Fanlar

Bilinen 3 Kazan Fanı Arızası

Kalorifer Kazan Fanı Arızası

Kalorifer kazan fanı çalışmıyor, kalorifer kazan fanı arızası neden olur, kalorifer kazan fanı az üflüyor, ses yapıyor gibi çeşitleri gibi sorularınıza yanıt verecek kapsamlı içerik sizlerle.

Soğuk havalar dalga dalga etkisini göstermeye başladı. Evlerde kış hazırlıkları için tüyolar vermiştik daha önce  şimdi de sıra kalorifer kazan fanı arızalarında. 

Doğal gazın henüz ulaşmadığı, çoğu merkezi ısıtma sistemlerinde  odun kömür gibi katı yakacaklar  kalorifer  kazanlarıyla birlikte kullanılıyor.

Elbette bu ürünlerde arızalanabilir. Soğuk bir evde kim yaşamak ister ki?

Kazan fanı arızası, düzeltilmesi ve değişim masrafları için 3 dakikalık klavuzumuza hoş geldiniz.

Radyatör fanı veya fan motoru ile alakalı sorun varsa, hava akışı ısıtma ve soğutma sistemlerinde düzgün sağlanmaz. Motor arıza yaptığında, kısa devre olduğunda fan devreye girmez. Fan müşürü aşırı ısınma yapar, kalorifer motoru kademeli olarak durur.

Kazan Fanı Nedir?

Kazan fanları, kazandaki yanma bölümüne hava üfleyerek yanmayı sağlayan yada yanmayı artıran fan. Kömürlü, katı yakıtlı, strokerli kazanlarda olmak üzere kalorifer kazanlarının büyük çoğunluğunda bu fanlardan kullanılır.

Kalorifer kazanlarında radyal tip basıncı yüksek ve sıcaklığa dayanıklı fanlar kullanılır. Küçük kalorifer kazanların da metal ve alüminyüm gövdeli radyal fanlar kullanılır. Büyük kazanlarda genellikle döküm gövdeli alüminyum yüksek basınçlı radyal fanlar ve körükler kullanılır.

Kazan Fanları Nasıl Çalışır?

Kalorifer Kazan Fanı Arızası Devreye Girmiyor
Kazan Fanı Çalışma Şekli

Kazan fanları, bir kazanın içindeki bileşenleri soğutmaz. Yanıcı maddelere hava üfleyerek yanmayı sağlar. 

Bilinen 2 tip kazan fanı arızası vardır. Doğrudan fanın çalışması ile ilgili arızalar ve fanın çalışmasını engelleyen hava arızaları.

Fan değiştirme maliyetleri kazanınızın büyüklüğüne bağlı olarak 300 TL ile 3000 TL arasında değişkenlik gösterir. Fakat bazı durumlarda yapacağınız ufak dokunuşlarla fanlarınızı kendinizde tamir edebilirsiniz. 

Şimdi bu arızalara ve çözümlerine birlikte bakalım.

Kazan Fanı Arızası ve Çözümleri

#1 Kazan Fanı Arızası Fan Hızı Çok Düşük

Kazan yanmaya başladıktan bir süre sonra sönüyorsa genellikle fanın hızı ateşi körüklemeye yetmiyor.

Fanın hızını kontrol edin ve hava üfleyen bölümünde herhangi bir tıkanıklık var mı yok mu bakın. Kazan fanı arızası nedeniyle fan hızını ayarlamak için kazanı aldığınız firmanın teknik servisiyle iletişime geçin.

#2 Kablo Bağlantılarının Gevşemesi

Fanlar titreşimli çalıştığı için yıllar içerisinde kablo bağlantılarında gevşemeler meydana gelebilir. Kazan fanı arızası nedeniyle fan sağlıklı çalışmadığı zamanlarda boyler kilitlenebilir.

Sinyal sorunlarına neden olabilir. Fanın kablo bağlantılarını kontrol ettikten sonra hasarlı bölgeleri tespit edin. Elektrik tesisat ustasıyla birlikte kablo bağlantılarınızı yenileyin.

#3 Teknik Servis

Kazanınız 5 yaşından büyükse kazan fanı arızası nedeniyle fanınız tamamen arızalanmış olabilir. Teknik servisinizden yardım alın.  Yeni bir fan alıp, kurulumunun nasıl yapılacağını öğrenin.

En başında söylediğimiz gibi kalorifer kazanının büyüklüğüne göre fan tercihi yapmalısınız. Teknik servis size uygun olan kazan fanını söyler.

Kazan fanı arızası ile ilgili başka sorunlarınız mı var? 

Bahsedilmeyen kazan fan problemleri var mı?

Yorum yaparak belirtebilirsiniz…

15 Yorum

 1. Kazanı yakınca fan bozuk değil ama fan ya çalışmıyor ya zor dönüyor. Kazanı aç kapa yapınca ve beynindeki menüye basınca düzeliyor. Nedeni ne olabailir?

  Kondüktör bozulduysa kalorifer kazanı fanı döner mi?

 2. Iyi günler kanerufer fani bi çalışıyor beş dakika sonra duruyor çalışmıyor neden olabilir????

 3. bizim okul kazan fani kucuk salyangoz tipi olanlardandi baska bir okuldan fazla bi fan aldim yandan motorlu pahali olanlardan bu bizim kazana uyum saglarmi acaba.birde bizim salyangoz tipi olan tamir edilebilirmi kime gitmem gerekir acaba yer batman merkez

  1. kazan kapasitesine göre seçilir fanlar, kazanın ve fanın özelliklerini bilmeden bi yorum yapmak yanlış olmuş.

 4. Benim kazan fani normal elektrik varken sorunsuz çalışıyor.
  Fakat elektrik gidip jeneratör devreye geçince fan hariç kazanın diğer birimleri sorunsuz çalışıyor.
  Ancak fan çalışmıyor.

 5. yardımlarınız için şimdiden teşekkürederim tek katlı mustakil evime un mak marka kalorifer kazanı aldım ilk yıl sorun olmadı bu yıl yaktım gece fan çalışmamış sondu arada yanıyor sonra tekrar sönuyor fanda arıza olsa hiç çalışmaması lazım sorun en olabilir

 6. fan çalıştıktan sonra kendiliğinden duruyor yaklaşık bir saat sonra neden olabilir

 7. Termo dinamik kazanım 600000 lik kazan elektrik hatası var elektriğe bağlandığında sigortayı attırıyor bunu söylediğiniz gibi fan olabilirmi?

 8. Kalorifer kazanında odun bittiği halde fan çalışmaya devam ediyor durması gerekmiyomu

 9. KATI YAKIT KALORİFER YANMA SORUNU
  fan sesli çalışıyor, üflemeyi sadece yakıt besleme yönünde yapıyor.(yanma odası altı cehennem odası temizlendi). yanma odasındaki kömür sadece besleme yönünde yanıyor dibe kadar ve yanmış kömür dibinde birleşik yapışık kütle oluşturuyor yani besleme kanalına kadar yanıyor. tek taraflı dibe kadar çözümü…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.