Evvvveeet Merhabalar Canım Okurlarım Bugün Yine Beraberiz, Sıkça Sorulan Ve Sürekli Olarak Karşılaştığımız Soru Ve Sorunları Derleyeceğiz Ve Artık Kafanızda ki Soru İşaretleri Deprem Etkisiyle Azalacak O Zaman Hadi Başlayalımm…

Peki nelerden bahsedicez hidrofor ne demek niçin kullanılır neden kullanılır nerelerde ihtiyacım varmış da farkında değilmişim gibi düşüncelerinizi dolar gibi arttıracak ve sonunda aslında EBA ‘ ya girmekten daha kolay olduğunu göreceksiniz 😀

Bir hidrofor pompası , musluğunuzdan veya duş başlığınızdan akan suyun basıncını ve hacmini artırmaya yardımcı olur. Düşük su basıncıyla hayat baş belasıdır. Bir damla su altında duş almayı denediyseniz ve sırf ıslanmak için daireler çizmek zorunda kaldıysanız, o zaman farkındasınızdır. Düşük su basıncı, banyo yapmak veya dişlerinizi fırçalamak gibi basit görevleri zorlaştırabilir, ancak güçlendirici bir pompa mükemmel bir çözüm olabilir.

Hidrofor pompası nedir?

Bir yardımcı pompa, düşük su basıncını ve akışını artırır. Su basıncınızı istenen seviyeye getirmek için gereken ekstra desteği sağlar. Bir hidrofor pompası, suyu bir depolama tankından veya bir evin tamamında veya ticari bir tesiste taşımak için basınç sağlar.

Düşük Su Basıncına Ne Sebep Olur ?

1. Yerçekimi

Yerçekimi su akışını yönlendirir veya yavaşlatır. Suyun dağıtılması gereken yükseklik ne kadar yüksekse, su basıncı o kadar düşük olur. Bir galon su 8 pound ağırlığındadır. Su yokuş yukarı veya birkaç kat yukarı hareket ederse, yerçekimi onu hemen aşağı göndermek ister. Su kaynağından daha düşük binalar aynı sorunu yaşamayabilir. Gökdelenler, apartmanlar ve çok katlı evler ve işletmeler, suyu birçok kat yukarı taşımak için büyük bir yardımcı pompaya ihtiyaç duyar.

2. Su kaynağına olan uzaklık

Su kaynağına olan uzaklık ve su borularının boyutu su basıncını etkiler. Eviniz veya iş yeriniz su besleme hattının sonunda oturuyorsa, size ulaşana kadar su akışı düşük olabilir. Su borularınız çok küçükse, armatürlerinizden daha az miktarda su geçecektir.

3. Düşük şehir su basıncı

Eviniz su besleme hattının altında olabilir, sıhhi tesisat borularınız temiz olabilir ve hala düşük su basıncınız var. Bazen düşük su akışı, yerel su tesisinizden gelen düşük basınçlı sudan kaynaklanır.

4. Ek su sistemleri

Evinize ek su arıtma sistemleri veya diğer su armatürleri size temiz su getirir ancak su basıncınızı düşürebilir. Bir yardımcı pompa eklemek, su basıncınızı eski haline getirebilir.

5. Sıhhi tesisat sorunları

Düşük su basıncı yerçekimi, nakliye veya ek sistemlerin sonucuysa, bir su basıncı yükseltici sorunu çözebilir. Bununla birlikte, diğer zamanlarda sıhhi tesisat sorunları bunun nedeni olabilir. Bir su basıncı yükseltici satın almadan önce tesisatınızı kontrol edin. Borular tıkanmış olabilir veya basınç düşürücü vananın ayarlanması gerekebilir.

Hidrofor nasıl çalışır?

Bir yardımcı pompa, su basıncını artırır ve çoğu durumda akış hızını iyileştirir. Yükseltici pompa tıpkı bir fan gibi çalışır. Bir fan, hava hareketini artırmak için dönen kanatlara sahiptir ve bir destek pompasının içinde aynı şekilde su akışını ve basıncını artıran bir pervane vardır.

Hidrofor pompanın bileşenleri nelerdir?

