Havalandırma, soğutma, taşıma vb. işlemler için gereken her yerde gaz akışını indekslemek için kullanılan mekanik ve ya elektromekanik cihazlara blower denir. Üfleyici görevi görürler. Blowerlerin içerisindeki körükler soğutma işlemi yaparken aynı zamanda hava akışını arttırır.

Fan ve Blower Arasındaki Farklar Nelerdir?

Fanlar ve Blowerler hava sirkülasyonu için kullanılsa da birbirinden farklı özellikleri bulunmaktadır. Fan bir odanın ya da bir alanın etrafındaki havaya etki ederken blower ise sadece belirli bir noktaya odaklanır. Bir fan, hava gibi bir akışkan içinde akış oluşturmak için kullanılan bir makinedir. Hava döndüren ve hareket eden kanatlar veya kanatlardan oluşur. Bu döner bıçak ve göbek düzeneği bir çark, bir rotor veya bir koşucu olarak bilinir. Pervaneler hava akışını yönlendirmede ve düşük basınçta hava üretmede yardımcı olurlar. Bir Blower, basınçta orta derecede bir artış ile büyük hacimlerde gaz üretmek için kullanılan bir makine olarak tanımlanmaktadır. Fanlara benzer şekilde, hava üfleyicileri de hava yaratmak için kullanılır, ancak sadece belirli bir konumda hava sağlarlar. Çevresinde küçük bıçaklı bir çarktan ve hava akışını kenara doğru yönlendirmek için bir muhafazadan oluşur. Tekerleğin merkezinde bulunan kasa, havayı öne doğru itmek için merkezkaç kuvveti kullanır.

Bıçakların tasarımına ve itici hava üzerindeki etkisine dayanarak, fanların ve üfleyicilerin verimliliği belirlenir. Benzer şekilde, bıçaklara, ebatlara, enerji verimliliğine ve hava akışına bağlı olarak, bunlar birbirlerinden daha fazla sınıflandırılır ve farklılaştırılır. Boyut bakımından, üfleyiciler genellikle fanlar ile karşılaştırıldığında daha büyüktür. Enerji açısından, fanlar daha az enerji tüketir ve körüklerden daha fazla verimlilik üretir. Hava akışı cinsinden, emme basıncının deşarj oranına bağlı olarak, üfleyicilerin fanlardan daha fazla hava akışı oluşturduğu görülmektedir.

 FANBLOWER
ÇALIŞMA ŞEKLİBir fan, tüm oda veya alan etrafında hava dolaştırır.Bir Blower havayı sadece belirli bir alan üzerinde dolaştırır.
BASINÇÇok miktarda gaz üretmek için daha az basınç kullanır.Çok miktarda gaz üretmek için yüksek basınç kullanır.
BASINÇ ORANIBasınç oranı 1.1’in altındadır. Basınç oranı 1,1 ila 1,2’dir.
TÜRLERİEksenel akış fanlar.
Santrifüjlü fanlar.
 Çift kademeli blower
Tek kademeli blower
İÇERİK Elektrikle çalışan motor ve pervaneden oluşur. Bir fan, dış kapak, giriş, çıkıştan oluşur.

Blower nasıl seçilir?

Yanlış blower seçimi, blowerin zayıf performansına sebep olabileceği gibi gereksiz elektirik faturasıyla da sonuçlanabilir. Bu bölümde endistriyel uygulama için blowerin doğru seçilmesi için dikkat edilmesi gerekenleri işleyeceğiz.
– Önce blowerin yerini belirlemeniz gerekir.
– Kullanacağınız alanı ölçün
– Hava akış yönüne karar verin.
– Kurulum düzenine dair bir proje tasarlayın. Blower, kanallar, ekipman ve süreç gibi…
– Hava uygulama alanında gereken hava akışının değerleri hakkında karar verin.
– Blowere girecek olan havanın sıcaklığı, havanın nereden gireceği, nasıl gireceği gibi soruları cevaplayın
– Kanal dışında hava akışındaki basınç düşünü öğrenin.

Tüm bu maddelere vereceğiniz cevaplar doğrultusunda taslak olarak ne tarz bir ürüne ihtiyacınız olduğu meydana çıkacaktır. Daha detaylı ürün incelemek için lütfen bizimle iletişime geçin.

Blower Uygulama Alanları ?

Uygulama alanına göre blowerler aşağıda ki gibi ayrılabilir.
-Kazan uygulamaları için
-Toz toplayıcı blower
-Fırın bloweri
-Boyahane bloweri
-Mutfak ve egzos bloweri
-Proses ekipmanları bloweri
– Duman, egzoz, havalandırma bloweri

Please follow and like us:

Categories:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Usta-Müşteri Platformuna Bakın