Ülkemizde bodrum katları genel de fazla eşyaları saklamak için kullanılsa da bazen yaşam alanı olarakta kullanabiliyor. Her iki durumda da can ve mal güvenliği oldukça önemli. Basit bir sel baskını eşyalarınızı küflü bir süngere dönüştürebilir ya da kanalizasyon taşması her şeyi çöp edebilir. Bodrum katını su baskınlarından önleme planınız olmadan bodrumlarınız yeterince yaşanabilir değil.

1.Su Baskınlarını Önleme Çalışmaları

 • Önlemeye Odaklanın! Su basma durumdan önce, yağmur suyunu evinizden uzaklaştıracak yollar bulmak için evinizin etrafına bakın. Yağmur suyu oluklardan aşağıya inerek evden uzaklaşır ve avlu yüzeyleri suyun evinizden uzaklaşmasını sağlar.
 • Olukları Temizleyin ! Son baharda dökülen yapraklar oluklarda birikerek tıkanıklara neden olur. Tıkanmış oluklarınızda biriken su taşkınlık esnasında bodrumunuza sızabilir.
 • Yağmur oluklarını evinizden uzaklaştırın. Oluklardan gelen suyu tahliye etmek için tahliye giderlerine ya da yeraltı kuyularına bağlayın. Yağmur suyu zemini doldurduğunda bodrum katınızın sel basmasına neden olacaktır.
 • Yoğun bir yağmur fırtınası sırasında avluda gözlem yapın. Evinizin yanında su birikintisinin olup olmadığını ve yüzey suyunun evinize doğru yönlenip yönlenmediğini izleyin.
 • Drenaj Pompası Takın! Otomatik bir drenaj dalgıç pompası, bodrumda su birikintisini önlemeye yardımcı olur. Suyun birikerek derinleşmesini önleyecektir. Drenaj Dalgıç Pompalarında hakkında detaylı bilgi için önceki makalemize buradan ulaşabilirsiniz.
 • Yedek bir drenaj dalgıç pompası bulundurun. Drenaj Pompası, bodrumdaki sel baskınına karşı ilk savunma aracınızdır. Fakat mekanik bir cihaz olduğunu göz önüne alarak, bozulabileceğini göz ardı edilmemeli. Drenaj dalgıç pompalarının kurulumu ve kullanımı hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
 • Sel sigortası yaptırın. Yangın, deprem sigortanıza ek olarak yaptıracağınız sel sigortası size güvence sağlayacaktır. Özel sigorta acentelerinden teklifler alarak, uygun sigorta koşullarını değerlendirebilirsiniz.

2. Su Baskını Sırasında Yapılması Gerekenler

 • Jeneratör edinin. Benzinle çalışan bir jeneratör almak için zaman kaybetmeyin. edineceğiniz bu acil durum jenaratörü elektirik kesintisi sırasında sizi yarı yolda bırakmayacak, Dreneaj Pompanızın çalışmasına yardımcı olacaktır.
 • Drenaj Pompalarınızın çalıştığından emin olun. Drenaj Pompaları otomatik ve manuel olmak üzere ikiye ayrılır. Otomatik olanlar flatörleri sayesinde su seviyesine bağlı olarak çalışır ve kapanır. Manueller ise siz çalıştırdığınızda çalışır, kapattığınızda kapanır. Her iki durumda da cihazı kontrol etmek sizin için daha sağlıklı olacaktır. Suyu tahliye edinceye kadar pompalamaya devam edin

 

 • Bir uyarı sistemi alabilirsiniz. Bu sel uyarı sistemleri de tıpkı yangın alarmlarına benzer. Su baskını sırasında size haber vererek mudehale edebilmenizi sağlar.
 • Bir sonraki makalemizde su baskınına uğramış bodrum temizliği için takipte kalmayı unutmayın.

Genel hatlarıyla Bodrum Katları Su Baskınlarından korunmak için önce önleme çalışmaları yapılmalı, akabinde drenaj dalgıç pompalarıyla su tahliye edilmeli.

Aldığınız/ alacağınız bir Dalgıç Pompa yada Drenaj Dalgıç Pompanın kurulum ve montajıyla alakalı üreticiyle iletişime geçebilir ya da 444 5 622 Çağrı Merkezinden Tekniker arkadaşlarımıza ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Dalgıç Pompaların Kurulum Ve Montajı ile ilgili başka sormak istedikleriniz var mı?

Bahsedilmeyen bir şey kaldı mı?

Yorum yaparak belirtebilirsiniz…

 

Please follow and like us:

Categories:

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Usta-Müşteri Platformuna Bakın