Üreticinin aynı temel bileşenleri içerdiğinden bağımsız olarak çoğu hidrofor pompası:

 • Motor
 • Pervaneler
 • Giriş ve çıkış
 • Basınç veya akış algılama cihazı

Güçlendirici pompalar, suyu girişten içeri ve çıkıştan dışarı taşıyan bir pervaneye sahiptir. 

Bir motor, pervaneleri döndürür. Hidrofor pompaları, suyu nasıl emip dışarı ittiklerine göre farklılık gösterir. 

Bazı hidrofor pompaları dönen bir pervane kullanırken diğerleri salınımlı bir diyafram kullanır. Salınımlı diyaframlı pompalar, biri kaplar ve diğeri girintili olmak üzere iki salınımlı veya dönen plaka kullanarak suyu sevk eder. 

Plakalar bir araya geldikçe fincanları sıkıştırır ve suyu dışarı iter. Plakalar açıldıkça daha fazla su emilir.

Hidrofor pompası basıncı ve debiyi artıracak mı?

Bir hidrofor pompası, su basıncını artırarak suyu sıhhi tesisat borularından daha hızlı akmaya zorlar.  Ancak akılda tutulması gereken bir pompa eğrisi vardır : Suyu hareket ettirmek için gereken basınç arttıkça, akış hızı düşer.

Başparmağınızı bir bahçe hortumunun üzerine koymayı düşünün. Bunu yaptığınız gibi, su daha yüksek bir basınçta çıkar, ancak baş parmağınız nedeniyle akış hızı sınırlıdır. Bir yardımcı pompa da aynı şekilde çalışır. Düşük basınç altında en yüksek debide en fazla suyu sağlar. Su herhangi bir kısıtlama olmaksızın pompadan çıkarsa, daha büyük bir akış hızında hareket eder. Ancak, suyun bir mutfak musluğu aracılığıyla borulardaki virajlarda yokuş yukarı gitmesi gereken bir evin su tesisatına bir pompa monte edildiğinde, akış hızı yavaşlar ve pompadan gelen basınç daha yüksektir.

ürüne ulaşmak için tıkla

Hidrofor pompaları nasıl kullanılır?

Destek pompaları, su sistemlerindeki veya endüstriyel ekipmandaki düşük su akışını artırır ve bir ev veya ticari binada kullanılmak üzere bir gölden, göletten veya depolama tankından su taşır. Şehir su kaynağından yeterli basınç almayan bir evin, düşük su basıncını artırmak için bir pompaya ihtiyacı olacaktır. Bir otel, suyu en üst hikayeye kadar göndermek için büyük bir ticari yardımcı pompaya ihtiyaç duyar. 

Bir destek pompası, bir depolama tankındaki suyu yeniden basınçlandırmak ve bir musluğa veya bir evin her yerine göndermek için de kullanılır. Örneğin bir yağmur hasat sisteminde su bir depolama tankında toplanır. Tuvaletleri yıkamak veya çamaşır yıkamak için kullanmak için, suyun depodan dışarı ve evin içine pompalanması gerekir. Suyu hareket ettirmek için bir yardımcı pompa kullanırsınız.

ürüne ulaşmak için tıkla

Bir ev güçlendirici pompa

Tek bir hidrofor pompası, evin tamamında su basıncını artırabilir. Bazen kuyu suyu kullanıcıları düşük toparlanma kuyusundan evlerine akışı artırmak isterler. Düşük geri kazanımlı kuyular, hane halkı talebini karşılamak için yeterli su üretmez. Bir su basıncı yükseltici, kümes içindeki suyu basınçlandırmak için kuyu suyu depolama tankından suyu çeker.

Talebi karşılamaya yetecek kadar su üretmeyen özel bir kuyu, kuyunun zamanla dolması için bir depolama tankı ve günlük talebi karşılamak için tanktan bir ev hidrofor pompası gerektirir.

