak bu bölgelerin enerji ihtiyaçları giderilir.


Blog yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

@kampaticaret olarak instagram da beğeni ve yorumlarınızı bekliyoruz.. 

 Kampa İletişim

Diğer blog yazılarımızı okumak için Dalgıç Pompalar tıklamanız yeterlidir.

Hoşçakalın sağlıklı ve iyi günler dileriz…

Comments are closed

Usta-Müşteri Platformuna Bakın
Makine Sizden, İş Bizden
https://www.petektemizlememakinesi.com/blog/makina-sizden-is-bizden

Tıkla