Bodrum Havalandırması Nasıl Olmalı?

Bodrumlar genellikle yeraltında olduklarından, çok fazla nem biriktirme eğilimi gösterirler. Bu nem; güneş ışığı eksikliği ile birlikte küflerin neden olduğu kokularla ilgili bir problem oluşturur. Ayrıca, sızdıran borular gibi kontrol edilmesi gereken başka sorunlarda olabilir. Bir bodrum katının daha iyi kokması için biraz çaba harcamanız gerekir.

Rutin olarak banyo, tuvalet ve mutfaklarımızı havandırdığınız gibi bodrumlarda aynı şekilde özveri ister.

Bodrumlarda oluşan nem ve kötü kokular, konutunuza ve eşyalarınızın zamanla çürümesine sebep olabilir. “Bodrum havalandırması nasıl olmalı?” sorunun cevabını bu makalede bulabilirsiniz.

Öncelikle kokunun kaynağını bulalım.

1-Kokunun Kaynağını Bulmak

 • Bodrumdaki kanallara bak! Lavabolar, çamaşır-bulaşık makine giderleri, düzenli olarak kullanılmadıkları takdirde kuruyabilirler. Bu giderlerin dibinde biriken su buharlaşacaktır. Su olmadığı taktirde, zamanla buharlaşan atık su, bodrumunuza kanalizasyon gazı verir. Bu sorunu drenajlara su ve yemeklik yağ dökerek düzeltebilirsiniz.
 • Tuvalete bakın. Ülkemizde pek yaygın olmasa da bazı bodrumlarda tuvaletler bulunabiliyor. Bodrum tuvaletinizi birkaç hafta boyunca kullanmadıysanız, giderdeki su buharlaşabilir. Kanalizasyonda olduğu gibi, kanalizasyon gazı yükselebilir ve tuvaletten sızabilir. Yine de, bu sorunun çözümü basittir. Sadece tuvaleti suyla yıkamanız gerekiyor.
 • Bodrumdaki kumaşları kokla! Bodrumlar da artan nem nedeniyle, kumaşlar çok fazla nem emer. Kumaşlar yeterince sık temizlenmediği takdirde kokmaya başlayabilir. Etrafında dolaş ve bodrumdaki kumaşları kokla. Mobilya, kıyafet, battaniye vb. düşünebilirsiniz. Kumaşın küf kokusu varsa, temizlenmeli veya atılmalıdır.
 • Haşere Temizliği !Bodrum duvarlarınızın arkasını ve bodrumun kıyı köşelerini kontrol edin. Siyah küf ve ölü (veya canlı) haşereleri arayın. 
 • Tavan döşemesini ve küçük kapıları kontrol edin! Herhangi bir küf belirtisi var mı yok mu diye bakın. Tavan döşemesinin dökülmesi ve renk bozulmasına da bakın. 
 • Boruları sızıntı açısından inceleyin! Borulardaki kaçaklar bodrumun kötü kokmasını sağlayan diğer bir neden.  Bodrumun etrafında yürü ve tüm boruları kontrol et. Su damlıyor veya sızıyormuş gibi görünüyorsa eklem yerlerini kontrol edin. Sızıntıları tespit etmek zor olabilir, bu yüzden emin değilseniz bir tesisat ustası çağırın.

