Kapalı ortamlarda solunan havanın toz, sigara dumanı, rutubet, küf, polenler, ağır metaller ve virüsler gibi olumsuz etkilerle kirlenmesi birçok sağlık sorununa yol açmaktadır. Bu nedenle insan sağlığı ve çalışma verimini doğrudan etkileyen iç ortam hava kalitesinin iyileştirilmesi, diğer bir ifadeyle solunan havanın temizlenmesi ve en önemlisi tazeliğinin korunabilmesi açısından Aspiratörlere yani fanlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Bir önceki blog yazımızda temiz havanın insan sağlığı üzerindeki etkilerinden bahsetmiştik. Bu blog yazımızda ise banyo havalandırmasından bahsedeceğiz. Banyo havalandırmasının önemi nedir? Banyo havalandırması yapılırken nelere dikkat etmeliyiz?

Banyo Havalandırmasına Neden İhtiyacımız Var?

Yapılan araştırmalar, birçok evin banyo havalandırmasının eksik ya da yanlış yapıldığı yönündedir. Gürültülü, az hava hareketi sağlayan, enerji açısından verimli olmayan banyolar evlerde ciddi hasarlar vermektedir.

Banyo aspiratörleri bir evin havalandırma sisteminin önemli bir parçasıdır. Kokuları ortamdan kaldırır, iç hava kalitesini arttırır, yapısal hasara, küf ya da küf oluşumuna neden olabilecek nemi giderir. Banyo düzgün havalandırılmadığı sürece, duştan gelen nemin gideceği yer yoktur. Nem alçıpan, çatı yalıtımı ve yapısal kirişlere nüfuz edebilir.

Banyo Havalandırması Yapılırken Bilmeniz Gerekenler

Yapılan araştırmalar, birçok evin banyo havalandırmasının eksik ya da yanlış yapıldığı yönündedir. Gürültülü, az hava hareketi sağlayan, enerji açısından verimli olmayan banyolar evlerde ciddi hasarlar vermektedir.

Banyo aspiratörleri bir evin havalandırma sisteminin önemli bir parçasıdır. Kokuları ortamdan kaldırır, iç hava kalitesini arttırır, yapısal hasara, küf ya da küf oluşumuna neden olabilecek nemi giderir. Banyo düzgün havalandırılmadığı sürece, duştan gelen nemin gideceği yer yoktur. Nem alçıpan, çatı yalıtımı ve yapısal kirişlere nüfuz edebilir.

Havalandırılacak olan banyonun boyutu için yeterince hava alan bir fan alın.

Eğer montajını kendinizin yapamayacağını düşünüyorsanız bu işi yaptırmak için başka biriyle anlaşın. Böylece zamandan tasarrufu sağlar, istenmeyen masraflardan kurtulabilirsiniz.

  • Alabileceğiniz en sessiz fanı bulun.
  • Yüksek tavanlar için merdiven kullanın.
  • Banyo fanını güvenilir bir satıcıdan satın alın.

Banyo Fanı Nasıl Kurulur?

1. Banyonuz için ideal olan fan değerlerini belirleyin.

Öncelikli olarak nasıl bir fan kullanacağınıza karar vermeniz gerekiyor.  Fan seçerken dikkat edilmesi gerekenler bloğumuzda fan seçimiyle alakalı bilinmesi gerekenleri anlattık. Kısaca özetleyecek olursak;

-m3 / saat fanın saat başına ne kadar hareket edeceğini gösterir. Bazı küçük banyolarda düşük m3 / saat fan kullanırken, daha büyük banyolar daha yüksek değerler gerektirir.

– Banyonuzun ihtiyaç duyduğu m3 / saat hesaplamak için genişlik x uzunluk çarparak çıkan sonucu yükseklikle çarpmanız gerekir. Örneğin banyonuz 4,5 m2 ise yüksekliği de 2,5 metre düşünürsek bu iki değerin çarpımında 11,25 m3 / saat hava ihtiyacı doğar. Banyolarda yaklaşık hava değişim kat sayısı 3 alınmaktadır.  Hava ihtiyacınıda hava değişim kat sayısı ile çarparak 11,25 m3 / saat * 3 : 33,75 m3 / saat lik bir debi gereksinimi duyuyoruz.

