Menfez nedir? Menfez ne işe yarar ?

Menfez: Temiz hava girişini sağlamak ve kirli havayı dışarı atmaya yarayan bir sistemdir. Bir ortamda istenilen yön neresi ise içeriye veya dışarıya hava giriş-çıkışını yani hava devir daimini sağlar. Genelde evlerde, banyo ve tuvaletlerde kullanılır, cama veya pencere takılan kanalcıklara sahip olan bir parçadır. Dış ve iç havanın birbiri ile sirkülasyonunu sağlamak için ince ya da kalın kanallara sahiptir bu kanallar sayesinde ortam içerisinde bulunan nem ya da havanın geçişini sağlamaktadır. Menfez içerisindeki fileler sayesinde bulunduğunuz ortama haşere ve böceklerin girmesini de önler.

Menfezin Kullanım Amacı Nedir ?

Menfezler banyo, tuvalet ve mutfaklarda havalandırma için kullanılırlar. Banyo ve tuvaletlerde koku buhar ve nemin atılması için ortamın havasız kalmaması için kullanılırlar. Mutfaklarda ise içerideki nem, koku ve istenmeyen ısının atılması için kullanılırlar.

Mutfakta kullanılan cam menfezi en büyük amacı doğalgaz kaçağına karşı kullanılırlar. Olası bir doğalgaz veya gaz kaçağında ortamın havandırılması için kullanılırlar.

Mutfaktaki cam menfezleri hiçbir zaman naylon, poşet yada hava geçişini engelleyen malzemelerle kapatılmamalıdır. Mutfaklarda kullanılan doğalgaz menfezleri karbonmonoksit yada gaz kaçaklarında hayati öneme sahiptir.

Menfez Ne İşe Yarar ?

Menfez ortamdaki madde geçişlerini sağlar. Bulunduğumuz ortamdaki havanın dışarıdaki hava ile karışmasını sağlar.

Can sağlığımız açısından önem arz eder çünkü; doğal gaz hafif ve uçucu gazlardan biridir. Bu nedenle yükselen gaz üst havalandırmadan yani menfezden dışarıya çıkmaktadır. Menfezler hem ortamın oksijen ihtiyacını hem de gaz zehirlenmesi durumunda gazın dağılmasını sağlar.

Mutfaktaki istenilmeyen kötü koku, buhar dışarıya atılır. Herhangi doğal gaz ya da gaz kaçağı gibi bir durumda mutfağınızdan gazın çıkmasını sağlar.

Banyolarımızda bulunan istenmeyen koku nem ve buhar gibi istenilmeyen hava menfezden geçer ve dışarıya atılır.

Menfezin Özellikleri Nelerdir?

  • Açınabilir ve kapanabilir.
  • Havanın istediğiniz yöne giriş ve çıkışını kontrol edebilirsiniz.
  • İsteğe bağlı yön değiştirebilirsiniz.

Menfezin Kullanım Alanları Nerelerdir?

  • Banyo ve tuvalet
  • Evlerde
  • Mutfakta
  • Her iş yeri ve dairelerde

Alüminyum Cam Menfez

Günümüzde insanlar evlerinde ve yaşam alanlarında çoğunlukla doğalgaz  kullanmaktadırlar. Doğal gaz, tüp gazı gibi yapısında “karbon” bulunan yakıtların yanması veya tam olarak yanmaması sonucunda oluşan dumanda yer alan karbonmonoksit zehirli bir gazdır. Tatsız, renksiz, kokusuz olması ve tahriş etme özelliğinin olmaması nedeni ile fark edilmediği için “sessiz katil” olarak bilinmektedir. Bu nedenle doğalgaz kullanılan ortamların mutlaka havalandırılması gerekir.

Doğalgaz kullanılan ev ve yaşam alanlarında doğalgaz (çiğ ve atık gaz) kaçağı halinde menfezler; sağlık için olmazsa olmaz, hayat kurtaran bir üründür. Ayrıca doğalgaz firmalarının şart koştuğu piyasada satılan menfezler plastik olup, zamanla çevresel faktörlerden dolayı sararmakta ve kırılmaktadır. Bu durum ürünün işlevini kaybetmesine ve ayrıca görüntü kirliliğine neden olmaktadır. Alüminyum cam menfezler plastik olduğu için doğada yok olmaları yaklaşık 400 yılı bulmaktadır. Bununla birlikte alüminyum menfezin insan ve doğa için herhangi bir zararı olmadığı düşünülerek tarafımızdan Türkiye’de ilk defa üretilerek piyasaya sürülmüş bulunmaktadır. Üretmiş olduğumuz alüminyum cam menfezler hem görünüm olarak son derece şık hem de yıkanma özelliğine sahip ve uzun ömürlüdür.

Blog yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Menfezlerimizi incelemek için bırakmış olduğum linke tıklayabilirsiniz https://www.kampa.com.tr/arama/menfez

@kampaticaret olarak instagram da beğeni ve yorumlarınızı bekliyoruz.. 

Bizimle iletişime geçmek için linke tıklamanız yeterli olacaktır. https://www.kampa.com.tr/iletisim

Diğer blog yazılarımızı okumak için http://blog.kampa.com.tr/ tıklamanız yeterlidir.

Hoşçakalın sağlıklı ve iyi günler dileriz…

Please follow and like us:

Comments are closed

Usta-Müşteri Platformuna Bakın