ürüne ulaşmak için tıkla

Genleşme depolu hidrofor pompası

Bir genleşme veya depolama tankı, güçlendirilmiş bir sistemi geliştirebilir. Depo, genişlediğinde suya fazladan yer verir ve musluğu her açtığınızda yardımcı pompanın açılıp kapanmasını önler. Akış anahtarı ile çalıştırılan pompalar başlatma sırasında tereddüt edebilir. Küçük bir genleşme tankı bu tereddütleri önler. Daha büyük bir tank, çekilme olarak adlandırılan bir hacimde su tutar. Bu miktarda su, pompa tekrar açılmadan önce tanktan çekilir. Daha büyük bir tank, pompa döngülerini önemli ölçüde azaltmak için özel bir kuyu sisteminde boşaltma hacimleri sağlayabilir.

Hidrofor pompaya ihtiyacım var mı?

Bir sızıntıdan kaynaklanmayan düşük su basıncınız varsa veya belirli bir uygulama için su basıncını artırmanız gerekiyorsa, destek pompası en iyi seçenektir.

Yardımcı pompa satın alırken sorulacak sorular : 

 1. Su akış hızım nedir? Tüm armatürleri dikkate alarak dakika başına kaç galon su aldığınızı hesaplayın. Akış hızının nasıl hesaplanacağını öğrenin . 
 2. Ne kadar suya ihtiyacım var?  Evinizin veya işletmenizin ne kadar su kullandığını düşünün. 
 3. Su kaynağı pompanın üstünde mi yoksa altında mı? Suyunuzun yokuş yukarı mı yoksa birkaç kat yukarı mı gitmesi gerektiğini düşünün.
 4. Ne kadar basınca ihtiyacım var? Çoğu insan  duş alırken yüksek su basıncını tercih eder , ancak çok yüksek olan basınç sıhhi tesisat, armatürler ve aletleri tahrip edebilir. Çoğu evde, su basıncını korumak için su hattının eve girdiği yerde bir basınç düşürme vanası vardır. 60 psi’nin üzerindeki basınç, ev tipi tesisat sistemini giyer.

Hangi yardımcı pompaya ihtiyacınız olduğu, ne kadar su kullandığınıza, istenen basınca ve su kaynağınızın konumuna bağlıdır. Örneğin büyük bir eviniz varsa, ikinci veya üçüncü kata basınç sağlayabilen bir yardımcı pompaya ihtiyacınız olabilir. Düşük besleme basıncına sahip ters ozmoz sistemleri veya yüksek TDS’li su (toplam çözünmüş katılar) gibi uygulamalar çok daha fazla basınç gerektirir.

Bir yardımcı pompayı nasıl boyutlandırırsınız?

Size özel doğru boyutta yardımcı pompayı bulmak için şu soruları sorun: 

 • İki katlı, dört yatak odalı, tek banyolu bir eviniz var mı?
 • Suyu önemli bir mesafeye mi taşıyorsunuz?
 • Su kaynağınız ne kadar uzakta?

Tek pervaneli pompalar, belli bir mesafeden su çekmede iyi değildir. Sulama için bir havuzdan su kullanmak istiyorsanız, suyu uzun süre pompalamak için daha fazla beygir gücüne sahip bir şeye ihtiyacınız vardır. Su galon başına sekiz pound ağırlığındadır. Suyun birkaç fit tırmanan bir inçlik bir borudan yukarı çıkması gerekiyorsa, pompanın önemli miktarda ağırlığı itmesi gerekir.

Hidrofor pompa kurulumu için ipuçları

Hidrofor Pompa nereye kurulur ?

Yükseltici pompa, suyu taşımanız gereken yere kurulur. Örneğin, su basıncı düşük bir evde, pompayı evin içine suyun girdiği ana hatta monte etmelisiniz. Girişi takın ve ardından çıkış sıhhi tesisat kaynağına geri döner. 

 •  Pompanın arızalanması ihtimaline karşı daima bir baypas bulundurun. Bir baypas, başarısız olursa ve sorunu gidermeniz gerekirse pompayı izole etmenizi sağlar. Pompayı atlayabilir ve yine de eve su girebilirsiniz.
 • Pompayı eve bağlamadan önce test edin. Bazen bir sızıntı, düşük akış hızı nedeniyle pompanın dönmesine neden olabilir. Döngü, pompanın hızlı bir şekilde art arda başlamasına ve durmasına neden olur. 
 • Hidrofor pompaları, akış hızı veya basınç veya her ikisi ile etkinleştirilir. Bir sızıntı bulursanız, pompayı izole edin ve sorunun pompada olmadığından emin olmak için test edin. Ardından sebebini bulabilir ve sızıntıyı düzeltebilirsiniz. 

