Suyunuzu basınçlandırmak için satın aldığınız hidroforun montajı, hidroforun uzun ömürlü olması ve verimli çalışması için hidrofor montajı oldukça önemli.

Hidroforlar genelikle;

 • İçme ve günlük tüketim sularında,
 • Basınçlı su istenen yerlerde
 • Isıtma ve havalandırma sistemlerinde
 • Sulama ve yağmurlama sistemlerinde
 • Yangın söndürme sistemlerinde kullanılır.

Farklı tip ve özelliklerde karşılaştığımız hidroforların çalışma şekli aynıdır. Hidrofor montajı da aynı şekilde birbirine benzemektedir.

 Çağrı merkezimize gelen sorulardan yola çıkarak hidrofor montajı nasıl yapılır üzerine bu makaleyi yazmaya karar verdim.  Temelden başlayarak hidroforun su tesisat bağlantısı, elektrik tesisat bağlantısı, ilk çalışmaya başlama nasıl yapılır birlikte inceleyelim

Hidrofor Bağlantısı ve Montaj

 1. İnternetten ve ya mağazadan almış olduğunuz ürün montajına başlamadan önce mutlaka gözünüzle kontrol ederek herhangi bir hasarı olup olmadığını kontrol ediniz.
 2. Mevcut hidroforunuz ile yeni hidroforunuzu değişim yapacaksanız herhangi bir çalışma yapılmadan önce daima enerji bağlantısını kestiğinizden emin olunuz.
 3. Kullanacağınız elektrik hattında mutlaka toprak hattı bulunmalıdır. Ürün ve tesisat kesinlikle tekniğe uygun şekilde topraklanmalıdır. Herhangi bir sebepten ötürü topraklanamıyorsa o hat kullanılmamalıdır.
 4. Ürün montajına başlamadan önce yer seçimi mutlaka yapılmalıdır. Hidrofor sert bir zemine yerleştirilecek şekilde, yağmur suyu, güneş ışığı gibi dış etmenlere maruz kalmayacak bir yere konumlandırılmalıdır.
 5. Hidrofor montajı su tesisat bağlantısı, elektrik tesisat bağlantısı bölümlerinde belirtilen detaylara, yönetmelik ve standartlara uygun olarak nitelikli teknisyenlerle yapılmalıdır. Aksi uygulamalar hidroforun ve etrafındaki diğer ekipmanların zarar görmesine sebep olabilir. Hayati tehlike oluşturabilir.

Su Tesisat Bağlantısı

 1. Hidroforlarbir su deposundan beslenmeli, şehir şebekesin yâda kuyudan emiş yapacak şekilde bağlanmamaya özen gösterilmelidir. Çünkü şehir şebekesi ya da kuyuda su kesilebilir, kumlu yada kirli su gelebilir. Hidroforun susuz kalması motorun yanmasına, kirli suya maruz bırakılması ise mil ve pervan
 2. elerin aşınarak verimsizleşmesine sebep olabilir.
 3. Su tesisatı kesinlikle Şemaya uygun yapılmalıdır.
 4. Hidrofor zemini, yer yüzeyine paralel olarak düzgün bir beton zeminine yerleştirilmelidir.
 5. Hidrofor aynı seviyedeki depodan emiş yapıyorsa;  hidrofor şasesi emiş yaptığı deponun daha alt seviyesinde olmalıdır. Bu sebepten hidrofor devamlı su ile beslendiği için arıza yapmaz.
 6. Hidrofor derin kuyudan emiş yapıyorsa; emiş ağzına mutlaka klapeli süzgeç takılmalı ve klape kuyu dibinden en az 30 cm yükseklikte olmalıdır. Hidrofor da kullanılan pompaya göre emiş derinliği değişebilir. Santrifuj pompalı hidroforlar 6 metre derinlikten, jet gövdeli pompalar 9 metre derinlikten, dik milli hidrofor pompaları 3 metre derinlikten emiş yapabilir.
 7. Emme hattında bütün bağlantıların kesinlikle sızdırmaz olmasına dikkat edilmelidir. Aksi halde emme borusu içine hava sızar ve pompa hiç emiş yapamaz yâda kapasitesinin altında çalışır. Eğer imkân varsa emme borusu basınçlı su ile test edilerek sızdırmazlık kontrolü yapılmalıdır.
 8. Emiş hattı boru uzunluğu mümkün olduğunca düz ve kısa olmalı, fazla bağlantı parçaları kullanmaktan kaçınılmalıdır.
 9. Hidroforun giriş ve çıkışına vana takılmalıdır. Arıza anında suyun hidrofor ile olan bağlantısını kesmek için önemlidir.
 10. Emme borusunun kodu, pompa giriş ekseni kodundan yüksek olmamalıdır. Aksi halde emme borusunun yüksek olan kısımlarında hava toplanır ve pompanın randumanı düşer.
 11. Su deposuna monte edilecek flatör, su deposunda su bittiği zaman hidroforun susuz çalışmasını önleyerek pompanın hasarlanmasını önler.
 12. Hidrofor ile su deposu emiş hattı aynı seviyede ve düz olarak yapılmalıdır.
 13. Emme hattına en fazla bir adet plastik veya vana takılması, su deposunun çıkış manşonu emme borusu ile aynı çapta olması ve su deposunun tabanından 15 cm yüksekten emme hattına bağlanması gerekmektedir.

