YERDEN ISITMA SİSTEMLERİNİN TEMİZLİĞİ

Yerden ısıtma sistemlerinde (sulu sistem) petekli ısıtmadaki gibi basit bir sistem alınması. Onun için bir giriş çıkış hortumu bulunur ve bu hortumlar tüm yüzeylerde kollektörde toplanır, kolektördeki vanalardan ısındırma istenir. Kollektöre bağlı bu hortumlar içinden sıcak suyla zemini ısıtıp sonra} Isınma verimi peteklere göre daha fazladır. Şekil şekil şekil şekil ısıtma ısıtma ısıtma ısıtma ısıtma ısıtma ısıtma ısıtma ısıtma ısıtma ısıtma

 

 

YERDEN ISITMA SİSTEMLERİ NASIL KİRLENİR?

Yerden ısıtma sistemlerinde genel olarak ısınma problemlerini oluşturan sebep sistemde oluşan çamur, balçık ve kireçlenmedir. Yerden ısıtma sistemlerinde zaman içerisinde çamur gibi gördüğümüz ama aslanda bakteriden kaynaklanan bir balçık birikimidir. Bakteriler 70 derecenin üzerinde ölürler ancak yerden ısıtma sistemlerinde genel olarak sıcaklık 55 derecedir buda bakterilere uygun bir üreme zemini hazırlar. Bu oluşan balçık, çamur ve kireç zamanla sistemde birikerek yada bir tabaka oluşturarak ısı iletimini düşürebilir, bazı bölgelerde tamamen tıkayarak bölgesel ısınma problemlerine yol açabilir, kombi yada pompa parçalarının tıkanmasına ve veriminin düşmesine yada arızalara sebep olabilir.

 1. Yerden ısıtma sistemlerinde temizliğe başlarken makinemizi gidiş ve dönüş hortumlarını kolektörlere bağlarız.
 2. Kollektörden kombiye giden bağlantıların vanaları kapatılır , kombiye giriş çıkış olmaması için.
 3. Temizlik başlangıcında ilk pis suyun tahliyesi için makinenin tahliye ve temiz su dolum hortumları takılır makine tahliye ye uygun hale getirilir.
 1. Sistem tahliye ye hazır hale getirildikten sonra bütün odaların giriş çıkış vanaları kapatılır ve sadece tek odanın vanaları açık bırakılarak açık olan kısmın içerisindeki pis su ve serbestte dolaşan çamur balçık ve tortular sistemden uzaklaştırılır.
 2. Sistemden atılan tahliye suyu temizlenene kadar işleme devam edilir, işlem tamamlanınca o oda kapatılarak diğer bir odaya geçilir.
 3. Sistemdeki pis suyun tahliyesi yapıldıktan sonra kombi açılarak sistemdeki su 30-40 derece olacak kadar ısıtılır ve sonra tekrar kombi ve bağlantıları kapatılır.
 4. Kimamaalı yeterli makineye eklenmiştir.
 5. Tüm piston vanaları kapatılır ve yine tek tek odaları iyice temizlenir.
 6. Temizlik bittik den sonra tekrardan durulamaya geçilerek sistemdeki kimyasallı su atılır ve tesisata temiz su basılır.
 7. Sistem kapatılır sistem basıncı 1.5 bar olacak kadar su eksiği tamamlanır.
 8. Sona erdirme işlemi tamamlanır ve kombi çalıştırılarak denetlenir.

YERDEN ISITMA SİSTEMLERİNİN NASIL HAVASI ALINIR?

 1. Kollektör razı prujörler gevşetilerek su gelene kadar beklenir.
 2. Banyoda havlupan varsa havlupan boşluğunun boşaltılması.
 3. Kombi dünya prüjörden havası alınır.

Üç bölüm kontrolünü o bölümlerde biriken havaları almayacak sistemde hava kalmayacaktır.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Usta-Müşteri Platformuna Bakın