Petek Temizliği Nedir ?

Zaman içerisinde peteklerin iç yüzeyinde yada yerden ısıtma borularında biriken kireç, çamur, balçık ve korozyon atıkları birikerek ısıtma verimimin düşmesine neden olur. Isıtma sisteminizde oluşan bu kirliliklerin petek temizleme makinası ve kimyasallarla temizlenmesi ve sistemden uzaklaştırılması işlemine petek temizliği adı verilmektedir.

Petek Temizliği Ne Zaman Yapılır?

Peteklerinizde ısınmayan bölgeler varsa

Peteklerinizin alt kısmı yada üst kısmı ısınmıyorsa

Peteklerin bazıları ısınıyor bazıları ısınmıyorsa

Peteklerden ses geliyorsa

Uzun süre petek temizliği yaptırmamışsanız

Dairenizde ki en son petek ısınmamışsa

Kombinin derecesini yüksek seviyeye getirmenize rağmen yeteri kadar ısınmıyorsa

Petek temizliği yaptırma zamanınız gelmiştir.

Makine İle Etkili ve Doğru Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek temizliğinin doğru bir şekilde yapılması ve arızalara mahal vermemek için uyulması gereken bazı kurallar vardır. Bunlar;

Kombi kapatılır ve kalorifer tesisatı giriş çıkış vanaları kapatılır.

 

Amaç : Temizlik esnasında tesisattan çıkacak kireç tortu gibi maddelerin kombinin içerisinden dolaşarak filtreleri eşanjör, sirkülasyon pompası gibi hassas malzemeleri tıkaması yada bozmasını engellemek.

Petek Temizleme Makinesi banyodaki havlupan yada petek sökülerek onun yerine tesisata bağlanır.

Soru: Petek Temizleme Makinesini sadece banyodan mı bağlayabiliriz?

Cevap: Makineyi tesisatın herhangi bir yerinden yada kombinin altından tesisata bağlayabiliriz.

Amaç: Banyodan bağlamamızdaki sebep temizlik yaparken hem temiz su musluğu lazım hem de bir pis su gideri gerekiyor, bunları aynı anda bulabileceğimiz yer banyodur. Aynı zamanda temizlik yaparken oluşacak kirlenmenin temizlenmesi kolaydır. Halı veya parke üzerinde temizlik yaparken dökülecek su yada kimyasal büyük zararlar açabilir.

Kombi kapatılıp makine bağlantıları yapıldıktan sonra bütün petekler açık bir şekilde 10 dakika makinanın çalıştırılması sağlanır.

Temiz su musluğu açılarak makineye temiz su alınır, makinede temiz suyu tesisata basarak kaba pisliğin atılmasını sağlar. Tesisattaki kaba pislik ve çamurlaşma tamamen atılana kadar işleme devam edilir.

Tüm tesisattaki kaba pislik atıldıktan ve tesisat temiz suyla doldurulduktan sonra tahliye ve temiz su hortumları sökülür.

Tesisattaki ve makine içerisindeki su 30-40 °C ‘ ye kadar ısıtılır.

Amaç: Tesisattaki kireç tortuların yumuşatılması ve kimyasalların sıcak suda daha etkili temizlik yaptığından dolayı.

Tesisat temizleme için geliştirilmiş kimyasalı tesisatın büyüklüğüne göre hesaplanarak tesisata yeteri oranda kimyasal eklenir. Kimyasalın oranı 1/100 ‘dür, yani 1 litre kimyasal 100 litre suya kadar seyreltilebilir.
Kimyasal eklendikten sonra tesisattaki suyla karışması için bütün petekler açıkken 5-10 dk. makine çalıştırılarak sirkülasyon yapılır.

Kimyasal tesisata yayıldıktan ve suyun sıcaklığı ayarlandıktan sonra, tesisattaki bütün peteklerin vanaları kapatılır ve sadece tek bir peteğin vanaları açılarak temizlik işlemine başlanır.

Açık olan petek iyice temizlendikten sonra kapatılır ve bir sonraki petek açılarak sırasıyla bu şekilde devam edilir.

Soru: Neden bütün petekler açık şekildeyken temizlik yapmıyoruz ?

Cevap : Buradaki amaç yüksek debinin tek peteğe verilerek verimli bir şekilde temizlik yapılmasıdır. Bütün petekler açık şekilde temizlik yaptığımızda basınçlı su en yakın petekten geri dönecektir ve sonraki petekler istenilen şekilde temizlenemeyecek veya sonraki peteklerde iyi bir süpürme etkisi olamayacağı için sökülen pislikler dışarı atılamayacaktır.

Tüm peteklerdeki temizlik işlemi tamamlandıktan sonra durulama işlemine geçilir. Durulama işlemine başlamadan makinenin filtresini temizliyoruz, sisteme temiz su basılarak sistemdeki kimyasallı ve pis suyu atıyoruz. Sistemde kimyasallı ve kirli su kalmayacak şekilde sökülen kireçleri de sistemden atana kadar iyice durulama yapıyoruz.

Tesisata temiz su beslemesi bittikten sonra sistem koruma kimyasalı ilave edilir. Sistem koruma kimyasalı tesisatınızda ve kombinizde bulunan bütün parçaları korur, korozyona uğramasını engeller. Sudan gelen kirliliklerin oluşmasını geciktirir ve sisteminizin daha uzun süreli temiz kalmasını sağlar. Böylece tesisatınızın ve kombinizin ömrü uzamış olur. Kirlilik oluşumu gecikeceğinden doğal gaza daha az para ödersiniz.
Sistemi kombiye bağlamadan önce kombi filtresi de temizlenir. Daha sonra kombi bağlantıları yapıldıktan sonra kombi çalıştırılır ve sistem basıncı 1.5 bar olana kadar su takviyesi yapılır.

Kombi çalıştırıldıktan sonra bütün peteklerin havası alınır ve peteklerin ısınması kontrol edilir.

Sipariş Vermek İçin Tıklayınız

 

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Usta-Müşteri Platformuna Bakın