Soğuk havalar dalga dalga etkisine göstermeye başladı. Evlerde kış hazırlıkları için tüyolar vermiştik şimdi de sıra kalorifer kazan fanı arızalarında.  Doğal gazın henüz ulaşmadığı, çoğu merkezi ısıtma sistemlerinde  odun kömür gibi katı yakacaklar  kalorifer  kazanlarıyla birlikte kullanılıyor. Elbette bu ürünlerde arızalanabiliyor. Soğuk bir evde kim yaşamak ister ki?

Kazan fanı arızaları, düzeltmeleri ve değiştirme masrafları için 3 dakikalık kılavuzumuza hoş geldiniz.

Kazan Fanı Nedir?

Kazan fanları, kazandaki yanma bölümüne hava üfleyerek yanmayı sağlayan yada yanmayı artıran fanlardır. Kömürlü kazanlarda, katı yakıtlı kazanlarda, strokerli kazanlarda olmak üzere kalorifer kazanlarının büyük çoğunluğunda bu fanlardan kullanımaktadır.

Kalorifer kazanlarında radyal tip fanlar kullanılmaktadır, basıncı yüksek ve sıcaklığa dayanıklı fanlar kullanılır. Küçük kalorifer kazanların da metal ve aliminyüm gövdeli radyal fanlar kullanıldığı gibi büyük kazanlarda genellik le döküm gövdeli aliminyum yüksek basınçlı radyal fanlar ve körükler kullanılmaktadır.

Kazan Fanları Nasıl Çalışır?

Kazan Fanı Çalışma Şekli

Kazan fanları, bir kazanın içindeki bileşenleri soğutmaz. Yanıcı maddelere hava üfleyerek yanmayı sağlar. 

Kazan fanlarının bilinen 2 tip arızası vardır. Doğrudan fanın çalışması ile ilgili arızalar ve fanın çalışmasını engelleyen hava arızaları.

Fan değiştirme maliyetleri kazanınızın büyüklüğüne bağlı olarak 300 TL İle 3000 TL arasında değişkenlik gösterebilir. Fakat bazı durumlarda yapacağınız ufak dokunuşlarla fanlarınızı kendinizde tamir edebilirsiniz. 

Şimdi bu arızalara ve çözümlerine bakalım

Kazan Fanı Arızaları ve Çözümleri

#1 Fan Hızı Çok Düşük

Kazan yanmaya başladıktan bir süre sonra sönüyorsa genellikle fanın hızı ateşi körüklemeye yetmiyordur. Fanın hızını kontrol edin ve hava üfleyen bölümünde herhangi bir tıkanıklık var mı yok mu bakın. Fan hızını ayarlamak için Kazanı aldığınız firmanın teknik servisiyle iletişime geçin.

#2 Kablo Bağlantılarının Gevşemesi

Fanlar titreşimli çalıştığı için yıllar içerisinde kablo bağlantılarında gevşemeler meydana gelebilir. Fan sağlıklı çalışmadığı zamanlarda boyler kilitlenebilir. Sinyal sorunlarına neden olabilir. Fanın kablo bağlantılarını kontrol ettikten sonra hasarlı bölgeleri tespit edin. Elektrik tesisat ustasıyla birlikte kablo bağlantılarınızı yenileyin.

#3 Teknik Servis

Kazanınız 5 yaşından büyükse fanınız tamamen arızalanmış olabilir. Teknik servisinizden yardım alın.  Yeni bir fan alıp, kurulumunun nasıl yapılacağını öğrenin.

En başında söylediğimiz gibi kalorifer kazanının büyüklüğüne göre fan tercihi yapmalısınız. Teknik servis size uygun olan kazan fanını söyleyecektir.

Kazanınız ile ilgili başka sorunlarınız mı var? 

Bahsedilmeyen kazan fan problemleri var mı?

Yorum yaparak belirtebilirsiniz…

Please follow and like us:

Categories:

12 cevap

 1. Şahin 003 dedi ki:

  Kazanı yakınca fan bozuk değil ama fan ya çalışmıyor ya zor dönüyor. Kazanı aç kapa yapınca ve beynindeki menüye basınca düzeliyor. Nedeni ne olabailir?

  Kondüktör bozulduysa kalorifer kazanı fanı döner mi?

 2. Anonim dedi ki:

  Iyi günler kanerufer fani bi çalışıyor beş dakika sonra duruyor çalışmıyor neden olabilir????

 3. serdarvsimsek dedi ki:

  bizim okul kazan fani kucuk salyangoz tipi olanlardandi baska bir okuldan fazla bi fan aldim yandan motorlu pahali olanlardan bu bizim kazana uyum saglarmi acaba.birde bizim salyangoz tipi olan tamir edilebilirmi kime gitmem gerekir acaba yer batman merkez

  • yönetim dedi ki:

   kazan kapasitesine göre seçilir fanlar, kazanın ve fanın özelliklerini bilmeden bi yorum yapmak yanlış olmuş.

 4. Veysel akgul dedi ki:

  Benim kazan fani normal elektrik varken sorunsuz çalışıyor.
  Fakat elektrik gidip jeneratör devreye geçince fan hariç kazanın diğer birimleri sorunsuz çalışıyor.
  Ancak fan çalışmıyor.

 5. abdurrahman aras dedi ki:

  yardımlarınız için şimdiden teşekkürederim tek katlı mustakil evime un mak marka kalorifer kazanı aldım ilk yıl sorun olmadı bu yıl yaktım gece fan çalışmamış sondu arada yanıyor sonra tekrar sönuyor fanda arıza olsa hiç çalışmaması lazım sorun en olabilir

 6. Anonim dedi ki:

  fan çalıştıktan sonra kendiliğinden duruyor yaklaşık bir saat sonra neden olabilir

 7. İsmail baltalı dedi ki:

  Termo dinamik kazanım 600000 lik kazan elektrik hatası var elektriğe bağlandığında sigortayı attırıyor bunu söylediğiniz gibi fan olabilirmi?

 8. Nazmi dedi ki:

  Kalorifer kazanında odun bittiği halde fan çalışmaya devam ediyor durması gerekmiyomu

 9. mehmet dedi ki:

  KATI YAKIT KALORİFER YANMA SORUNU
  fan sesli çalışıyor, üflemeyi sadece yakıt besleme yönünde yapıyor.(yanma odası altı cehennem odası temizlendi). yanma odasındaki kömür sadece besleme yönünde yanıyor dibe kadar ve yanmış kömür dibinde birleşik yapışık kütle oluşturuyor yani besleme kanalına kadar yanıyor. tek taraflı dibe kadar çözümü…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Usta-Müşteri Platformuna Bakın