Elektrik Tesisat Bağlantısı

 1. Hidrofor üzerinde herhangi bir çalışma yapılmadan önce daima enerji bağlantısını kesiniz ve kazara bağlantı yapılmayacağına emin olunuz.
 2. Hidrofor üzerinde herhangi bir çalışma yapılırken hidrofor, kablo ve tesisat kesinlikle enerji altında olmamalıdır.
 3. Elektrik tesisatında mutlaka toprak hattı bulunmalıdır. Ürün ve tesisat kesinlikle tekniğe uygun şekilde topraklanmalıdır.
 4. Basınç Şalteri Ayarı: Hidroforlar basınç şalterinin ayarı yapılarak fabrikadan çıkar. Basınç şalterinin ayarları ile oynamayınız.
 5. Ürünün güç kablosunu güç kaynağına takarak çalıştırmaya başlayabilirsiniz.

İlk Çalıştırma ve İşletme

 1. Su ve elektrik bağlantısını tekrar gözden geçiriniz.
 2. Sistemde su kaçağı olup olmadığını kontrol ediniz.
 3. Hidrofor su deposundan emiş yapıyorsa; emiş hattı vanaları ve pompa hava atma tapasını açın. Suyun hidrofora ulaşıp ulaşmadığını kontrol edin. Su pompaya gelince pompa hava atma tapasını kapatınız.
 4. Hidrofor kuyudan emiş yapıyorsa, pompa hava atma tapasını açarak, emme hattını su ile doldurunuz ve tapayı kapatınız.
 5. Şebekeden fazların eksiksiz gelip gelmediğini kontrol ediniz.
 6. Hidroforu devreye sokunuz.
 7. Hidroforun tesisata su basıp basmadığını manometreden gözlemleyiniz. Hidrofor ayarlı maksimum basınca geldiğinde otomatik olarak duracaktır.

Hidrofor basınç hattından bir vana veya musluğu açarak, manometre üzerinden basıncın düştüğünü gözlemleyiniz. İstenen basınçta pompa otomatik olarak tekrar devreye girecektir.

Hidrofor montajını kendiniz yapabilirsiniz fakat garanti şartlarını düşünerek yetkili bir servise yaptırmanızı öneririz. Ayrıca su bağlantısı ve elektrik bağlantısı için mutlaka bir profesyonelden teknik destek almayı düşünebilirsiniz.

Hidrofor bağlantınız yapıldığında istenmeyen bazı ufak tefek sorunlarla karşılabilirsiniz. Servise başvurmadan önce Hidroforlar Neden Arızalanır? blog yazımızı buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Mevcut hidroforunuzu değiştirmeyi yada yeni bir hidrofor almayı düşünüyorsanız mutlaka www.kampa.com.tr’ yi ziyaret ederek hidroforlara göz atmanızı, teknik destek almanızı öneriyoruz.

Master, Sumak, Kampa, Pedrollo, Leo gibi yerli ve İtal markalara ait onlarca ürün seçeneği ile Kampa bir tık kadar yakın.

Bu makalemde sizlere “hidrofor montajı nasıl yapılır?” anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur. Deneyim ve önerilerinizi yorum yaparak belirtebilir makalemizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.

Please follow and like us:

Categories:

4 cevap

 1. Tarık Yazıcı dedi ki:

  Merhaba depo merdiven boşluğu kule uzerinde hidrofor çatinin altında deponun hidrofordan yuksekliği 2.5 mt alt dairelerden su açıldımı hidrofor devreye giriyor depo yuksekte diyemi açaba teşekkurler daha once bodrum kattaydı ikisi yanyana sukesince 3 katakadar verimli basıyordu şuan şebekede suvarken dairede su açildımı çalışiyor ne yapmam lazim

 2. Mustafa ergün dedi ki:

  Iyi çalışmalar evim üst katta çatıda su deposu var basınç az motor takmak istiyorum ama depoya tek su girişi var çıkışta aynı yerden oluyor bağlantıyı nasıl yapmam lazım konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim teşekkür ederim.

 3. Yavuz dedi ki:

  Merhaba. Elektrik kesintisi ile suyumuzda kesiliyor. Hidrofor yanlış mı bağlanmış acaba? Tam olarak nasıl bağlamamız gerekliki sadece hidrofor bağımlı kalmayalım? Yoksa böyle mi olması gerekiyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Usta-Müşteri Platformuna Bakın