-Fanların detaylı açıklamalarından ihtiyacımız olan debiye göre ürün temini yapabilirsiniz.

2. Fanın ürettiği gürültüyü göz önüne alın.

Göz önünde bulundurulması gereken bir sonraki nokta, Sone’de ölçülen fanın ses sınıflandırmasıdır.

Yeni fanlar 0,5 (çok sessiz) ile 6 (çok gürültülü) sone arasında değişen değerlere sahiptir.

3. Fanın Konumunu Seçin.

Eğer mevcut bir havalandırma bacanız yoksa bu işlemi sizin yapmanız gerekiyor. Banyo fanının konumu oldukça önemli. En iyi havalandırma için duş ve tuvalet arasındaki orta noktaya monte etmelisiniz. Ancak, banyo çok büyükse, birden fazla fan takmanız gerekebilir. Yeni bir fan takıyorsanız, fanın ana gövdesinin bulunduğu tavan düzenini dikkate almanız gerekecektir. Borular veya diğer engellerden arınmış bir alanda iki kiriş arasındaki boşluğa yerleştirmelisiniz. Eski bir fanı değiştiriyorsanız, yapılması gereken en kolay şey, yeni modeli bir öncekinin yerine koymaktır.

4.Gerekli araçları edinin.

Bir banyo fanı takmak, değiştirmek temel marangozluk ve elektrik mühendisliği becerileri olan insanlar için oldukça basit bir projeleridir. Başlamadan önce, ihtiyacınız olan tüm araçları ve malzemeleri almak iyi bir fikirdir. Tornavida ve pense gibi basit aletlerin yanı sıra bir matkap ve testere ihtiyacınız olacaktır. Malzemeler olarak bir hortum, havalandırma kapağı, vidalar, macun ve koruyucu kapaklara ihtiyacınız olacaktır. Boruyu çatıdan geçirirseniz, kiremit, çimento ve kaplama tırnaklarına da ihtiyacınız olacaktır. Matkabınızı ve çatı donanımını kullandığınızda, aşağıdan gelen fana da ihtiyacınız olacak.

5. Fanı yerine yerleştirin.

Fanı delinmiş deliğe indirmeden önce, alüminyum bant kullanarak fanın çıkış ağzına bir dirsek borusu takın.Bir konektörü fanın yan deliğine yerleştirin, ardından destek metal braketlerini yerine kaydırın.Fanı tavan deliğinin üzerinde ortalayın ve bağlantı noktalarının doğru yönlendirildiğinden emin olarak yuvasına indirin.

6. Fanı kirişlere sabitleyin.

Fanı doğru şekilde yerleştirin, kutunun her iki tarafındaki kirişlere ulaşıncaya kadar metal destekleri uzatın. Her braketi kirişlere sıkıca bağlamak için alçıpan vidaları kullanın. Fanı tamir ettikten sonra hortumu alın ve alüminyum bant kullanarak fan ucundan çıkan dirseğe bir ucunu takın. Şimdi yeni veya mevcut güç kablolarını fan kutusundaki konektörden geçirin. Kabloları, konektör vidalarını sıkarak sabitleyebilirsiniz.

7. Fanın bağlantılarını tamamlayın.

Manuel, otomatik ve zaman ayarlı fan seçeneklerinden seçtiğiniz fanın türüne göre elektrik bağlamını yapın. Elektrik bağlantısını kendiniz tamamlayamıyorsanız, fanı takmak veya işinizi bitirdikten sonra incelemek için profesyonel bir elektrikçi çağırmaktan çekinmeyin.

Dekoratif, ekonomik ve fonksiyonel ev tipi havalandırma fanlarına kampa.com.tr den ulaşabilirsiniz.

Ev tipi havalandırmada fonksiyonel ürünler Kampa’da
Tuvalet, banyo ve mutfak fanları için sitemizi ziyaret edin
Please follow and like us:

Categories:

Bir cevap

  1. yönetim dedi ki:

    Merhaba tabiki pencereye monte olabilecek uygun boyutlarda ürünlerde mevcut

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Usta-Müşteri Platformuna Bakın