Pompasız bir havuz su dolumu yapıldıktan kısa bir süre sonra kirli bir ortama dönüşecektir. Havuz pompası olmadığı için bakteri ve kirler havuzda birikecektir. Daha sonrasında ise havuzu sağlıklı bir yaşam yerinden, hastalıkların üremesi için elverişli bir ortama dönüştürecektir. Bu durumdan sakınmak için mutlaka havuzlarda havuz pompası kullanmak gerekir.

Havuzdaki kir ve böcekleri temizlemek için, bakterilerle savaşacak kimyasalların daha iyi dağıtımı için havuzlarda havuz pompasına ihtiyaç vardır.

Havuz Pompası Nedir?

Havuz pompası, havuz içerisindeki sirkülasyonu sağlayan pompalardır. Suyu emerek ağzında bulunan filtreler aracılığıyla böcek, yaprak, dal gibi istenmeyen maddelerden suyu arındırır. Aynı zamanda suyu sürekli devir daim yaptırdığı için bakterilere karşı kullanılan havuz kimyasalları ve klorun suya eşit miktarlarda dağıtılmasını sağlar.

Havuz sisteminin kalbi su pompasıdır . Daha teknik bşr bilgi vermek gerekirse tipik bir pompa sisteminde, bir elektrik motoru pompa gövdesinin içinde bir pervane döner. Pervane, suyu çeşitli kanallardan filtreden geçirir ve su girişlerine geri döndürür.

Havuz Pompasını Ne  Sıklıkla Çalıştırmak Gerekir?

Buna karar vermek için öncelikle havuzun kullanım sıklığından emin olmak gerekir.  Eğer havuzu  sık ve kalabalık kullanıyorsanız daha sık, seyrek ve az kişiyle kullanıyorsanız daha seyrek çalıştırabilirsiniz. Diğer bir konu ise kavuzunuz kapasitesidir. Ortalama olarak 4 saatte çalışıp mola verilmesi önerilir.

Havuz Pompası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle karar vermek için ihtiyaç duyulan filtre kapasitesini belirlemek gerekir.

Örneğin; 10 m uzunluğunda ve 5 m genişliğinde bir yüzme havuzuna sahip olduğunuzu varsayalım. Havuzun toplam derinliği 1,5 m’dir. Bu, toplam hacim 75 m³ su ile sonuçlanır. Bu yüzme havuzunu 4 saat içinde filtrelemek için, minimum 18.75 m³ / saat kaldırabilen bir havuz pompasına ihtiyacınız olacaktır.

Filtre kurulumunuzda 13 m³ / h kapasiteli bir filtre pompası ve 14 m³ / h kapasiteli bir filtre seçerek tasarruf etmeyi tercih edebilirsiniz.

Yaz aylarında, günde en az 12 saat, maksimum 2 saatlik mola vermenizi öneririz. Bu, 4 saatlik filtreleme ve ardından 2 saatlik bir mola ve ardından sürekli olarak tekrar eder. Bu sayede çok daha az kimyasal maddeye ihtiyacınız olacak ve her zaman berrak bir yüzme havuzuna sahip olacaksınız.

Sizde havuzunuz için havuz pompası almak istiyorsanız lider markaları www.kampa.com.tr den ulaşabilir teknik personelimizle havuzunuza en uygun pompa bulma konusunda destek alabilirsiniz.

Please follow and like us:

Categories:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Usta-Müşteri Platformuna Bakın