Yanıcı ya da patlayıcı gibi tehlikeli maddelerin havalandırılmasında kullanılan fanlara exproof fan denir.

Exproof Fanlar özel tasarımı sayesinde yanıcı gazların, buharların, tozların bulunabileceği alanlar için uygun havalandırma sağlar. Kıvılcım çıkarmayacak şekilde tasarlanmıştır; bu özellik potansiyel olarak yanıcı maddeleri patlatabilecek kıvılcım riskini en aza indirir. Bu, tüm fanın, patlamaya dayanıklı bir motor ve alüminyum ya da bakır fan kanatları dahil, kıvılcım oluşturmayan malzemelerden yapılmış olduğu anlamına gelir. Patlamaya dayanıklı fanlar olarak bilinir.

Patlamaya Dayanıklı Fanlar

Patlama riski olan ortamlar, hayati öneme sahip ekipmanların korunmasında bazı zorluklar doğururken, tüm bileşenlerin mevzuata uygun olması ve ortamın gerekliliklerini yerine getirmesini sağlanmalıdır. Bu tür tehlikeli ortamlar endüstriyel rafinerileri, kimyasal tesisleri, açık deniz platformlarını, gıda üretimi gaz tesislerini ve soğutma uygulamalarını içerir. Bu alanlarda ekipmanın, aynı zamanda şalt ve sürücüler gibi kontrol ve otomasyon ekipmanlarının korunması gerekir.

Bu alanlar aşırı ısınmayı veya korozyonu önlemek için havalandırma ve soğutmaya ihtiyaç duyduğundan, AB ATEX yönergesine uygun, patlamaya dayanıklı fanlar üretilmiştir

Exproof fanlar tamamen kapsüllenmiş bir motor ve kıvılcım önleyici bileşenlerden oluşur. Kısa devre yapsa bile kıvılcım çıkarmazlar ve güvenlik aralığında yüzey sıcaklığını güvenle kontrol edebilirler. Bu, herhangi bir tutuşmayı veya patlamayı önler ve güvenli bir çözüm sunar. Kompakt aksiyal, bilya yatakları kullanılarak üretilmiştir ürünlerdir, ürünün ömrünü arttırır, böylece maliyeti düşürür.

AB ATEX Yönergesi Nedir?

Potansiyel olarak patlayıcı ortamlarda kullanılması amaçlanan ekipman ve koruyucu sistemlerle ilgili Üye Devletlerin yasalarının uyumlaştırılmasına ilişkin 26 Şubat 2014 tarih ve 2014/34 / AB sayılı Avrupa Parlamentosu ve Konsey Direktifi

Exproof Fanlar Kullanım Alanları Nelerdir?

Patlamaya dayanıklı havalandırma fanı, ya da tehlikeli konum fanı, endüstriyel tesislerde ve şantiyelerde ekipmanların yaygın olarak kullanılan bir parçadır. Bu özel tasarımlı exproof fanlar, yanıcı gazların, buharların veya tozların bulunabileceği alanlar için uygun havalandırma sağlar. Patlamaya dayanıklı havalandırma fanları, kıvılcım çıkarmayacak şekilde tasarlanmıştır; potansiyel olarak yanıcı malzemeleri yakabilecek kıvılcım riskini en aza indirir.

Bu fanların pratik kullanımları var. Örneğin, yanıcı gazların bulunduğu bir ortamda çalışıyorsanız, eğer fan devrilecek ve başka bir metal nesneye çarpacaksa, bir kıvılcım oluşacaktır. En riskli bölgelerde, bir kıvılcım patlamaya neden olmak için yeterlidir. Tehlikeli konum havalandırma ekipmanı, bu tür kaza riskini azaltmak için tasarlanmıştır.

Bir dizi inşaat ve sanayi tesisi patlamaya dayanıklı havalandırma fanlarını kullanması gerekir ve tesisin patlama riskine bağlı olarak farklı tipte havalandırma cihazları kullanılmalıdır.

Örneğin, ahşap işleme tesisleri patlama ve yangın için en büyük risklerden birini oluşturmaktadır. Bu tesisler sırayla mevcut en güvenli ekipmanı gerektirir.

Exproof fanların kullanım alanları için yapılmış bir sınıflandırma var. Riske bağlı olarak bu sınıflar üçe ayrılıyor.

  • Sınıf I tesisleri arasında kuru temizleme tesisleri, boya püskürtme kabinleri ve malzemelerin yüksek tutuşma noktalarına sahip olduğu tesisler olan petrol rafinerileri bulunur.
  • Sınıf II tesislerinin örnekleri arasında tahıl asansörleri, yiyecek tozu işleme tesisleri, yani un, şeker ve kakao ve havai fişek üretim tesisleri bulunur. Bu tesislerde patlama riski daha yüksektir ve malzemelerin tutuşma noktaları daha düşüktür.
  • Son olarak, en yüksek risk altındaki tesisler Sınıf III’e yerleştirilmiş olup, ahşap işleme tesisleri, pamuk üretim tesisleri ve tekstil fabrikaları gibi yerleri içerir.

İhtiyaçlarınız doğrultusunda exproof fanlar size özel de üretilebilir. Exproof fan fiyatları ürünün özelliklerine göre değişmektedir. Exproof fan motorları genelde yurt dışından ithal olduğu için fiyat olarak diğer fanların bir tık daha pahalı olabilir. Fakat Kampa‘dan ekonomik fiyatlı exproof fan temin edebilirsiniz

Exproof fan özellikleri, diğer fan özelliklerine benzemektedir. Exproof fan seçimi yapaken fan seçimi nasıl yapılır blog yazımızdan bilgi edinebilirsiniz.

Yukarıda anlatılmayan yada aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlere iletebilir 444 5 622’den bizlere ulaşarak bilgi ve öneri alabilirsiniz.

Please follow and like us:

Categories:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Usta-Müşteri Platformuna Bakın