Hidrofor pompanızı nasıl sessiz tutabilirsiniz?

Kurulum sırasında pompa titreşimini düşünün. Bir yardımcı pompayı kurma şekliniz, dikkatli değilseniz çıkardığı gürültüyü artırabilir. Pompayı doğrudan bakır hatlara kurmayın çünkü pompanın titreşimi bakıra aktarılır ve evinizden geçen bir uçak gibi ses çıkarır. Bunun yerine, titreşimden kaynaklanan sesi en aza indirmek için giriş ve çıkış için esnek bir konektör kullanın. 

Bir yardımcı pompayı nasıl boyutlandırırsınız?

Size özel doğru boyutta yardımcı pompayı bulmak için şu soruları sorun: 

 • İki katlı, dört yatak odalı, tek banyolu bir eviniz var mı?
 • Suyu önemli bir mesafeye mi taşıyorsunuz?
 • Su kaynağınız ne kadar uzakta?

Tek pervaneli pompalar, belli bir mesafeden su çekmede iyi değildir. Sulama için bir havuzdan su kullanmak istiyorsanız, suyu uzun süre pompalamak için daha fazla beygir gücüne sahip bir şeye ihtiyacınız vardır. Su galon başına sekiz pound ağırlığındadır. Suyun birkaç fit tırmanan bir inçlik bir borudan yukarı çıkması gerekiyorsa, pompanın önemli miktarda ağırlığı itmesi gerekir.

Yükseltici pompa kurulumu için ipuçları

Yükseltici pompa nereye kurulur

Yükseltici pompa, suyu taşımanız gereken yere kurulur. Örneğin, su basıncı düşük bir evde, pompayı evin içine suyun girdiği ana hatta monte etmelisiniz. Girişi takın ve ardından çıkış sıhhi tesisat kaynağına geri döner. 

 •  Pompanın arızalanması ihtimaline karşı daima bir baypas bulundurun. Bir baypas, başarısız olursa ve sorunu gidermeniz gerekirse pompayı izole etmenizi sağlar. Pompayı atlayabilir ve yine de eve su girebilirsiniz.
 • Pompayı eve bağlamadan önce test edin. Bazen bir sızıntı, düşük akış hızı nedeniyle pompanın dönmesine neden olabilir. Döngü, pompanın hızlı bir şekilde art arda başlamasına ve durmasına neden olur. 
 • Hidrofor pompaları, akış hızı veya basınç veya her ikisi ile etkinleştirilir. Bir sızıntı bulursanız, pompayı izole edin ve sorunun pompada olmadığından emin olmak için test edin. Ardından sebebini bulabilir ve sızıntıyı düzeltebilirsiniz

Hidrofor pompanızı nasıl sessiz tutabilirsiniz?

Kurulum sırasında pompa titreşimini düşünün. Bir yardımcı pompayı kurma şekliniz, dikkatli değilseniz çıkardığı gürültüyü artırabilir. Pompayı doğrudan bakır hatlara kurmayın çünkü pompanın titreşimi bakıra aktarılır ve evinizden geçen bir uçak gibi ses çıkarır. Bunun yerine, titreşimden kaynaklanan sesi en aza indirmek için giriş ve çıkış için esnek bir konektör kullanın. 

Bugün ki Blog Yazımızın da Sonuna Gelmiş Bulunmaktayız Yazılarımı Okumayı Unutmayın Eğer Yazımızdan Memnun Kaldıysanız Ya Da İstediğiniz Başka Konular Varsa Bize Ulaşmayı Unutmayın…

https://www.kampa.com,

Diğer Yazılarımıza Burdan Ulaşabilirsiniz…

@kampaticaret olarak instagramda beğeni ve yorumlarınızı bekliyor olucam…

Sorularınız için 0549 441 01 33

Please follow and like us:

Categories:

Comments are closed