2- Kokuyu Ortadan Kaldırmak

 • Su veya sıvı yağları kanalizasyona boşaltın. Kanalizasyonlardan yayılan kanalizasyon kokusundan kurtulmak, genellikle drenler boyunca bir sürahi su dökerek halledilebilir. Suyu ekledikten sonra, 2 yemek kaşığı (30 ml) sıvı yağını drenaja boşaltın. Sıvı yağ, suyun hızlı bir şekilde buharlaşmasını önlemek için bir sızdırmazlık elemanı görevi görecektir.
 • Tüm küflü eşyalardan kurtulun. Eşyalardaki küf kokusunu hissettiğinizde , 2 seçeneğiniz vardır: Küflenmeyi önlemek için, eşyanızı atmayı deneyin. Eğer atılmayacak bir şeyse, temizlemeyi deneyin. 
 • Kitap ve kağıtları hava geçirmez kaplarda saklayın. Kitap ve kağıtlardan küf kokusunu temizlemek çok zor olabilir. Onları saklarsanız, kokular bodruma tekrar nüfuz eder. Kitap ve kağıtlarınızı atmak istemiyorsanız, bunları hava geçirmez bir kapta saklamanız gerekir. 
 • Mobilyaları havalandırın. Eğer küf kokusu mobilya ve kilim gibi eşyalara işlemişse, onları dışarı çıkarmanız gerekir. Güneş ışınları nemi dışarıya çıkartacaktır. Onları birkaç saat boyunca havalandırılmalı ve güneşte kurutulmasına izin verilmeli, kokuyu taşıyabilecek toz ve diğer parçacıklar süpürülmeli.
 • Boraks ile Temizleyin. Boraks, mantarı öldüren doğal bir mineral temizleyicidir. Bodrumlar için mükemmel bir temizleyici olmasının nedeni budur. Kullanmak için 1 kova (240 ml) boraks ve 1 galon suyu (3.8 L) bir kovaya dökün. Ardından, duvarları ve zeminleri çözelti ile fırçalamak için bir fırça kullanın. Boraks kalıntısını gidermek için suyla durulayarak temizlemeyi izleyin.
 • Bodrumunuzu havalandırın. Bodrum bodurlaştıktan sonra, kurutma işlemine yardımcı olmak için biraz temiz hava getirin. Pencereleriniz varsa, onları açın. Pencereniz yoksa, bodrum kapınızı açın ve hava sirkülasyonuna yardımcı olmak için alt katta bir fan yerleştirin. Genellikle pencere ve kapıları açıp kapatmak için sürekli bodrumu ziyaret etmek zorunda kalabilirsiniz. Fakat fanlar sizi bu iş yükünüzden kurtaracaktır, güvenli ekipmanlardır.

3- Kokuları Önleme

 • Kokunun sebebini düzelttiğinizden emin olun.İlk önce kokunun kaynağını bulup ikinc aşamada ise düzelme işlemi yaptık. Örneğin, sızdıran bir borunuz varsa, sabitlendiğinizden emin olun. Ya da bir haşere problemi bulursanız, en kısa zamanda bununla ilgilenin.  
 • Nem alma cihazı ve havalandırma fanı satın alın. Nem alıcıları ev geliştirme mağazalarında ve bazı süpermarketlerde satın alınabilirsiniz. Bir nem giderici bodrumunuzdaki fazla nemi engeller. Bodrum katınızda kuru bir ortam sağlar, küf ve küf oluşumunu engeller. Havalandırma fanı ise sürekli ortama temiz hava akışı sağlayacak, bodrumlarınızı kötü kokulara teslim etmeyecektir. Havalandırma fanları içinde www.kampa.com.tr yi ziyaret edebilirsiniz. Çok 
 • Koku emici kullanın. Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç öneri soda, kedi kumu ve kömür briketleri, naftelin. Bir kova veya büyük bir kap seçin ve seçtiğiniz emici ile yaklaşık yarısını doldurun. İsterseniz çoklu kova kullanabilirsiniz. Kovanızı bodrum katınızda bırakın ve küf problemlerini azaltmak için ayda bir değiştirin.
 • Bodrumu evinizin havalandırma sistemine bağlayın. Bodrumunuz havalandırma sisteminize bağlı değilse, bunu yapmak iyi bir fikir olacaktır. Havalandırma sistemi eklemek nemi bodrumdan uzak tutacaktır. Yalnız, bodrum katın havalandırma sistemine eklenmesi masraflı olacaktır.

Bodrum Havalandırmasıyla  ilgili başka sormak istedikleriniz var mı?  

Bahsedilmeyen  bir şey kaldı  mı?

Yorum yaparak belirtebilirsiniz…

Please follow and like us:

Categories:

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Usta-Müşteri Platformuna Bakın